WiFi Sinyali Nasıl Güçlendirilir? En İyi Güçlendirme Yolları

Wifi Güçlendirme

Güçlü bir wifi sinyaline kavuşmak için dikkat etmemiz gereken ilk kural Router’ınızın konumudur. Çünkü router’ın sinyali engelleyecek etkenlerin bulunduğu bir ortamda konumlandırılması, sinyalin yayılmasını etkileyecek ve çekim gücünü düşürecektir. Router’ın yakınında yerde çok kalın duvar,kiriş,elektronik ve metal eşyalar bulunması sinyalleri olumsuz etkileyecektir. Bundan dolayı konumlandırma için açık alan tercih edilmelidir. Router’ın evin merkezi olan bir konumda olması da sinyalin ev içerisinde her yere yayılmasını sağlayacaktır. Ayrıca Router’ı duvara monte etmeniz, yüksek bir konumda bulundurmanız da yine pozitif etkiler yaratacaktır.  Çünkü sinyaller bilinenin tam aksine yukarı doğru değil aşağı doğru hareket ederler.Cep telefonunuzun veya bilgisayarınızın WiFi alıcısını aktif ettiğinizde üst kattaki komşunuzun sinyalini güçlü olarak bulmanızda bundan kaynaklanmaktadır.

Wifi Çekme Sorunu

Modeme Dikkat

Güçlü bir internet bağlantısı için modem yazılımınızın güncel olmasına özen gösterin. Çünkü güncellenen yazılımlar, modemin daha hızlı algoritmalarla çalışmasını sağlamakla birlikte güvenlik iyileştirmeleri de içeriyor olabilir.  Bu etkenlerin yanı sıra sinyal güçlendiriciler de WiFi sinyalinizin daha verimli şekilde yayılmasını sağlayabilirken, ek anten takılabilir yada değişebilir anten desteğine sahip modemlere daha güçlü vericiler takabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey modeminize uygun bir anten araştırmasına girmek.

WiFi Güçlendirme Metodları

WiFi sinyalinizi kesintiye uğratan ve gücünü düşüren bir diğer etken ise kullanılmayan cihazların ağa bağlı bekletilmesidir. Örneğin cep telefonlarınızı kullanmadığınız zamanlarda wifi bağlantısını kapatarak aynı ağa bağlanan diğer kişilerin daha hızlı internete girebilmesini sağlayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi önceki nesil router’larda bulunan b/g standardına nazaran yeni bir nesil olan N bağlantı frekansı ise daha etkili bir dağıtım kanalı. Yüksek bantta yayın yapan bu çalışma modunu kullanmak için, b ve g kanalını kapatıp yalnızca n kanalını aktif ederek verim alabilirsiniz.  Etkin bir internet paylaşımı için suçu yalnızca modeminizde aramamalısınız. Zira internete bağlanmak için kullandığınız cihazınız eski bir ürünse veya alıcısı düşük standartlara sahip ise, bu konuda yeni bir cihaz almaktan başka çareniz kalmıyor.

 

 

Bir diğer başlıkta Nokia OZO Nedir? Özellikleri Nelerdir? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir