2016 Model Akıllı Telefonlar

2016’da Akıllı Telefon Dünyasında Yaşanan Önemli Gelişmeler

2016’yı geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde, teknoloji ve akıllı telefon konusunda en çok merak edilen sorular arasında, yılın en iyileri hangisiydi cümlesi geliyor. Doğrusunu isterseniz geçen yıl akıllı telefonlar konusunda çok büyük sürprizlerin yaşandığı bir yıl değildi fakat, büyük fiyaskoların olduğu bir yıldı. Şimdi öncelikle 2016 yılında ki en çok konuşulan konulara şöyle bir göz atalım.

Samsung Galaxy Note 7 Faciası

Samsung tarihinde ki en ağır kayıplardan birisini 2016 yılında verdi. Hatırlayacağınız üzere 2 Ağustos tarihinde Türkiye saati ile 18:00‘da bir tanıtım lansmanı yapılmış ve yeni Samsung Galaxy Note 7, 15 Haziran‘da resmi olarak satışa sunulmuştu. Hem tasarımsal olarak, hemde teknik özellikleri bakımından Note ailesinin en iyi üyesi milyonlarca satış rakamına doğru hızla ilerliyordu. Hatta öyle ki, çok kısa bir süre sonra bir önceki model olan Galaxy Note 5‘e nazaran %25 daha fazla satış oranına ulaşmıştı bile. Fakat cihazı ilk teslim alan kullanıcılarla birlikte hergün “Galaxy Note 7 Patladı” başlıklı haberler duyulmaya başlandı. İlk zamanlar bunun klasik patlayan telefon haberlerinden birisi olduğunu düşündük ama şikayetlerin sayısı öyle bir artış gösterdi ki, Samsung bu duruma kayıtsız kalamadı.

Galaxy Note 7 Yeniden Üretilecekmi

Galaxy Note 7 Yeniden Üretilecekmi

Samsung Galaxy Note 7 patlama olayları Eylül ayı itibariyle iyice kendisini hissettirmeye başlayınca, Samsung tüm satışların durdurulduğunu ve cihazların yenisiyle değiştirileceğini duyurdu. Bu kullanıcıları mağdur etmemeye yönelik iyi bir hareketti fakat olay bunlarla da sınırlı kalmadı. Çünkü yenisiyle değiştirilen telefonlarda tıpkı eskileri gibi bir bir havaya uçuyordu. Sonunda Samsung durumu kabullenerek kullanıcılarına “Eğer bir Galaxy Note 7 satın aldıysanız cihazı hemen kapatın ve bir Samsung bayiisine götürün” gibisinden bir açıklama yaptı. Dünya çapında bir değişim programı başlatan Güney Kore‘li firma, ülkemizde de kullanıcılarına iki seçenek barındıran bir teklifte bulundu. Buna göre dileyen Galaxy Note 7‘sini Galaxy S7 Edge ile takas edip üstüne de 600 TL para alacaktı, dileyen ise cihazı iade edip Galaxy Note 7 için ödediği parayı tamamen geri alabilecekti. Zaten bu saatten sonra ülkemizde birçok insan hem telefon takası hemde para iadesi duyunca bu teklife sıcak baktı ve değişimler yapıldı.

Galaxy Note 7 Patlaması

Galaxy Note 7 Patlaması

Bu fiyaskonun ardından Samsung, Galaxy Note 7‘lerin artık üretilmeyeceğini, iade alınan tüm cihazların ise hurdaya gönderileceğini açıkladı. Evet, 2016 yılı Samsung için tam manasıyla kabus gibi bir yıl oldu. Öyle ki Galaxy Note 7 taşıyan yolcular uçağa dahi alınmadılar. Herhalde geçmişe dönüp bir bakınca, Apple‘a ödenen tazminatlar dışında firmanın başına daha büyük bir olay pek gelmemiştir. Gelse de böylesi bir imaj ve maddi kaybı yaşatmamıştır. Bundan sonrası için ise, yeniden bir Samsung Galaxy Note 7 projesi yaratılacakmı bilinmez ama, Samsung‘un Note 7 ismini ileride birgün temize çıkaracağı bir projesi olacağı şüphesiz. Zaten Galaxy Note 7 imajı sarssa da Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge satış rakamları 2016’da firmaya 7 milyar dolara yakın kâr kazandırdı.

Ufak Çaplı Kırıklığı: Apple iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

Apple‘ın kullanıcıların beklentisini yüksek tuttuğu bilinen birşey. Çünkü firma gerçekten kendine özgü ürünler üretiyor ve hem hazılımsal hemde donanımsal anlamda eşşiz bir firma. Bundan dolayıdır ki, her yeni iPhone arefesinde, hatta aylar öncesinden internette zibil gibi iPhone sızıntıları okuyoruz. Yeni iPhone modelinin üzerine toz konsa, tozun şeklinden durduğu yere kadar sayısız haber yapılıyor. İşte 2016 yılıyda yine bu konuda geleneği bozmayan bir yıl oldu. İlk olarak iPhone 7‘nin anten çizgilerinin yeri ortaya çıktı, ardından jack girişinin kaldırılacağı söylendi, ardından su ve toz geçirmezlik olayı ortaya çıktı. Derken 7 Eylül günü gelip çattı. iPhone 7‘nin ismine nazır şekilde 7 Eylül‘de tanıtılan cihaz beraberinde birçok yenilik getirmişti. Zaten o gün tüm sızıntıların hemen hemen doğru olduğu görmüş, çok büyük sürprizlerle karşılaşmamıştık.

2016 iPhone 7 Satışları

2016 iPhone 7 Satışları

Şimdi yeni iPhone 7 konusunda şunu sormak gerekir; cihaz yetersiz mi? Elbette değil. Peki getirdiği yenilikler köklü mü? Cevap evet. Peki neden hala tatminsiz insanlar var ve 2016 yılında bir hayal kırıklığı oluştu? Şimdi bu konuya biraz değinelim. Ama öncesinde şunu söylemeden geçemeyiz; hemen hemen tüm akıllı telefon üreticileri Apple‘ı taklit ediyor. Yani firmanın hayal kırıklığı diğer akıllı telefon üreticilerinden kaynaklanmıyor, bizzat kendisinin çıtayı yükseltmesinden kaynaklanıyor. Dünya çapında akıllı telefon konusunda artık sınırlara yaklaşıldığı bilinen birşey. Akıllı telefon üreticileri bundan dolayı cihazlarına koyacakları, devrim niteliğinde yenilikler arıyorlar. Apple kullanıcıları ise daha çok tasarımsal yenilikler bekliyor. Şöyle geriye dönük bir analiz yaptığımız zaman, iPhone 5,iPhone 5S,iPhone 5SE,iPhone 5C modellerinin hemen hemen aynı, iPhone 6,iPhone 6S ve iPhone 7 modellerinin de yine tasarımsal anlamda birbirinin nerdeyse aynısı olduğunu görüyoruz. Bu nedenledir ki, iPhone 7 satışları önceki modellere nazaran biraz daha geride kaldı. Gelen verilere bakıldığı zaman, telefonun 80 milyon kadar satıldığı söyleniyor.Herhalde iPhone 7‘nin Jet Black modeli olmasaydı, bu da mümkün olmayacaktı. iPhone 6 modelinde ise cihaz satışa çıktıktan sonra üç hafta içerisinde yaklaşık 58 milyon satmıştı.

2016 Yılında LG’nin Cesareti Kazanç Getiremedi

2016 yılı LG için ümitlerle dolu bir yıl oldu fakat G2‘nin getirdiği başarı grafiği halen daha yakalanabilmiş değil.Çünkü LG ne zaman bir amiral gemisi tanıtsa, mutlaka kronik bir problem meydana geliyor, bu haber kısa süre içerisinde yayılıyor ve cihazın satış rakamları yerlerde sürünüyordu. Ayrıca LG cihazların ikinci el piyasası da yerlerde. Ne olursa olsun firmanın diğer üreticilere örnek olduğu bir nokta var ki o da inovasyon. Çünkü diğer firmaların yapamadığını LG 2016 yılında yapmaya cesaret edebildi. Burada bahsettiğimiz şey elbette LG G5. Bir çeşit modüler telefon olan LG G5, alt kısımdaki çıkarılabilir batarya ve sürgü sistemi ile birlikte beğeni toplamıştı. Kullanıcılar bu tasarımı oldukça sevmişlerdi fakat ortak bir endişe vardı; ya kapak yalama olursa? Ve kısmen bu korkular gerçek oldu. Cihazı alan kullanıcılar bir süre sonra bu kapağın eskisi gibi yuvasında durmadığını ve gövde ile arasında boşluk olduğunu söylediler. Üstelik metalik görünümlü gövde çok çabuk çiziliyor ve dayanıksızdı. Her ne kadar teknik özellikler oldukça iyi olsa da, bu kara haberde çok kısa bir sürede yayılarak LG‘nin satışlarını baltalamaya yetti. Aslında LG bu tasarımı biraz daha dayanıklı ve kompabilite şekilde hayata geçirseydi, söyleyebiliriz ki bu onlar için muhtemeşen bir sene olabilir, hatta ileriki yıllarda da kullanıcıların gözünde büyük bir pozitif pik olurdu.

LG G5 Fiyatları

LG G5 Fiyatları

2016 Yılında En Çok Hangi Telefon Sattı

2016 Yılında En Çok Hangi Telefon Sattı

HTC 2016 Yılından’da Beklediğini Alamadı

HTC 2016’da yine oldukça iddialı, ama temeli olmayan haberlerle gündeme geldi. Çünkü HTC‘nin kendisine has bir satış stratejisi var. O da şu ki, firma akıllı telefon piyasasında ana faktörlerden birine yoğunlaşarak ön plana çıkmak istiyor. Örneğin Sony akıllı telefon dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak kamera geliyor, çünkü bu konuda hep iyi oldular. LG dediğimiz zaman akla ilk olarak ekran geliyor çünkü ekran kalitesinden bugüne dek hiç ödün vermediler. iPhone dediğimiz zaman ise performans geliyor çünkü İOS işletim sistemi ile her zaman diğerlerinden ayrılmasını bildi. HTC ise bu konular arasında bir oraya bir buraya gidip geldi. Öncelikle HTC, One modelinde Dualpiksel olayını açıklayarak bu alanda tekel olmak istedi ancak ilgi göremedi. Daha sonra tasarım konusunda dayanıklılığa değindi fakat iPhone 6‘yı kopyalamakla suçlandı. Öyle ki, telefonun iPhone 6‘dan tek farkı kamerasının yeriydi. Derken karşımıza HTC 10 çıktı ve gerçekten iyi bir telefon gördük. Aslına bakarsanız HTC gerçekten de çok iyi telefonlar üretiyor. Hem tasarımsal hemde teknik özellikler konusunda android piyasasının en iyi telefonları arasında çok sayıda HTC modeli var. Tek problem, onu diğerlerinden ayıran yegane bir özellik henüz yok. 2010 yılında bu durum satış rakamlarına negatif şekilde yansıdı.Öyle ki, HTC 10 amiral gemisi tanıtıldığında milyar nüfusu olan Çin‘de sadece 250 adet ön sipariş aldı. Şu sıralar ise 2016’yı geride bırakmak isteyen HTC, sanal gerçeklik alanına yoğunlaşmaya başlıyor.

2016 Yılı En İyi Akıllı Telefonları

2016 Yılı En İyi Akıllı Telefonları

Sony 2016 Yılında’da İmajını Korumasını Bildi

Sony‘nin değişmeyen tasarım anlayışı ve üst düzey teknik kadrolara yer vermesi, 2016 yılında yine cam ve plastik alaşımlı kasa kullanmasına rağmen iyi haberlere vesile oldu. Sony Xperia XZ amiral gemisi ise bu pozitif gelişme de büyük pay sahibi. Sony‘nin sırrını gizlediği şeytan tüyüne gelince; mühendisler metalik çerçeve ve plastiği birbiriyle öyle güzel harmanlıyorlar ki, bu dezavantaj adeta avantaja dönüşüyor. Bu nedenle Sony kullanıcılarına plastik kasayı sorduğunuz zaman, büyük bir çoğunluğunun bunu dert etmediğini göreceksiniz. Bu durumun satış rakamlarına yansıması ise tabiki kaçınılmazdı. Zira Xperiz XZ satışa çıkar çıkmaz 45 dakika içerisinde Tayvan‘da tükenmişti bile, üstelik önceki modellere nazaran yaklaşık 150 dolar daha fazla fiyattan satılmasına rağmen. Bu başarıyı Xperia XZ ile birlikte tanıtılıp, birkaç hafta sonra satışa sunulan Xperia X Compact modeli de takip edince, 2016 yılı Sony için güzel hatıraların geride bırakıldığı bir yıl olarak kaldı. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda da tasarımsal olarak çok farklı ürünler görmeyeceğiz ancak aynı kalitedeki değişiklikler herhalde fena olmazdı.

2016 Yılının En İyi Telefonları

2016 Yılının En İyi Telefonları

Diğer makalemiz de "Nokia'nın Yeni Amiral Gemisi Nokia P Sızdı.!" başlığını ele aldık. Okumak için lütfen başlığın üzerine tıklayın.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir