Çizik CD ve DVD’ler Nasıl Onarılır?

Bozuk CD Nasıl Tamir Edilr

Bozuk CD Nasıl Tamir Edilr

Başlığı okuyunca çoğunuzun “CD’mi kaldı ya?” dediğini duyar gibiyiz. Her ne kadar CD kullanımı artık yok denecek kadar az olsa da, aslında birçok konuda avantaj sunmaya devam ediyorlar. Örnek verecek olursak, verilerin kalıcı olması ve bozulmaması için en iyi saklama ortamları CD’ler ve DVD’lerdir desek ne dersiniz? Şimdi eski görünen bu teknolojinin artılarına şöyle bir göz gezdirelim.

Bozuk DVD Nasıl Onarılır

Bozuk DVD Nasıl Onarılır

  • Flash bellek,MicroSD kartlar ve taşınabilir hard diskler, CD’lere göre çok daha kolay bozulabilir.
  • CD ve DVD’leri doldururken verilerinizi virüs taraması yaptıktan sonra yazdırırsanız, artık verilerinize virüs girme ihtimali ortadan kalkar.
  • Diğer depolama belleklerinde olduğu gibi, verilerinizi CD/DVD’lerden yanlışlıkla bir tık yaparak silemezsiniz.
  • Diğer depolama alanları genellikle kablo veya aparat gibi aksesuarlarla çalışabilirlerken, CD’leri sürücüye takmanız yeterlidir.
  • CD ve DVD’lerize dosya,resim,müzik vb. verilerinizi attıktan sonra onları alfabetik sıraya göre arşivler şeklinde klasörleyebilir, ihtiyaç duyduğunuzda fiziksel olarak raflarından temin edebilirsiniz.
Bozuk CD Nasıl Onarılır

Bozuk CD Nasıl Onarılır

  • CD’lerin avantajları hakkında aklımıza gelenler şimdilik bunlar ancak, biraz daha düşünecek olursak bu maddeleri uzatabiliriz. Bu nedenle bazı konularda CD/DVD’lere başvurmak oldukça mantıklıdır. Peki doğru bir şekilde saklanmayan ve içerisinde önemli dosyalar bulunan çizilmiş bir CD/DVD’yi nasıl çalıştırabiliriz? İşte bu konudaki bazı ipuçları.
  • CD/DVD’yi en iyi onaran maddelerden birisi cilt yağıdır. Vücuttaki bu yağın en çok açığa çıktığı noktalardan birisi ise alnımızdır. Bu yöntemi kullanmak için bozuk CD/DVD’yi alnımıza sürüyoruz. Ardından bir peçete yardımıyla dairesel şekilde CD/DVD’nin her tarafına yayıp yediriyoruz. Böylece CD/DVD’nin yüzeyinin daha parlak ve okunabilir olduğunu göreceksiniz.
  • Diğer bir onarma yönteminde ise yüzeyi çizik CD/DVD’nin üzerine diş macunu sıkıyoruz. Ardından nemli bir bez yardımıyla bu macunu CD/DVD’nin her yerine oval hareketlerle yediriyoruz ve temizlenene kadar devam ediyoruz. Şimdi CD/DVD’yi okutmayı yeniden deneyebilirsiniz.
  • Sırada biryantin yardımıyl CD/DVD onarma yöntemi var. Zaten buradaki yöntemlerin çoğu aynıdır fakat kullanılan malzeme değişiklik gösterir. Leblebi tanesi kadar briyantini bir peçete yardımıyla CD/DVD’ye oval hareketlerle yedirdikten sonra onarma işlemini bitiriyoruz.

Bir diğer CD/DVD onarma yöntemini ise aşağıda verdiğimiz videoyı izleyerek yapabilirsiniz.

Bir diğer başlıkta WiFi Sinyali Nasıl Güçlendirilir? En İyi Güçlendirme Yolları konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir