İos 7'nin Gizli Özellikleri

İos 7’nin Bilinmeyen Özellikleri

Bazı iPhone telefon kullanıcıları, her ne kadar İos işletim sisteminin Android’e göre çok kısıtlı özelliklerinin olduğunu düşünse de, gerçekte durum biraz daha farklı. Zira İos işletim sisteminin bazı gizli özellikleri gerçekten etkileyici. Aslında bu özelliklerin gizli olmadığı fakat işletim sistemini pratik ve kullanışlı hale getirilmesi açısından farklı kullanım modellerinin arkasına saklanması, onları bilinmeyen özellikler haline getiriyor. İşte bunlardan en çarpıcı olanları…

Mesajların Tarih ve Saat Bilgilerini Görme

Yeni işletim sisteminde en çok ihtiyaç duyulan şeylerden birisiydi bu özellik. 2Bin lira verip satın aldığımız bu telefonlarda, gelen-giden mesajların tarih ve saat bilgilerini göremediğimiz günleri yaşadık. Neyse ki şimdi böyle traji komik bir durum yok. Tek yapmanız gereken ekranı sola doğru kaydırmak. Böylece saatleri görebiliyorsunuz. Tarihleri ise ilk gelen iletinin üst kısmından görebilirsiniz.

İphone'un Bilinmeyen Özellikleri

İphone’un Bilinmeyen Özellikleri

Bir Metin Yazarken İşlemi Geri Alma veya Geri Aldığımız İşlemi İleri Sarma

Yazdığınız bir metni yanlışlık sildiniz diyelim, o zaman hemen telefonunuzu sallayın ve Geri Al seçeneğini tıklayın. Böylece yanlışlık sildiğiniz metnin geri geldiğini göreceksiniz. Veya geri aldığınız metni yeniden silmek mi istiyorsunuz? Telefonu tekrar sallayarak ekranda beliren “Yinele” seçeneğini tıklayın. Böylece yaptığınız son işlemin bir adım ilerisine ve bir adım gerisine gelebileceksiniz.

İos Bilinmeyen Özellikler

İos Bilinmeyen Özellikler

 

Üzerinizden Hangi Uçakların Geçtiğini Görebilme

Bu özellik oldukça sıradışı bir özellik. Zira kim üzerinden hangi uçağın geçtiğini merak eder ki? Belki de bir yerlerde böyle sıra dışı bir kaşif vardır. Belki de Apple bu sıradışı özellik ile iPhone kullanıcılarına kendilerini özel hissetirmek istiyordur. Veya yolcu bekleyen insanlar için misafirlerinin gelip gelmediğini daha önceden görmek isteyen kişiler vardır. Gelelim bu özelliğin kullanımına, sesli asistan Siri’yi açarak “Üzerimden hangi uçaklar geçiyor” diye sorun ve yanlızca “üzerimdeki uçaklar” deyin. Bir müddet bekledikten sonra (otuz saniye kadar) üzerimizden geçen uçakların bilgilerini görebilirsiniz.

İphone Gizli Özellikleri Nelerdir

İphone Gizli Özellikleri Nelerdir

Klavye Kullanırken Sürekli Büyük Harf Özelliğini Açma (Caps Lock)

Sürekli olarak büyük harflerle yazı yazmak için bir elinizin artık Shift tusunda basılı durmasına gerek yok. Tek yapmanız gereken ard arda iki kere serice shift tuşuna basmak. Böylece büyük harf kilidi devreye girecektir.

İos Gizli Özellikler

İos Gizli Özellikler

Tek Seferde Birden Fazla ResimÇekmek

Telefonunuzun kamerası açıkken birden fazla resmi seri bir şekilde çekmek için, elinizi resim çekme butonuna basılı tutun. Böylece ard arda birçok resim çekebilirsiniz.

İos 7nin Gizli Özellikleri

İos 7nin Gizli Özellikleri

Su Terazisi Özelliği

İphone telefonunuzu gerektiği durumlarda su terazisi olarak kullanabilirsiniz. Bilhassa mühendisler için gerekli olan bu özellik ile, düz bir açıya ve zemine ihtiyaç duyduğunuz durumlarda su terazisinden faydalanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, pusula uygulamasını açtıktan sonra ekranı sola doğru kaydırmak.

İos 7 Su Terazisi

İos 7 Su Terazisi

Ses Açma ve Kısma Düğmesiyle Resim Çekmek

Dokunmatik telefonlar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsalarda, bazen düğmenin yerini aldıkları durumlarda büyük zorluklara neden olabiliyorlar. Örneğin ses açma veya kapatma düğmesi ile resim çekildiğini bilmeyen birisi, tek eliyle selfie yada toplu poz verirken resim çekmekte ciddi derecede zorlanabilir.

İos7 nin Bilinmeyen Özellikleri

İos7 nin Bilinmeyen Özellikleri

Uçak Modu İle Güç Tasarrufu

Telefonunuzu şarja taktığınız zaman şarj olma süresi size uzun gelebilir. Çünkü mobil ağlar,gps,kablosuz ağlar vb. veri ağları cihazınız bir yandan şarj olurken diğer yandan enerji tüketiyorlar. Bu nedenle uçak moduna gelen telefonlarda, tüm mobil şebeke ve veri ağları devre dışı bırakıldığı için güç tüketilmeden yanlızca dolum işlemi yapılıyor ve batarya dolum süresi oldukça kısalıyor.

İphone Saklı Özellikleri

İphone Saklı Özellikleri

Siri’ye E-Postaları Sesli Olarak Okutma

Yorucu bir günün ardından gelen epostaları okumak zor mu geliyor? Veya gözleriniz gün içerisinde yeterince yoruldu mu? O zaman endişe etmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken Siri’ye “Read My Email”, yani “Emaillerimi Oku” demek, böylece siri, size gelen E-Mailler hakkında bilgi verecektir.

Gizli İphone Özellikleri

Gizli İphone Özellikleri

İstenmeyen Aramaları Engelleme

İos 7 işletim sistemi ile, sizi aramasını ve mesaj atmasını istemediğiniz kişileri kolayca engelleyebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken, Ayarlar>Arama>Engellenenler kısmına gelerek “Yeni Ekle” butonunu tıklamak ve istenmeyen numarayı eklemek veya arama kaydına gelerek numaranın sağ kısmında bulunan ünlem işaretini tıklamak ve en aşağıdaki bu arayanı engelle seçeneğini tıklamak.

İos 7 Numara Engelleme

İos 7 Numara Engelleme

Uygulamaları Bir Klasör İçerisinde Toplama

İos 7 işletim sisteminde sıkça kullanmadığınız, veya sürekli olarak kullandığınız, yada bir arada durmasını istediğiniz programları tek bir klasör altında toplayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, uygulama simgesinin üzerine basılı tutmak ve düzenleme moduna geçtikten sonra uygulama simgesini istediğiniz diğer bir uygulama simgesinin üzerine sürüklemektir. Böylece iki uygulama yanyana gelerek yeni bir klasör içerisine yerleşmiş olacaktır. Bu uygulamaların yanına istediğiniz kadar başka uygulama simgesi ekleyebilir, klasörün adına dilediğiniz bir ismi verebilir, böylece daha sade ve pratik bir ana menü oluşturabilirsiniz.

İos7 Klasörleme

İos7 Klasörleme

Diğer makalemiz de "Samsung Galaxy S5'te Ki Yenilikler Neler ?" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir