google-pixel-fiyati-ve-ozellikleri

Google Pixel ve Pixel XL Özellikleri ve Fiyatları

google-pixel-renk-secenekleri

google-pixel-renk-secenekleri

Uzun süreden beri Nexus modelleri ile müşterilerinin karşısına çıkan Google, sonunda bu isme veda etti ve yeni bir tasarım ile birlikte farklı bir konsepte büründü. Akıllı telefon jenerasyonuna Pixel ile devam edecek olan şirket, ilk olarak Google Pixel ve Pixel XL modellerini duyurdu. Bu değişimi en başında tasarımda gösteren Google, işletim sisteminde ve arayüzde de etkili değişiklikler yapmış durumda. Bununla birlikte, iki cihaz arasında çok büyük farklar bulunmuyor fakat teknik kadro açısından oldukça yeterli düzeydeler demek yanlış olmaz. Zaten Google’ın akıllı telefon piyasasında ki en sevilen yanı, performans ve fiyat konusunda oldukça ılımlı bir firma olmasında gizli. Hatırlayacağınız üzere ilk olarak satışa çıkan Google Nexus modelleri aynı gün tükenmiş ve Google talepleri karşılayamaz hale gelmişti. Bu başarılı grafiğin ardından Google artık Pixel ile yeniden yükselişe geçmek istiyor. Şimdi Pixel ve Pixel XL modellerine şöyle bir yakından göz gezdirelim.

Google Pixel Özellikleri

Yeni Google Pixel ailesine baktığımız zaman işletim sistemi olarak iki üründe de Android 7.1 kullanıldığını görmekteyiz. Google Pixel’de görüntü paneli olarak Amoled ekranlar tercih edilmiş. 5inç ebadında olan Google Pixel’in bu ekranı ile birlkte Snapdragon 821 işlemci ve 4GB RAM telefonun performansının temelini oluşturuyor. MicroSD kart desteğine sahip olan Google Pixel’in hafızası 128GB’a kadar arttırılabilirken, kullanılan dahili depolama alanı ise 32GB seviyesinde. Telefonun arka kısmında bir 12MP değerinde kamera, ön kısmında ise 8 MP çözünürlüğünde ikinci bir kamera bulunuyor. Telefonun şarj soket yeri ise yeni nesil USB Type-C. Zaten önceki yazılarımızda da bu soketin artık tüm telefonlarda kullanılmaya başlandığına dikkat çekmiştik. Google Pixel serisi ise bunu doğrular nitelikte özellik ile geldi. Cihazın bataryası ise 2770 mAh.

google-pixel-cikis-tarihi-ve-fiyati

google-pixel-cikis-tarihi-ve-fiyati

Google Pixel XL Özellikleri

İsminden de anlaşılacağı üzere, Pixel XL, Google Pixel’in biraz daha büyük hali. Kardeşine nazaran 5inç yerine 5.5inç büyüklüğünde ekrana sahip olan telefonun çözünürlüğü ise Quad HD. Görüntü paneli olarak yine Amoled bir ekran ile gelen telefonda işlemci ve RAM olarak ise herhangi bir fark yok. Yani Snapdragon 821 işlemci ve 4GB RAM’in yanı sıra 12MP arka, 8MP ön kamera Google Pixel XL’ın teknik kadrosunu oluşturuyor. 32GB dahili bellek ve Micro SD desteği ile birlikte 128GB’a kadar arttırılabilir hafıza ise kardeşinin aynısı. Telefonun arka kısmında konumlandırılmış parmak izi okuyucu ise her iki cihazda da bulunuyor.  Bu açıdan bakıldığı zaman, telefonları birbirinden ayıran en büyük farkın ekran boyutu olduğunu söylemek pek yanlış olmaz.

google-pixel-ve-pixel-xl-ki

google-pixel-ve-pixel-xl-ki

Google Pixel ve Pixel XL Tasarımları

Bu yazımızda tasarımı teknik kadro incelemesinden sonra ele almış bulunduk. Buna göre Google Pixel ve Pixel XL‘ın tasarımına şöyle bir göz gezdirdiğimiz zaman, onun ekstrem bir yapıya sahip olmadığını söylemek yanlış olmaz. Hatta cihazın ön kısmından bakınca, ortada bir home düğmesi olsaydı, iPhone 6 modellerine oldukça benzediğini söyleyebilirdik. Bu elbette aklınıza onun başka cihazlardan esinlemiş bir ürün olduğunu aklınıza getirmesin. Bir açıdan bakıldığı zaman akıllı telefonların birçoğu birbirinin aynısı zaten. Zira Google Pixel modellerinin metal tasarıma sahip olması ve 7.31mm kalınlığında olması, zaten onun sevilmesi için yeterli bir neden. Bununla birlikte telefonun hem çerçevesi hemde köşesel görünümü oldukça şık duruyor. Google Pixel‘in tasarımına not verecek olursak, onun 10 üzerinden 7 alabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

google-pixel-incelemesi

google-pixel-incelemesi

Google Pixel ve Google Pixel XL Fiyatı İle Çıkış Tarihi

Google tarafından yapılan açıklamada, bu yeni akıllı telefonların 20 Ekim’de piyasada olacağı söyleniyor. Ülkemizde ise bu durum geçerli olmayabilir. Çünkü cihazın satışına ilk olarak Avrupa ülkelerinde başlanacak ve akabinde ülkemize de sevkiyatı yapılacak. Bundan ötürü, telefonu almak ve incelemek isteyen kullanıcıların Kasım  ayının sonlarını beklemeleri gerekebilir. Fiyatsal olarak ise bir tahminde bulunmak çok zor fakat biz kendi tecrubelerimize dayanarak bir yorumda bulunursak, Google Pixel modelinin 2100 TL’den, Google Pixel XL modelinin ise 2300 TL civarında bir rakamdan satılacağını tahmin ediyoruz. Kesin satış rakamlarını ise, ortaya çıkar çıkmaz siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

Diğer makalemiz de "ZTE Axon 7 Özellikleri ve Fiyatı" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir