Facebook Yedekleme Ayarları

Facebook’ta Silinen Mesajlar Geri Getirilebilir mi?

Bir uygulama yada web sitesi üzerinden silinen mesajları geri getirebilmek her zaman mümkün değildir. Çünkü her uygulama ve web sitesi kendine has bir yönetim sistemine sahip olabiliyor. Kimi uygulamalar gerekli izinleri vermeniz halinde sohbetlerinizi medyalar ile birlikte yedeklerken, kimi uygulamalar ise sildiğiniz verileri tamamıyla yedekleme kısmına almadan siliyor. Peki Facebook’ta durum tam olarak nasıl? Tabii silinen mesajların geri gelmesi, kimileri tarafından sevindirici bulunurken, kimileri tarafından ise pek istenmiyor. Söylemek gerekir ki, Facebook bünyesinde böyle bir otomatik yedekleme sistemi yok. Yani tıpkı WhatsApp gibi belirli periyotlarda kullanılan bir arka plan yedekleme özelliği Facebook’ta bulunmuyor. Ancak bu, tümüyle mesajlarınızın kalıcı olarak silineceği anlamına da gelmiyor. Zira dilerseniz sizler mesajlarınızı size sunulan bir özellik ile yedekleyebiliyor, dilediğiniz zaman okuyabiliyorsunuz.

 

Facebook’ta Mesajlar Nasıl Geri Getirilir?

Facebook’ta geçmişe yönelik mesajları geriye getirebilmek için, bir yedekleme yapmış olmanız gerekiyor. Böyle bir yedekleme yapmadıysanız, ancak şimdi ki mesajları ilerleyen tarihlerde silmeniz halinde geri getirebiliyorsunuz. Yani şuan ki mesajları yedekleyebilir, ilerleyen yıllarda ihtiyaç duyduğunuzda silinmesi durumda geri getirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için sırasıyla aşağıdaki adımları takip edin;

1-En sağda soru işareti kısmının hemen yanında yer alan aşağı ok düğmesini tıklayın ve ayarlar kısmına gidin.

Facebook Mesajları Yedekleme

Facebook Mesajları Yedekleme

 

2- Ayarlar kısmında bulunan “Facebook Verilerinin Kopyasını İndir” bağlantısını tıklayın.

 

3-Gelen ekranda bulunan yeşil “Arşivimi Başlat” düğmesini tıklayın.

Facebook Mesajları Geri Getirme

Facebook Mesajları Geri Getirme

 

4- Gelen ekranda şifreniz istenecek. Şifrenizi girerek gönder butonunu tıklayın ve devam edin.

 

5-Facebook tarafından bilgileriniz arşivlenmeye başlayacak ve size daha sonra bir bildirim gönderilecek.

Face Yedeği

Face Yedeği

 

6- Bir süre sonra gelen “Facebook verin indirme için hazır” iletisini tıklayın.

Facebook Mesajları Silme

Facebook Mesajları Silme

 

7- Gelen ekranda “Arşivi İndir” butonunu tıklayın ve gelen .rar uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirin. Facebook hesabınıza ait hesap hareketleri ve mesaj yedekleri bu .rar dosyalı uzantının içerisinde bulunmaktadır.

Facebook Nasıl Yedekleniyor

Facebook Nasıl Yedekleniyor

8- .rar uzantılı arşiv dosyasını bir klasöre çıkartın ve “index” dosyasını çift tıklayın. Böylece karşınıza bir web sayfası açılacak ve soldaki menüden dilediğiniz veriye ulaşabileceksiniz. Ancak şunu hatırlatalım; tüm verileriniz burada bulunmayabilir, eksik yada yanlış olabilir. Çünkü hesabınızdan sildiğiniz veriler zamanla Facebook sunucularından da silinir ve tamamıyla kaybolur. Bu nedenle yedeğiniz %100 tüm verileri içermez.

Diğer makalemiz de "Mozilla Firefox Quantum Tarayıcısı Ne Kadar Hızlı?" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir