araclarda-sirali-gaz-sistemi

Araçlarda LPG Ayarı Nasıl Yapılır?

?

Araçlarda LPG ayarını doğru şekilde yapmak, yakıt tüketimini oldukça etkilemekle birlikte, güvenlik açısında da oldukça önem teşkil etmektedir. Tabi yanlış LPG ayarı ile birlikte araç motoru da yeterli performansı gösteremez ve araçta bazı arızalar meydana gelebilir. Bu nedenledir ki, LPG ayarını doğru şekilde doğru zamanda yapmak her LPG takılı araç sahibini yakından ilgilendirmektedir. Peki doğru bir LPG ayarı yapılmalıdır? Şimdi bu konuya değinelim.

 

Araçlarda LPG ayarını yapmadan önce kontağı çalıştırmalı ve rölantide aracı ısıtmalıyız. Çalışma sıcağının elde edilmesiyle birlikte kontağı kapatıp fanların durmasını beklemeliyiz. Fanın durmasının ardından ise LPG mekanizması üzerinde bulunan gaz ayar vidasını tamamen sıkmalıyız. Böylece gaz düğmesinin ve gaz akıntısının ayar başlangıcını tespit etmiş olacağız. Yani tamamıyla kapalı durumda olan bir gaz ayar düğmesi mevcut olacak. Şimdi ise bu düğmeyi tam tersi yönünde üç tur çevireceğiz ve limit vanasını sonuna kadar açacağız. En doğru rölanti devrini belirlemek amacıyla (800-900 devir) rölanti ayar düğmesini yarım tur sıkabilir yada gevşetebilirsiniz.

araclarda-lpg-ayari

araclarda-lpg-ayari

Rölanti ayarını tamamladıktan sonra artık gaz ayarını da yapabiliriz.  Gaz ayarını yapmak için öncelikle aracı çalıştıralım. Daha sonra da, önceden tamamen sıktığımız gaz ayar vidasını yavaşça gevşetebiliriz. Bu vidayı açmaya başladıkça aracın rölanti sesi de değişecektir. Bu nedenle, rölanti sesine iyi kulak vermemiz ve rölantinin devrinde ki değişikliği görür görmez vidayı gevşetmeyi bırakmamız gerekir. Ardından gaz ayar vidasını yarım tur sıkacağız. Burada dikkat edilecek en önemli nokta, vidaları fazla açmamak ve fazla sıkmamaktır. Yani nabza göre şerbet olayı tam olarak burada geçerli.

lpg-nasil-ayarlanir

lpg-nasil-ayarlanir

Araçlarda Sıra Gaz Üst Limit Ayarı Nasıl Yapılır ?

Araç gaz hortumunun üzerinde bu işlemi yapabilmemiz için bir vana bulunmaktadır. Şimdi öncelikle motorun devrini 3000 ile 3200 devir arasında bir düzeye sabitlememiz gerekiyor. Daha sonra tamamıyla açık bir konumda olan üst limit vanasını yavaşça kısmaya başlıyoruz. Bu sırada rölanti sesini dikkatle dinlemeli ve rölanti sesinde değişme olduğu anda sıkmayı bırakmalıyız. Böylece üst limit ayarını da bulmuş olacağız. Tüm bu işlemlerin ardından doğru bir şekilde ayarlanmış bir LPG sistemine sahip aracınız olacak. Fakat unutmayın ki, tüm işlemlerin doğru bir şekilde yapılması, araçtaki diğer sorunların tespit edilmesi yada olası sorunların önüne geçmek için, bu işlemleri bir teknik servis yetkilisine yaptırmanız en doğrusu olacaktır. Sonuç itibariyle bu tür işlemler, normal bir insanın yapabileceği ama riskler taşıyan bir iştir. Unutmayınız ki gaz sisteminde ki en ufak bir problem size pahalıya mal olabilir. Son söz sizin.

arac-lpg-ayari

arac-lpg-ayari

Diğer makalemiz de "30 Bin TL'ye En İyi İkinci El Araçlar (2016-2017 Güncel Konu)" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.

Incoming search terms:

  • enjeksiyonlu lpgli araçlara yakıt ayarı nasıl yapılır
  • karbüratörlü araçlarda lpg ayarı
  • karburatorlu icin lpg ayari
  • şahin gaz ayarı püf nokta
  • teknik bilgiler lpg gaz ayarı nasıl yapılırBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir