TurkNet Adil Kullanım Kotasını Kaldrıdı Yüksek Hızda İnternet

Türkiye’de hatırı sayılır bir kullanıcısı olan TurkNet Adil Kullanım Kotasını kaldırdığını resmi olarak açıkladı. BTK daha önceden açıklamıştı saat gece 2 den sonra AKK kalkacak sabah geri gelecek gibi birçok açıklama yapıldı. Bütün bunlar planlara göre 2018 yılında devreye gireceğini söylemişti.

Fakat TurkNet internet sağlayıcı şirketi geçen hafta söz konusu AKK kaldırdı, ama firma bu konu hakkında ilk başlarda açıklama yapmadı. 5 – 6 gün sonra açıklama yaparak Adil Kullanım Kotasını kaldırdığını duyurdu. Açıklamada ayrıca internetin nerelerden sağlandığını hizmetlerini, yöntemlerinden de bahsetmişler.

turknet logo

turknet logo

İnternet sağlayıcıların kullandığı YAPA ve VAE olmak üzere 2 şekilde hizmet yöntemi var. Bu 2 çeşit hizmette de evlerimizden şirketin santrallerine doğru giden kablolar, bakır ile kaplıdır. Yerleşik santrallerden veri çekilir.

VAE hizmetinde, bu bakır kablolar yerel santrallerin içindeki cihazlardan çekilir. Bu cihazlardan çekilen veriler tekrar operatörün kullandığı altyapı ile verilerin merkezine iletilir. TurkNet de Türkiye’nin bazı yerlerinde VAE hizmetini bu şekilde kullanıyor.

YAPA hizmetinde gene TurkNet in internet sağladığı yerlerde bakır kablolar ile yerleşik operatöre bağlı santrallere aktarılıyor oradaki TurkNet’e ait cihazlarda toplanıyor. Bundan sonra her şey TurkNet şirketinin içinde döner. TurkNet kendi depolama alanını başka firmalarla ortak kullanmıyor sadece kendine ait bir depolama alanı bulunuyor. Bu hizmet şuan sadece belirlenmiş birkaç şehirde var.

turknet

turknet

Bu şehirlerden bir kaçı şunlar; Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon son olarak da Uşak.

TurkNet’e tepki verenlerde oldu bu yaptığından dolayı reklam yapmak için, daha fazla kullanıcı çekebilmek için yaptığını söylediler. Buna karşı TurkNet açıklama yaparak ‘’Bizleri çok yanlış tanımışsınız

Biz TurkNet olarak bu yanlış algılanmayı, güvenilir olduğumuzu herkese kanıtlayacağız’’ açıklamasını yaptı.

 

 

Bir diğer başlıkta Çizik CD ve DVD'ler Nasıl Onarılır? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir