iPhone 6S Hangi Yeniliklerle Geliyor ?

iPhone 6 ‘dan sonra, kimi uzmanlar tarafından iPhone 7‘nin çok daha ileriki yıllarda tanıtılacağı, bunun yerine iPhone 6‘nın farklı versiyonlarının tasarlandığı söylenmişti. Zaman ilerledikçe bu haberlerin doğruluk payı ise artıyor. iPhone 6S, iPhone 6S Plus ve iPhone 6C adıyla üç yeni model bekliyor. Yani muhtemelen Eylül ayında, iPhone 5C niteliğinde bir iPhone 6C ile tanışabiliriz. iPhone 6 hakkında gelen bilgileri de bir araya topladığımız zaman, çarpıcı şeyler görebiliyoruz.

iPhone 6S Whats New

iPhone 6S Whats New

Bildiğimiz gibi Apple, köklü tasarımlar yaptığı telefonlarda bir ara, birde ana model kullanıyor. Yani yeni telefon baştan aşağı yeni tasarlanmış ise, bir sonraki yıl bu yeni tasarımın pek farklılaşmamış ancak değişik donanımsal özelliklerine sahip ara modeller görüyoruz. iPhone 4İphone 4S, iPhone 5iPhone 5S gibi modellerde bunun en bariz kanıtlarından. Bu ana fikirden yola çıkacak olursak, 2015 yılında yeni modellerin adı da emsalleri gibi S versiyona  terfi edip hemen hemen aynı tasarımda üretilecek.

iPhone 6S Nasıl Olacak

iPhone 6S Nasıl Olacak

Apple‘ın son zamanlarda ürettiği telefonlara bir göz gezdirirsek, en çok üzerine düştüğü konuların başında işlemcinin geldiğini görebiliriz. Apple A6,A7 ve A8‘den sonra, A9 işlemcinin iPhone 6S sürümünde kullanılması güçlü bir ihtimal. Geçtiğimiz günlerde Apple’ın yeni nesil A9 işlemcileri için Samsung’la anlaştığını da göz önünde bulunduracak olursak, 64bit mimarisine dayanan bu yeni nesil işlemcilerin kısa bir süre karşımıza çıkacağını tahmin edebiliyoruz. 14nm teknolojisi ile daha az alan daha fazla güç temeline dayanan bu yeni işlemci, 4 çekirdek gücünde performansa sahip. İOS işletim sisteminde böylesi bir işlemci, herhalde gözle görülür şekilde farklılık yaratırdı.

iPhone 6S CPU

iPhone 6S CPU

Geçtiğimiz aylarda Apple‘ın satın aldığı bir patent piyasaya bomba gibi düşmüştü. Bunun adı Force Touch idi. İsminden de anlaşılacağı gibi bu özellikte bir ekran, ekrana dokunma şiddetine göre farklı tepkiler verecek. Ancak bu yeni teknolojiyi muhtemelen iPhone 7 serisinde göreceğiz. iPhone 6S için bu konuda en inandırıcı iddia ise safir ekran iddiası. Fakat safirin çok maliyetli ve şekillendirilmesi zor bir madde olduğunu düşünürsek, Apple‘ın böylesi bir sürprizde bulunması durumunda telefonun zaten pahalı olan fiyatı epeyce artacak. Kimileri bu konuya “böylesi bir ekran kalitesi için her türlü maliyete katlanırım” görüşüne sahipken, kimileri ise “şuan ki ekran düzeyi gayet yeterli” görüşünde. Bize soracak olursanız, elbette safir ekran bizi birçok dertten kurtarırdı fikrine sahibiz.

iPhone Force Touch

iPhone Force Touch

iPhone kullananların en büyük ortak sorunlarından birisi olan batarya konusu ise son zamanlarda sıkça gündeme getirilmeye başlandı. Kullanıcıların şikayetlerinden yola çıkarak telefonlarda güncelleştirmeler yapan Apple, 1810 mAh olan batarya seviyesini büyük ihtimalle yükseltmeyecek. Çünkü bataryadaki en ufak bir değişim, baştan aşağı yeni bir tasarım mimarisine gereksinim duyuyor. Buna alternatif olarak ise, hızlı şarj veya kablosuz şarj teknolojisi, İphone 6S sürümünde karşımıza çıkabilir.

iPhone 6S and iPhone 6C

iPhone 6S and iPhone 6C

iPhone 6S, RAM konusunda da 1GB‘dan nihayet terfi ederek 2GB‘a yükselecek. Doğrusunu söylemek gerekirse, İOS işletim sisteminin en büyük mucizelerinden birisi de bu olsa gerek. Rakipleri 4GB RAM ile iPhone kalitesini aşmaya çalışırken, iPhone bunu 1GB RAM ile başarabiliyor. Kimbilir belki de Apple bu denli eşşiz kılan, sahip olduğu bu farklı yazılımsal güçtür.

iPhone 6S Camera

iPhone 6S Camera

iPhone‘ların kamera konusundaki yeteneklerini bugüne kadar çoğu kez tartışmışızdır ancak yıllardır süre gelen ortak görüşe göre iPhone kameraları oldukça kaliteli ve yeterli. Fakat Apple bu konuda bizlere büyük bir sürpriz yapabilir. Bazı söylentilere göre yeni amiral gemisi DSLR kalitesinde fotoğraf çekebilecek veya çift kamera lensine sahip olacak.

 

 

 

Diğer makalemiz de "Turkcell T60 Satışta" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.

Incoming search terms:
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir