Huawei P10 Plus Nasıl Olacak

Huawei P10 Plus Özellikleri,Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Dünyanın en büyük akıllı telefon tedarikçilerinden birisi olan Huawei, yeni duyuracağı akıllı telefonu P10 Plus için çalışmalarına devam ediyor. Huawei P10 Plus, aslında beklenen bir telefon modeli değildi çünkü gelen bilgiler Huawei’nin yalnızca Huawei Mate 9 ve Huawei P10’u tanıtacağı yönündeydi. Fakat hoş bir sürpriz ile birlikte bir P10 Plus modelinin de tanıtılacağını öğrendik. Bu modelin üretilme sebebinin ana kaynağı ise büyük ekranı seven kullanıcılar. Şimdi Huawei P10 Plus’ın özelliklerine, tasarımına ve fiyatına şöyle yakından bir göz gezdirelim.

Huawei P10 Plus Specs

Huawei P10 Plus Specs

Huawei P10 Plus Tasarımı Nasıl Olacak?

Öncelikle şunu belirtelim ki, yeni Huawei P10 Plus, teknik özellikleri bakımından oldukça güçlü ve üst seviye bir telefon. Böyle bir cihaza mutlak ki iyi bir tasarım ve dayanıklı malzeme kullanımı gerekirdi. Peki Huawei bu konuya teknik kadro kadar özen göstermiş mi? Görünen o ki evet. Çünkü cihazın ön kısmında Gorilla Glass 4 yada Gorilla Glass 5 kullanılacakken, tamamıyla yek pare ve metalik bir gövdeye yer verilecek. Metalik çerçevenin yanı sıra, arka kapak gövdesinin de neredeyse tamamının metal olması bekleniyor. Aynı zamanda telefonun sahip olduğu kavisli tasarım, Edge severlerin de oldukça ilgisini çekecektir. Cihazın tasarımında dikkat çeken yenilikler arasında gelen parmak izi okuyucusu ise, cihazın arka kısmına yerleştirilmiş. Burada ise daha pratik kullanım hedeflenmiş ancak parmak izi okuyucusunun home düğmesinden alınıp farklı bir yerde kullanılması biraz saçma olmuş. Cihazın kalınlığı konusunda ise çok iyimser değiliz fakat, kaba bir telefon olmayacağını söyleyebiliyoruz.

Nasıl Olacak?

Yeni Huawei P10 Plus’ın ekranı, 5.5” büyüklüğünde ve 1440×2560 piksel çözünürlüğünde olacak. IPS NEO LCD özellikli bu ekranın 534 PPi piksel aralığına sahip olması ise, onun kaliteli bir ekran ile geleceğini gösteriyor. Bu ekran düzeyi, kısmen Samsung Galaxy S7’ninkine yakın bir kalitede. Telefonda çipset olarak Kirin ailesinin en güçlü üyesi Kirin 965’e yer verilmiş. Sekiz çekirdekli bir CPU ile gelen bu çipsetin içerisinde; dört adet 2.4 GHz hızında çalışan Cortex-A73 ve dört adet 1.8 GHz hızında çalışan Cortex-A53 işlemcisi bulunuyor. Yani işlemci konusunda Huawei elindekilerin en iyisini kullanmış demek yanlış olmaz. RAM konusunda da yine oldukça cömert davranılmış. Telefonun bu alanda hem 6GB hem de 8GB kapasiteye sahip iki farklı versiyonuna yer verilecek. Zaten Huawei’nin uzun zamandan beri bu taktiğe yer verdiğini hepimiz biliyoruz. Çünkü iki farklı versiyon üretmek, hem ülke bazında farklı satış stratejileri geliştirmeyi, hem de müşteri cephesinde daha fazla alternatifler sunmayı sağlıyor.

Huawei P10 Plus Özellikleri

Huawei P10 Plus Özellikleri

Huawei P10 Plus, 6GB/128GB ve 8GB/256GB versiyonları ile satışa sunulacak. Yani cihazda kullanılan en düşük depolama alanı kapasitesi 128GB, en yüksek kapasite ise 256GB seviyesinde. Mali-G71 MP8 grafik işlemcisi ile güçlü özelliklerini sürdüren telefonun bataryası ise 3650 mAh kapasitesinde. Bu teknik özelliklere baktığımız zaman, bu batarya düzeyinin oldukça düşük olduğunu görüyoruz. Yani bu telefonu almak isteyen müşterilerin birde power bank bakmaları pek yanlış olmayacaktır.

Huawei P10 Kamera Özellikleri

Huawei, P10 Plus modelinde dual kamera teknolojisine yer vermiş. Leica tarafından tasarlanan 12MP çözünürlüğünde ki bu kamera, f/1.7 diyafram aralığına sahip. 2160P kalitesinde 30fps kayıt yapan bu sensörün yanı sıra, cihazın ön kısmında ise 8MP ( f/1.7) çözünürlüğünde bir kamera tercih edilmiş. Her ne kadar diğer özelliklerine nazaran kamera nitelikleri biraz aşağı kalsa da, yine de sahibini pişman etmeyecek nitelikte görünüyor ve makul bir düzeyde.

 

Huawei P10 Plus Tasarımı

Huawei P10 Plus Tasarımı

 

Huawei P10 Plus Hangi Fiyattan Ne Zaman Satılacak?

Huawei P10 Plus’ın Mobil Dünya Kongresi (MWC 2017)’in de tanıtılması bekleniyor. Şubat sonlarında düzenlenecek olan kongrenin ardından, Mart veya Nisan ayları gibi satışa çıkacağı ön görülüyor. Cihazın satış rakamı olarak ise beklenen fiyat 700 dolar. Huawei P10 Plus’ın ülkemizde satılması halinde, Mayıs aylarında raflarda olacağı ve 3000 TL ile 3500 TL arasında bir rakamdan satılacağı düşünülüyor. Cihazın fiyatının oldukça pahalı olacağı aşikar ancak, herhalde teknik özellikleri bakımından 2017’nin en iyi akıllı telefonlarından birisi olacağını da söylemeye gerek yoktur.

 

Diğer makalemiz de "Xiaomi Redmi Pro 2 Özellikleri ve Tasarımı Ortaya Çıktı" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir