Black Friday ve Siber Pazartesi Saçmalığı Nedir?

kara-cuma-nedir

kara-cuma-nedir

Son günlerde gittikçe sık sık kulağımıza gelmeye başlayan bir cümle var. Black Friday.! Yani Kara Cuma. Bilhassa internet alemindeki alışveriş siteleri Black Friday diye yıkılıyor. Daha o gün gelmeden günler önce sürekli reklamlar dönüyor ve tüm teknolojik cihazlarda sanki dünyaya meteor çarpacakmış gibi telkinler veriliyor. İnsanların o gün için hazır olmaları, o günü kesinlikle boş geçmemeleri, o günün çok değerli ve kıymetli olduğu gibi sayısız çağrıyı Black Friday için duyuyoruz. Yani hiç birşeye ihtiyacı olmayan birisi bile o gün sırf Kara Cuma diye gidip bir şeyler almak zorunda hissediyor kendini. Şimdi bu olayın biraz daha öncesine gidelim. Black Friday aslında ilk kez 1961 yılında yerel gazete tarafından kullanılan bir manşet. O zamanlar ABD’ de ki çok sayıda mağaza, satışlarını arttırmak ve halkı alışverişe teşvik etmek için ortak  bir indirim günü düzenledi. Tabi ortak indirimi duyan halk, mağazaların üç kuruşluk ürünleri kendilerine 10 kuruş yerine 7 kuruşa iteleyeceğini ilahi bir mesaj gibi algılayınca, adeta alışveriş için cihat ettiler. O gün normalde %20 kadar indirim yapan mağazalar, %60’lara kadar indirim yaptı. Yine de sattıkları ürünleri maliyetinin birkaç katına satabildiklerini söylemeye herhalde gerek yoktur.

black-friday-gunleri

black-friday-gunleri

Tam olarak Cuma gününe denk gelen bu indirim olayı nedeniyle oluşan yoğunluk gazetelerde Kara Cuma olarak adlandırıldı. İşte o tarihten sonra ortak indirim kampanyasının oldukça işe yaradığını gören firmalar, ellerindeki kalmış ürünleri ve ıvır zıvır ne varsa indirime sokup, şükran günü’nün ertesi sabahını geleneksel Black Friday olarak ilan ettiler. Hatta bununla da yetinmediler, şükran gününün sonrasında ki ilk pazartesi ise günümüzde Siber Pazartesi olarak kutlanmaya başlanmış durumda. Böylece yalnızca her yılın Cuma’sı değil, Pazartesi günleri de halkı düdükleyebileceklerdi. Muhtemelen ilerleyen yıllarda Muhteşem Salı, Halkı Coşturan Çarşamba, Ufh O Biçim Perşembe gibi günlerde kutlanmaya başlanacak.

black-friday-nedir

black-friday-nedir

Kara Cuma ve Siber Pazartesi Günleri Ne Oluyor?

Az önce Black Friday’in şükran gününün ertesi sabahı kutlandığı söylemiştik. Bildiğiniz gibi Şükran Günü (Thanksgiving Day), ABD‘de ve Kanada ülkesinde, hasata ve geçmiş yılın tüm bereketi için tarıya şükretmek için kutlanan bir bayram. Şükran günü, ABD’ de Kasım ayının dördüncü perşembesi, Kanada‘da ise Ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanıyor. Kara Cuma ise, bugünün ertesi sabahında, yani Cuma sabahı kutlanıyor demiştik. Kara Cuma olunca, yurt dışında alışveriş merkezlerine otobüsler kaldırılıyor, mağazalar güneş doğmadan açılıyor, bazı insanlar mağazaların önünde kamp kuruyor. Sonrası mı? Birbirini ezenler, saç baş kavga edenler, sahra çölünde su görmüşçesine yardıran kertenkeleler gibi koşturanlar falan filan. Manzara tam manasıyla karıncalanmış bir TV kanalı gibi.Üstelik Black Friday öyle bir günde sürmüyor. Örneğin bu yıl Cuma,Cumartesi,Pazar,Pazartesi ve Salı günü Kara Cuma olarak kutlanacak. Siber Pazartesi’ye gelince, o da yine şirketler tarafından yaratılan aynı şeyin laciverdi. Yani anlatmaya gerek yok.

black-friday-hangi-gun

black-friday-hangi-gun

Black Friday Türkiye’de Var mı?

Yapılan araştırmalarda her Black Friday günü yaklaşık 100 milyon insan mağazaları ziyaret ettiğini tespit edildi. Yani Türkiye nüfusunun bir buçuk katı kadar. Elde edilen gelir ise 40 Milyar Dolara yakın. Bu rakamları görünce herhalde o günü özel kılan başka şeylerin olmasını da bekliyorsunuzdur. O gün büyük miktarda indirimlerin yapıldığı doğru. Yanlış olan şey ise, toplumun bir koyun sürüsü haline dönüştürülmesi. Bunu, zilin sesini duyunca sahibinin sesine koşan acıkmış kedilere benzetebiliriz. Hatta hafif bile kalır. Birileri düğmeye basıyor ve hücum ediyoruz. Bu açıdan bakıldığı zaman Black Friday’ın aslında çokta faydalı bir şey olmadığını söylemek doğru. Zaten o günlerde indirim yapılan mağazaların halini görseniz, “Ben en iyisi Cuma namazına gideyim aga orası daha hayırlı” diye söylenirsiniz. Sonuç itibariyle bakıldığı zaman, neden mağazalar önemli indirimleri sadece yılın kısacık bir bölümünde yapsınlar  ki? Cevap belli; sizleri o günlere odaklamak ve alışveriş yaptırmak.

black-friday-kara-cuma-nedir

black-friday-kara-cuma-nedir

Aslında Türkiye’de de ufak çaplı Black Friday’ler görüyoruz. Bazı mağazaların açılışlarında insanların birbirlerini ezercesine alışveriş yaptıklarını, kapıyı çekerken beyinlerini evde bırakarak mağazaya varınca anlamsız bir şekilde kavga ettiklerini sık sık görüyoruz. Ve ne acayiptir ki, mağazadan çıkarken 100 TL kâr ettiğini düşünen bu insanlar, o parayla yeni bir ayakkabı alıp diğer 15 çiftin yanına koyuyorlar. Ayrıca ülkemizde faaliyet gösteren bazı büyük alışveriş siteleri de, o güne özel indirimler yapıyorlar. Sonuç itibariyle 10 TL’lik bir ürünü yılın 11 ayı 30 TL fiyat etiketiyle satışa sunup, Black Friday gelince 10 TL’ye düştü diye bağırırsanız, insanlarda bunu bir vahiy gibi algılayacaklardır. Üstelik birbirlerini ezme pahasına mağazalarda çıldıran bu insanlara satılan şey ekmek yada su değil.. Televizyon,telefon,koltuk vs vs. Şimdi sizi aşağıda nicesi bulunan bir video ile başbaşa bırakalım. Dileriz ki bu rezalet ülkemizi de sarmaz.

https://www.youtube.com/watch?v=eMaW2B7ZBxE

Diğer makalemiz de "Daha Önce Duymadığınız Gizli iPhone Özellikleri" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir