USB Diskten Bilgisayara Nasıl Format Atılır ?

İşletim sistemlerinin son zamanlarda sık sık güncellenmesi ve yeni özellikler kazanmasıyla birlikte, format atma işlemlerine alternatif birçok yöntem geliştirildi. Windows XP ve Windows Vista‘nın revaçta olduğu yılları hatırlayacak olursak, yani çok değil üç beş sene önce, bilgisayarımıza bir yedekleme programı yüklemeden imajlamak hemen hemen imkansızdı. Windows 7, Windows 8 ve Windows 10‘un gelmesiyle birlikte, sistemi yedeklemek tek bir tuşa kaldı ve bu tür işlemler daha pratik bir hal aldı. Ancak ne var ki bazı durumlarda saklamış olduğumuz sistem yedekleri güncelliğini kaybediyor ve format atma işlemi daha mantıklı geliyor. Bu durumda siz değerli kullanıcılarımıza birkaç tavsiyemiz var.

WinSetupFromUSB

WinSetupFromUSB

Piyasada 5-10TL civarında satılan 4GB kapasitesindeki flask belleklerden bir adet alın ve anlatacağımız adımları flash belleğinize uygulayın. USB Destekli Windows yüklemesi ayarladığınız belleği bu iş için saklayın ve ihtiyacınız olduğunda kullanın. Böylece ihtiyacınız duyduğunuzda hiç uğraşmadan bilgisayarınıza format atabileceksiniz. Üstelik flash belleğe yerleştirmiş olduğunuz işletim sistemini dilediğinizde aynı yöntemle değiştirebilirsiniz. Şimdi USB Disk üzerinden Windows yüklemesini nasıl yapacağımızı kısaca anlatalım.

USBden Windows Kurma

USBden Windows Kurma

  • Öncelikle yüklemek istediğimiz işletim sistemini İSO formatında bilgisayarımıza indiriyoruz
  • Ardından WinSetupFromUSB uygulamamızı buradan indiriyoruz.
  • Programı açtıktan sonra resimdeki arayüz ile uygulamamız karşımıza çıkıyor. Burada yapmamız gereken tek şey, sürücüler listesinden flash belleği seçmek,kuracağımız windows sürümünü ve İSO dosyasını göstererek GO düğmesine basmak. Kopyalama işleminin ardından USB diski BİOS üzerinden boot ederek kurulum yapabiliriz.
Flash Diskten Windows Kurma

Flash Diskten Windows Kurma

Bir diğer başlıkta Lenovo Chromebook N20 ve N20p İnceleme konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir