Telefonumuzda Bizim Bilmediğimiz Kodlar

Kullandığımız bütün akıllı telefonlarda bizim bilmediğimiz bir sürü kod var. Telefonlarımızın güvenliği için. Şimdi size akıllı telefonlarda bulunan güvenlik kodları hakkında bilgiler veriyim biraz. Verdiğim bilgilerle sadece 3-4 harf veya rakamla telefonunuzun ayarlarını, mesajlarınızı, rehberinizi kısacası telefonun her bilgisini korunuyor mu? Yoksa korunmuyor mu? Öğrenmenizi sağlayacağım.

mobile-phone-security

mobile-phone-security

*#21#

 

Telefonun numara çevirme bölümüne *#21# yazıp aradığınızda, mesajlarınızın ve aramalarınızın başka bir numaraya yönlendirildiğini ve ya yönlendirilmediğini görebilirsiniz.

 

*#62#

 

Telefonun numara çevirme bölümüne *#62# yazıp aradığınızda, bir önceki kod da bilgilerinizin yönlendirildiğini öğrendiyseniz. Bu kodla verilerinizin, mesajlarınızın veya konuşmalarınızın nereye, kimlere yönlendirildiğini öğrenebilirsiniz.

 

##002#

 

Telefonun numara çevirme bölümüne ##002# yazıp aradığınızda, bir önceki kodlarımızda ki bütün yönlendirmeleri bu kodla silebilirsiniz.

 

*#06#

Telefonundaki güvenlik kodları

Telefonundaki güvenlik kodları

Telefonun numara çevirme bölümüne *#06#  yazıp aradığınızda, bu önemli bir kod çünkü bu kodla telefonunuzun bir nevi kimliğini öğreneceksiniz. Yani IMEI numarası karşınıza çıkacak, çıkan IMEI kodunu sorgulatıp telefonunuzun kaçak olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

Şimdi herkesin aklında olan bir soru polisler ve ya gizli istihbarat servisleri bizi nasıl dinliyor?

Dünya genelinde güvenlik nedenleri için, mahkeme den belge çıkarttıktan sonra sizin kullandığınız telefon operatörü ile anlaşma yapıyor. Bu anlaşma sayesinde telefon görüşmelerinizi inceleyebiliyor.

Ayrıca hepimizin bildiği yanlışlar var. Mesela telefon ile görüşme yaptığımız zaman konuşmada bir yankı oluşuyorsa ve ya telefonumuz kendi kendine kapanıyorsa hemen diyoruz beni dinliyorlar. Aslında öyle bir şey söz konusu bile değil. Sadece cihazınızın tamirciye görünmesi gerekiyor.

 

Telefonumu nasıl güvenli yaparım diyorsanız.

Operatöre bağlı olmayan yani WhatsApp veya Telegram gibi 3. Parti yazılımlar kullanmalısınız.

En önemlisi ise bilmediğiniz bir uygulamayı telefonunuza sakın indirmeyin. Şayet böyle bir uygulama yüklerseniz uygulamanın nelere erişimi olduğunu inceleyin. Son olarak telefon kilidi kullanmayı unutmayın her türlü izinsiz erişimi engelleyin.

Bir diğer başlıkta Google Allo Nedir? Nasıl Kullanılır? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir