İos 8 Ne Zaman Çıkacak

İos 8 Çıktı. İşte Tüm Yenilikler ve Detaylar

Apple’in mobil işletim sistemi yeni geçtiğimiz günlerde yapılan bir etkinlikle kullanıcılara tanıtıldı.  Geliştiriciler için yayınlanan bu yeni sürümün Eylül ayında beta olmayan versiyonuyla tüm cihazlar için hazır konuma gelmesi bekleniyor. Peki bu yeni işletim sisteminin İos 7’den farkı neler,ne gibi yenilikler getiriyor ve hangi cihazlarda kullanılabilecek? İşte tüm bu soruların cevapları ve detayları.

Yeni işletim sisteminin en göze çarpan yanlarından birisi, bildirimlerin başka uygulamalar çalışırken cevaplanabilmesi. Yani siz herhangi bir uygulama içerisindeyken bildirimler ekranınıza geliyor ve uygulamayı sonlandırmadan bu iletiyi cevaplayabiliyorsunuz. Ayrıca sıkça iletişim halinde olduğumuz kişilere de ekranın üst kısmında yer alan hızlı iletişim kutusuna ekleyerek onlara kolayca ulaşabiliyoruz.

Yeteneklerine baktığımız zaman yer bildirim uygulamalarını andıran bir diğer özellik ise yer bildirimi özelliği. İos 8 sürümünde yer alan lokasyon paylaşma özelliği ile arkadaşlarımız ile buluşmak istediğimiz zaman yer bildirimi yaparak arkadaşlarımızı yerimizden haberdar edebiliyor ve kolayca buluşmalar gerçekleştirebiliyoruz. Birgün için paylaşma, sonsuza kadar paylaşma ve bir saat için paylaşma gibi zaman dilimlerinde paylaşım özelliği bulunan uygulama, sesli notlar ve videolar da paylaşmaya imkan sağlıyor.

İos 8’de yeni bir klavye yer alıyor. Bu klavye görünüş olarak eskisinden pek farklı değil ancak bazı geliştirmeler içeriyor. Quick Type adı verilen bu yeni klavye ile siz herhangi bir kelime yada cümle yazarken telefon bunu tahmin ediyor ve en uygun tahminlerle yazım işlemini kolaylaştırıyor. Bu özellik yeni değil fakat Apple’ın kendine has tarzı farklılık yaratabilir.

 

İos 8 Klavye

İos 8 Klavye

Apple kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konulardan birisi olarak SMS problemleri başı çekiyordu. Öyleki İos 6 sürümünde sms’lerin tarih ve saat bilgileri dahi yer almıyordu. İos 7’de bu problem ortadan kaldırıldı ancak grup sms özelliği yoktu. Artık yeni İos 8 sürümünde grup mesajlaşmakta mümkün. iMessage yardımı ile çoklu görüşmeler yapmaya olanak sağlayan bu özellik, isteyen kişilerin konuşmayı sessize almak gibi özellikleri de içeriyor. Böylece istenmeyen iletileri görmek zorunda kalmıyorsunuz.

İos 8 Grup SMS

İos 8 Grup SMS

Bulut teknolojilerin yükselişini sürdürdüğü bu zamanlarda Apple, iCloud hizmetinde de ucuzlamaya gitti. Yeni fotoğraf uygulaması nedeniyle daha fazla alana sahip olacak kullanıcılar için 20GB iCloud alanı aylık yalnızca 0.99 USD’a kullanıcılara sunulacak. Mac bilgisayar kullanıcılarının da faydalanabileceği iCloud, 200GB’lık depolama alanı için ise aylık 4.99 USD talep ediyor.

İos 8 İcloud

İos 8 İcloud

Akıllı telefon kullanıcıların sıkça mağdur olduğu “çocuğum kredi kartımla telefonumdan alışveriş yapmış” sorunu artık yeni sürümle çözülüyor. Bu konu hakkında sıkça eleştirilere mağdur kalan Apple, yeni işletim sistemi sürümünde çocuğunuzun satın almak istediği uygulamalayı kredi kartınızdan çekmeden önce kart sahibinin onayını istiyor. Böylece yanlışlıkla satın almaların önüne geçerken güvenlikte artıyor.

İos 8 Güvenli Alışveriş

İos 8 Güvenli Alışveriş

Üçüncü parti uygulamalara da özgürlük getiren yeni İos 8, artık bu kullanıcıların kendi widget’larını oluşturmasına da olanak sağlıyor. Öyleki artık parmak izi okuyucu Touch ID’nin de üçüncü parti uygulamalar tarafından geliştirilebiliyor. Böylece alışverişlerde parmak iziyle ödeme yapma devri de başlıyor olacak.

İos 8 Üçüncü Parti Uygulamalar

İos 8 Üçüncü Parti Uygulamalar

İos kullanıcılarının en çok sevdiği uygulamalardan birisi olan Siri ise İos 8’de çok daha güçlü.  Türkçe dil desteği bulunmayan sesli asistanda Shazam özelliği de mevcut. Böylece müzikleri tanımlamak için Siri’ye dinletmek gerekecek. iTunes üzerinden içerik satın almaya da olanak sağlayan Siri, rakiplerine göre de fark yaratıyor.

İos 8 Siri

İos 8 Siri

Milyonlarca uygulamaya ev sahipliği yapan Apple Store, artık aradığınız uygulamalara daha kolay ulaşmanızı sağlıyor. Uygulama isimlerinden ziyade uygulamaların özelliklerini de aratabilme desteği sunan yeni Apple Store, en sık yapılan aramaları da görebilme olanağı sağlıyor. Ayrıca uygulamalar hakkında video da yayınlanabilecek ve geliştiriciler kısa videolar yayınlayabilecek.

İos 8 Apple Store

İos 8 Apple Store

Samsung’dan sonra Apple’da artık sağlık uygulamalarına oldukça önem veriyor.  Health Kit adı verilen yeni bir uygulama ile hastahanelerden randevu alınabilecek ve ios uyumlu bileklik yada akıllı saatler ile sağlık verileri paylaşılabilecek.

İos 8 Health Kit

İos 8 Health Kit

Diğer makalemiz de "Hangi Akıllı Telefonu Almalıyım ?" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir