Telegram’da Şifreli Konuşma Devri

Şu sıralar en gözde olan mesajlaşma uygulamalarından Telegram, yeni güncellemeyle sesli arama özelliğini de ekleyeceğini söyledi. Bu özellik zaten WhatsApp, Viber ve Messenger da vardı. Telegram gecikmişti bile bu özelliği getirmek için, ayrıca Telegram kullananlar için şirket gizliliğe çok önem veriyor.

Sesli konuşmalar için bile karşılıklı şifreleme özelliğini kullanacaklar. Şu anda sadece Batı Avrupa da yeni sürüm yayınlandı en kısa zamanda her ülkede yayınlamayı düşünüyorlar. Sesli mesajın dışında sesli görüşmelerde de güvenli konuşabilmek için anahtar değişim mekanizması özelliğini eklediler bu özellik sayesinde karşı tarafla bağlantıda 2 taraflı emoji seçimi yapılacak. 4 tane aynı emoji seçilirse bağlantı güvenli bir şekilde oluşturulacak.

telegram_iki_yeni_ozellik_ile_kullanicilarini_sevindirecek_h440_b8f34

telegram_iki_yeni_ozellik_ile_kullanicilarini_sevindirecek

Sesli arama bölümü çok basit bir tasarıma sahip. O arayüz de sadeliği seçmişler. Bu sadelikle Telegram şirketi kullanıcılar için veri tasarrufu ve görüşme kalitesi yani ses kalitesi için kodlar geliştirdiklerini söylüyorlar. Program baştan aşağı tekrardan hazırlanmış gibi ikonlar, emojiler, sesler ve daha birçok özellik eklenmiş.

telegram_logo

telegram_logo

Görüşme kalitesi için sadece ses kalitesini düzeltmemişler, bunun yanında sisteme yapay zeka da eklemişler. Yani gerçekleşen görüşmede cihazın ağ hızını, ping süresini (tepki süresini) bu gibi önemli detayları sistem arkada taratarak Telegrama bildirim atıyor. Telegram şirketi de ona göre düzenlemeler yapıyor.

 

Son olarak Telegram 3.18 versiyonun da uygulamayı kullananlar, arkadaşlarıyla paylaştığı videoların kalitesinde ayarlamalar yapabilecek. Sisteme eklenen video sıkıştırma özelliği ile yapabilecek. Bu özellik uygulama tarafından algılanacak diğer yüklenen videolara otomatik sıkıştırma yapacak.

Bir diğer başlıkta Google Allo Nedir? Nasıl Kullanılır? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir