FB Messenger’da Satranç Nasıl Açılır ?

Son zamanlarda popüler uygulamalarda gizlenen oyunlar adından sık sık söz ettirmeye başladı. Aslında işi tuhaflaştıran ve garip kılan asıl şey, bu oyunların bilerek gizlenmesi yada dikkat çekmeyecek şekilde tasarlanması. Çünkü buna benzer bir şeyi daha önce YouTube ve Google Chrome üzerinde de yaşamıştık. Hatırlayacağınız gibi intenet bağlantısı bulunmadığı zamanlarda Google Chrome‘u açan kullanıcılar,  hata ekranında bir dinazor figürü ile karşılaşıyor ve tuşlara basıldığı zaman dinazor zıplamaya başlıyordu. YouTube‘da ise videonun dolması için ekranın ortasında dönüp duran dairesel imge, yine yön tuşları yardımıyla yılan oyunu halini alıyor ve ekranın dilediğimiz yerinde gezdiriyorduk. Bunun asıl amacı elbette beklerken vakit geçirmek ancak FB Messenger‘da keşfedilen satranç oyunu biraz daha farklı.

FB Messenger Chess

FB Messenger Chess

Yeni keşfedilen satranç oyunu hakkında hiçbir bilgi Facebook tarafından kullanıcılarına verilmemişti ancak bir kullanıcı bunu şans eseri keşfetti ve bu haber kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Kullanıcının bunu nasıl keşfettiği elbette bir muamma. Çünkü pekte basit bir keşif değil bu. Oyunun nasıl oynanabildiğini tarif ettiğimizde ne demek istediğimizi sizlerde anlayacaksınız.

How to play chess over the fb messenger

How to play chess over the fb messenger

Facebook üzerinden satranç oynayabilmek için öncelikle oynamak istediğiniz kişinin sohbet kutusunu açmanız gerekiyor. Ardından ”@fbchess play” yazarak karşı tarafa gönderiyorsunuz ve bir satranç masası beliriyor. Buraya kadar herşey güzel ancak işin kötü tarafı, taşları sürükle bırak yöntemiyle değil kodlarla hareket ettirebiliyorsunuz. Şöyle ki; sohbet kısmında hareket ettirmek istediğiniz her taşı bir harf temsil ediyor. Bu harfler P piyon, N at, B fil, R kale, Q vezir, K kral şeklinde sıralanmış. Örneğin satranç tahtasında b2’de ‘de bulunan piyonunuzu, b4’e hareket ettirmek için, sohbet kutusuna ”@fbchess Pb4” yazmanız gerekiyor. İlerleyen zamanlarda oyuna sürükle bırak yönteminin gelmesini temenni etmekle birlikte, başka kodlara ait başka oyunlar olup olmadığını ise şimdilik bilemiyoruz. Fakat şunu söyleyebiliriz ki, arkadaşınızla satranç oynamak için başka kanallar kullanmak şimdilik biraz daha mantıklı.

FB Messenger Chess

FB Messenger Chess

Bir diğer başlıkta Android Cihazlardan Uygulama Nasıl Kaldırılır? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir