Bluetooth 5.0 Ne Gibi Yenilikler Getiriyor ?

Bluetooth 5.0 Yenilikleri

Bluetooth 5.0 Yenilikleri

Bundan altı yedi sene öncesine gidecek olursak, WiFi bağlantılarının günümüzdeki kadar çok kullanılmadığını ve birçok veri transferinde Bluetooth bağlantısı kullanıldığını göreceğiz. Hatta daha düne kadar arkadaşlarımıza “bluetoothu açtım şu müziği bana da gönder hele” derdik.Şimdilerde de bu tür işler WhatsApp vb. uygulamalar üzerinden yapılır oldu. Ancak Bluetooth yinede önemini yitirmedi çünkü, kablosuz aparatların ve çevre birimlerin birçoğu ile cihazlar arasındaki bağlantılar halen bluetooth üzerinden yapılıyor. Hal böyleyken geliştiriciler de boş durmadı ve Bluetooth‘un bir sonraki versiyonu olan 5.0‘ı tanıtmak üzereler. Peki Bluetooth 5.0 bağlantısı hayatımızda neleri değiştirecek? İşte haberimizin detayları.

Bluetooth 5.0 Standardı

Bluetooth 5.0 Standardı

Tahmin edeceğiniz üzere Bluetooth 5.0 en çok hız ve performansı arttırma çabaları üzerine inşa ediliyor. Gelen haberlere bakacak olursak, yeni bağlantı standardında Bluetooth 4.1‘e nazaran yaklaşık iki katı daha fazla çekim alanı sunacak. Yani transfer mesafesi oldukça artacak ve menzil uzayacak. Veri transferinde ise 3-4 kat daha yüksek hızda veri alışverişler  yapılabilecek, hatta Bluetooth 5.0 sizinle telepatiye geçip acıktığınızda yemek siparişi bile verebilecek . Bu çirkin şaka ile birlikte, son olarak güç tasarrufunda önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtelim. Kısacası Bluetooth 5.0‘ın daha hızlı, daha uzun mesafeden daha az güç tüketimiyle cihazlar arasında bağlantı sağlayacağını yüzeysel bilgilerle belirtmiş olalım. Geniş teknik detaylar için ise 16 Haziran‘da Londra‘da yapılacak olan tanıtım etkinliğini bekliyor olacağız. Bizi takipte kalın.

Diğer makalemiz de "Samsung Gear Fit 2 Özellikleri,Fiyatı ve Satış Noktaları" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir