facebook güvenlik

Facebook Hesabınız Çalınmaması İçin Karşı Önlemler

Facebook Profilinizin şifresinin kırılıp, bilgilerinizin çalındığını merak ediyorsanız şimdi bütün bunların cevabını alacaksınız. Tüm ülkelerce aktif bir şekilde kullandığımız sosyal medya aracı Facebook, günden güne hala gelişiyor. Tabi Facebook kullanan sadece iyi insanlar yok art niyetli insanlarda var.

Bu kötü niyetli insanlar sizin Facebook hesabınızı patlatabilirler. Çünkü en aktif kullandığımız sosyal medya aracı ve bütün bilgilerimizi bu araçla paylaşmış durumdayız. Facebook hesabımızın hacklendiğini öğrenmek aslında çok basit. Bu bahsettiğimiz kötü hackerlar sizlerin bilgilerini çalarak başka sitelere satıyor veya başka sitelere erişim sağlamak için kullanıyor.

 

Facebook hesabınızın kırılıp kırılmadığını öğrenmeniz için size ufak bilgiler veriyim.

İlk olarak sizin şüpheniz varsa hesabınızın şifresinin kırılıp kırılmadığı ile ilgili o zaman direk Facebook ana sayfasında sağ üst köşesinde bulunan ok butonuna tıklayın. Hemen ardından kutucuğuna basın ve ‘’Nerede oturum açıldı’’ butonuna basın.

Hesabım saldırı altına

Hesabım saldırı altına

Açılan pencerede hangi cihazlar ile giriş yapıldığı ve ip adresleri görülüyor bu sayede konumları da bulunuyor. Sizin kullanmadığınız cihaz bulursanız hemen ‘’Oturumu Kapat’’ tuşuna basın ve şifrenizi değiştirin.

Eğer bu yolla öğrenemediyseniz sırayla;

Hesap bilgilerinizden e-posta, şifre, doğum gününüzü inceleyin.

Tanımadığınız kişilere arkadaşlık istekleri gitmiş mi kontrol edin. Hareket dökümünden neleri beğendiğinizi de kontrol edin.

Son olarak mesajlarınıza bakın sizin gönderdiğiniz mesajlar mı?

facebook-hesap-guvenligi-1

facebook-hesap-guvenligi-1

Şimdi eğer hesabınızın kırıldığını öğrendiyseniz;

Hesabınızın şifresini en kısa zamanda değiştirin. Değiştirdik den sonra Facebook’un bizlere sağladığı ‘’Facebook yardım ‘’ merkezinden sorununuzu yazıp yollayın size ya bir güvenlik anketi sunacaklar hesabınızın size ait olup olmadığını öğrenmek için sonra en kısa zamanda sizin e postanıza ve Facebook hesabınıza mesaj göndereceklerdir.

Diğer makalemiz de "Telefonumuzda Bizim Bilmediğimiz Kodlar" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir