Silinen Verileri Kurtarmak

Silinen Dosyaları Nasıl Geri Getirebiliriz?

Hayatında bir kez dahi bilgisayar kullanmış birisi bile, hiç şüphesiz bir dosyayı yada klasörü yanlışlıkla silmiştir. Bilhassa Windows XP’nin en çok popüler olduğu zamanlarda sıkça yaşanan bu sorun sonraki işletim sistemlerinde de devam etti doğal olarak. Her ne kadar yanlışlıkla dosya silmenin işletim sistemi sürümü ile alakası olmasa da, dosyaları geri getirebilme olayının bununla dolaylı yoldan alakası var. Geçmişte recovery yazılımları şimdiki kadar yetenekli ve derin yüzeyde tarama yapamazken, pek fazla alternatiflerde bulunmuyordu. Peki bir dosyayı yanlışlıkla shift+delete yaptıysanız,bilgisayarınız çöktüyse,hard diskiniz bozulduysa yada benzeri bir durum ortaya çıktıysa, önemli dosyaları geriye nasıl getirebiliriz ? Bu soruya birkaç alternatif cevap vereceğiz fakat peşinen söyleyelim; çok fazla ümitli olmayın.

Başlarken Bilinmesi Gereken Bazı Önemli Notlar:

  • Eğer silinen dosyalarınız bir HDD üzerinde değil de SSD üzerindeyse, bulunabilme ihtimali daha düşüktür.
  • Silinen dosyalarla aynı isim ve uzantılara sahip olan yeni dosyalar, eski dosyaların bulunmasını zorlaştırır
  • Üzerinden veri silinen hard diskler ne kadar çok kullanılmaya devam edilirse, silinen dosyaların geri getirilebilmesi o kadar zor olur.
  • Fiziksel hasara uğramış hard disklerden veri kurtarırken, işlem yarıda kalabilir yada kullanılan uygulamalar yanıt vermeyebilir. Bu nedenle sektör sektör tarayıp dosyaları geri getirmek daha doğru olur (kullandığınız uygulama bad factor’lü kısımları atlamıyorsa).
  • Geri getirilen dosya ve uygulamalar çalışmayabilir, kısmen bozuk olabilir.
  • Veri kurtarma işlemini, USB disklere, MicroSD kartlara ve taşınabilir bellek modunda ki dahili telefon belleklerine de yapabilirsiniz.

File Scavenger

Silinen uygulamaları geri getirmede ki en bilindik yöntemler elbette recovery uygulamalarıdır. Sizlere bu konuda ilk tavsiye edebileceğimiz uygulamalardan birisi file scavenger’dır. Bu uygulama ile kısa ve uzun taramalar yapabilir, gelişmiş sanal sürücüleri de görüntüleyebilirsiniz.

Silinen Verileri Geri Getirme

File Scavenger

 


Get Data Back

Yazlım alanında en bilindik üreticilerden birisi olan ve diğer uygulamaları ile de yakından tanıdığımız Wondershare’in geliştirdiği bir araç olan Get Data Back, aynı zamanda en çok tercih edilen dosya kurtarma araçları arasında geliyor. Sade ve basit arayüzü ile derin tarama yapabilen program, uzantılara göre filtreleme özelliğine de sahip. Uygulamayı kullanacak olanlara, FAT ve NTFS versiyonları olduğunu hatırlatalım.

Silinen Dosyaları Kurtarma

Get Data Back

 


Recuva

Piriform tarafından geliştirilen Recuva, dosya ve klasörleri geri yüklemeden önce incelemenize ve test etmenize de olanak sağlıyor. Geri getirme işlemi yaparken dosyaların nasıl silindiğini sorup buna göre bir tarama yöntemi geliştiren uygulama, bu sayede daha güvenilir bir tarama sağlıyor. Ancak Recuva’nın en büyük artısı, ev kullanıcısı lisansı ile onu ücretsiz olarak edinebilmenizdir.

Silinen Dosyalar Nasıl Geri Getirilir

Recuva

 


Recovery My Files

Sadece seçilen dosya formatlarını tarayabilen Recovery My Files, hızlı gezinme ile kısa süre önce silinen ve üzerine veri yazılmayan sürücülerden en hızlı şekilde recovery işlemi yapıyor. Tabi yalnızca silinen değil, formatlanan sürücülerden de veri kurtarma işlemi yapabilmek mümkün.

Cep Telefonundan Silinen Verileri Geri Getirme

Recovery My Files

Diğer makalemiz de "İşte 2017'nin En Çok Beğenilen Filmleri.!" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir