Akıllı Telefona Nasıl Format Atılır?

Format atma işlemi, bir çeşit yazılımı sıfırlama ve varsayılan ayarlara dönme işlemidir. Format atma işlemine; kimi zaman cihazın çok donması, kimi zaman bir özelliğin çalışmaması, kimi zaman virüs girmesi ve kimi zaman ise performansın düşmesi gibi nedenlerle format atılır. Format atma işlemi elbette tüm sorunlar için çözüm değildir. Cihazınızın format atıldıktan sonra düzelebilmesi için, sorununuzun işletim sisteminden kaynaklayor olması, yani yazılımsal olması gerekmektedir. Bazı teknik sorunların donanımsal mı yoksa yazılımsal mı olduğunu anlamak için de yine format atma yöntemine başvurulabilir. Bu aslında oldukça geniş ve detaylı bir konudur. Bunu farklı bir makalemizde detaylı olarak anlatacağız fakat, şimdilik çok fazla derine inmeden, Android ve İOS cihazlara nasıl format atıldığı hakkında konuşalım.

Telefona Format Atmak

Telefona Format Atmak

Telefona Format Atmadan Önce  Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cihazınıza format atmadan evvel kişisel verilerinizi yedeklemek en önemli noktalardan birisidir. Resimleriniz,videolarınız,notlarınız,kişileriniz vb. birçok bilgiyi, telefonunuzun markasına ait resmi web sitesinden PC yazılımını indirerek yedekleyebilirsiniz. Ayrıca yazılım kullanmadan da cihazınızı USB Bellek gibi bilgisayara bağlayarak dosyaları kopyalama yöntemiyle yedekleyebilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz, akıllı telefonunuzun kendisine ait yazılımı kullanarak yedeklemenizdir çünkü bu uygulamalar yedekleme ve geri yükleme işlemini oldukça kolaylaştırmaktadır.

iPhone Nasıl Format Atılır

iPhone Nasıl Format Atılır

 

İOS Cihazlara Nasıl Format Atılır?

iPhone cihazlara format atmanın iki yolu vardır. Bunlardan ilki iTunes üzerinden format atma, ikincisi ise cihazın kendi ayarları üzerinden format atma işlemidir. iPhone cihazınıza format atmak için sırasıyla;

Ayarlar>Genel>Sıfırla>Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil

adımlarını izleyerek telefonu formatlayabilirsiniz. Ancak format atmak için cihazınızın sizden varsa parolanızı isteyeceğini unutmayınız. iTunes üzerinden format atmak için ise sırasıyla;

iTunes Uygulamasını Açın>Cihazınızı USB Kablosu Yoluyla Bilgisayarınıza Bağlayın>iTunes Üzerinde Beliren Telefon Simgesini Tıklayın>Özet Ekranından iPhone Geri Yükle Seçeğini tıklayın.

Cihazınızın ayarlarını böylece sıfırlamış olacaksınız. Ancak sıfırlama işlemini iTunes üzerinden yapacaksanız, kullanmanızı tavsiye edeceğimiz başka bir yöntem daha var. Öncelikle İOS işletim sisteminin en güncel versiyonuna ait İPSW dosyasını indirin. Daha sonra yukarıda anlattığımız iTunes adımlarını izleyin ve iPhone Geri Yükle düğmesine Shift tuşu ile birlikte basın. iTunes, burada sizden indirmiş olduğunuz İPSW dosyasını göstermenizi isteyecek. İndirdiğiniz dosyayı seçerek telefona daha düzgün bir kurulum yapabilirsiniz. Aynı anda güncel İPSW dosyasını indirerek cihazıda güncellemiş olacaksınız.

iTunes Format Atma

iTunes Format Atma

Android Cihazlara Nasıl Format Atılır?

Android cihazlara format atmak, İOS cihazlara format atmaktan bir tık daha zordur. Fakat bu elbette cihazınıza format atarken zorlanacağınız anlamına gelmez. Fakat Android cihazlarda boot ekranından format atmak için her telefonda farklı tuş kombinasyonları kullanılmaktadır. Örneğin çoğu Samsung marka telefonda cihaz kapalıyken Power Tuşu+Home Tuşu+Ses Açma tuşuna aynı anda basarak boot loader menüsüne girebilir, buradan Wipe Data/Factory Reset seçeneğini seçerek ilk adımı gerçekleştirebilirsiniz.İkinci aşamada ise yine aynı seçenekler menüsünde bulunan Wipe Cache Partition seçeneğini tıklayarak, telefona format atma işlemini boot üzerinden yapmış olursunuz. Zaten android cihazların hemen hemen tamamında boot menüden format atma işlemi bu şekilde yapılır. Tek problem, cihazın boot menüsüne hangi tuşları kullanarak girebileceğinizdir. Bunun için kullanmış olduğunuz telefonun markasını ve modelini yazıp sonuna “open bootloader” kelimesini ekleyerek Google’da arama yapmanız yeterli olacaktır. Bootloader menüsüne girmiş olduktan sonra format işleminin nasıl yapılacağını zaten yukarıda anlatmış bulunduk.

Akıllı Telefona Format Atma

Akıllı Telefona Format Atma

Android telefonlara format atmanın ikinci ve en kolay yolu ise, işletim sistemi üzerinden telefonu sıfırlamaktır. Bunun için sırasıyla;

Ayarlar>Kişiselleştirme>Yedekle ve Sıfırla>Fabrika Ayarlarına Sıfırla

adımlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca sıfırlama esnasında yedeklenmesini ve geri yüklenmesini istediğiniz dosyaları da ekrandaki seçeneklerden seçerek sıfırlama işlemini kolaylaştırabilirsiniz.

Telefona Nasıl Format Atılır

Telefona Nasıl Format Atılır

Hard Format ve Soft Format Nedir? Farkları Nelerdir?

Soft format ve hard format kelimesini, telefonlarla birazcık haşır neşir olan çoğu kişi artık bilmektedir. Belki de bu iki işlemi de uzun zamandır yapıyor ancak teknik olarak nasıl ifade edildiğini bilmiyoruzdur. Şimdi bu iki kavram hakkında biraz bilgi verelim.

Soft Format: Bu formatlama yöntemi, bir çeşit hafif siklet format işlemidir. Yani işletim sistemi ayarlarından sıfırlanarak fabrika ayarlarına döndürülen her cihaza soft format atılmış olur. Soft format atabilmek için telefonunuzun açılmış durumda olması gerekir. Bu format seçeneğini cihazına ayarlar kısmından rahatlıkla yapabiliriz.

Hard Format: Bu formatlama seçeneği, soft formatlama seçeneğine göre biraz daha sağlıklıdır. Çünkü işletim sistemi çalışır durumda iken değil, bootloader menüsünde iken format atılır. Bununla birlikte işletim sistemi çekirdek dosyaları tamamen yenilenir ve cache belleği de silebilme şansı verir. Ayrıca Hard Format işleminde, bootloader menüsünden hafıza kartına indirmiş olduğumuz en güncel işletim sistemi dosyasını da telefonumuza yükleyebilir, böylece hem format atma hem de cihazın işletim sistemini güncelle işini tek seferde yapabiliriz.

Bir diğer başlıkta En İyi Web Tarayıcı Hangisi? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Alternatif Başlıklar:

  • telefona format nasıl atılır
  • telefona nasıl format atılır
  • telefon formatlama
  • telefona format atma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir