Sony Xperia Z2 ve Samsung Galaxy S5 Kıyaslaması

 

Samsung Galaxy S5 vs Sony Xperia Z2

Samsung Galaxy S5 vs Sony Xperia Z2

Akıllı telefon dünyasının iki dev markası olan Samsung  ve Sony 2014ün ilk çeyreğinde amiral gemileri olan Galaxy S5 ve Xperia Z2’leri tanıttı. Akıllı telefon kullanıcılarının en güçlü android cihazlar arasında gördüğü bu iki model özellikleriyle de büyük savaşa sahne oluyor. Pazar payında büyük pay sahibi olan Samsung gücünü kimseye kaptırmak istemezken,Sony ise Xperia Z2 modeliyle pazarda daha fazla söz sahibi olmak istiyor. Bakalım bu iki üst düzey akıllı telefonların birbirine oranla güç kıyaslamasından hangisi galip ayrılacak.

 

Xperia Z2 mi Galaxy S5 mi

Xperia Z2 mi Galaxy S5 mi

Teknik özellikler konusunda başarılı bir grafik çizen Samsung, en çok dayanıksız görülen kasalarından dolayı tepkilere maruz kalıyordu. Her tanıtılan modeliyle birlikte kullanıcılara metal kasa ümidi veren Samsung, bunu şuana kadar istenilen teknik özellikli bir telefonda yerine getirmemiş olsa da, nihayet S5 modelinde su ve toz geçirmez bir kasa sunmayı başardı. İphone 5s’in parmak izi okuyucusundan geri kalmak istemeyen Samsung, S5 modelinde bu özelliği de telefonuna dahil etti. Samsung Galaxy S5 gibi, Sony Xperia Z2’de su ve toz geçirmezlik özelliğine sahip. Zaten Samsung’dan önce akıllı telefon pazarında bu özelliği ilk kullanan telefonlar arasında Sony Xperia geliyor.

 

Samsung Galaxy S5 mi Sony Xperia Z2 mi

Samsung Galaxy S5 mi Sony Xperia Z2 mi

İphone’lardan tanıdık olduğumuz cam alaşımlı kasa, Sony Xperia Z2’de de mevcut ve cihazı elinize aldığınız zaman güven hissi veriyor. Fakat Samsung’un plastik ama metal çerçeveli kasası, köşelerinin yuvarlak olmasından dolayı tek elle daha rahat tutuluyor. Bu da köşeli yapısı olan Xperia Z2’ye göre bir  dezavantaj.Arka kapak kısmı suni deriyi andıran pürüzlü yüzeyi sayesinde Samsung Galaxy parmak izi problemini az da olsa ortadan kaldırmayı hedeflerken, Xperia Z2’nin bu konuda herhangi bir hamlesi bulunmuyor. Xperia Z2’nin, Samsung’a göre bir diğer kaybı ise ağırlığı. İki telefonu elinize aldığınız zaman Galaxy S5’te fazla bir ağırlık hissetmiyorsunuz ancak, cam alaşımlı olmasından dolayı Xperia Z2 birazdaha ağır görünüyor. S5’in ağırlığı 145 gram iken, Z2’nin ağırlığı 158 gram.

 

Sony Xperia ve Samsung Galaxy Karşılaştırması

Sony Xperia ve Samsung Galaxy Karşılaştırması

Boyut açısından Z2’nin S5’e göre biraz daha iri olduğunu söyleyebiliriz. Az önce belirttiğiniz gibi Z2’nin köşeli yapısı onu biraz daha büyük gösterirken, S5’n oval kenarları sayesinde bu durum biraz daha farklı. Xperia Z2’nin bu büyüklüğü ekran boyutuna da yansıyor elbette. Ancak burada pek fazla fark var denilemez. Zira Galaxy S5’in ekran boyutu 5.1 inç iken, Xperia Z2’nin ekran boyutu 5.2 inç. Fakat çözünürlük olarak Samsung Galaxy S5 burun farkıyla önde görünüyor. Xperia Z2’nin çözünürlüğü 1,92 x1,080 iken görüntü derinliği 424ppi, Galaxy S5’in ise yine aynı çözünürlüğü var fakat  görüntü derinliği 432 ppi.

 

Samsung Galaxy S5 vs Sony Xperia Z2 Karşılaştırma

Samsung Galaxy S5 vs Sony Xperia Z2 Karşılaştırma

Yine ekran verilerine baktığımız zaman süper amoled kullanan Galaxy S5’i, LCD teknolojisiyle Xperia Z2 takip ediyor. Burada hangisinin daha üstün olacağı konusu ise elbette kullanıcılara bağlı. Kimi kullanıcı LCD görüntüyü daha net ve göz alıcı bulurken, kimi kullanıcı ise daha mat ve parlak görüntüleri daha çok beğeniyor. Bu konuda kesin kararı vermek için iki telefonu da elinize alıp inceleyerek karar vermenizde fayda var.

 

Sony Xperia Z2 ve Samsung Galaxy S5 Ekran Kalitesi

Sony Xperia Z2 ve Samsung Galaxy S5 Ekran Kalitesi

Kamera konusunda ise karar vermek ve iki model arasından bir seçim yapabilmek zor. Ancak biraz daha detaylı olarak düşününce Samsung Galaxy S5’in çekim esnasında daha hızlı odaklanabilme özelliği ve gerçek zamanlı HDR fonksiyonu bulunduğunu hatırlayalım. Xperia Z2’de ise bu özellikler Galaxy S5’e göre biraz daha arka planda kalıyor ancak bu kötü resimler çektiği anlamına gelmiyor. Samsung Galaxy S5’in kamerası 16megapixellik bir görüntü sunarken, Sony Xperia Z2 ise 20.7 megapixel kalitesinde görüntü netliği sunuyor. Aşağıda bu iki cihazdan çekilmiş aynı resimleri inceleyebilirsiniz.

Kamerası En İyi Akıllı Telefon

Kamerası En İyi Akıllı Telefon

Xperia Z2 ve Galaxy S5 Kamera Karşılaştırması

Xperia Z2 ve Galaxy S5 Kamera Karşılaştırması

Galaxy S5 ve Xperia Z2 Kamera Karşılaştırması

Galaxy S5 ve Xperia Z2 Kamera Karşılaştırması

İşlemci konusuna değindiğimiz zaman ise iki telefonunda aynı işlemciyi kullandığını söyleyebiliriz ancak elbette aralarında ufak teknik detaylar mevcut. İki telefonda da dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemci bulunurken Galaxy S5’te 2.5 GHz saat hızı, Xperia Z2’de ise 2.3 GHz saat hızında çalıştığı görülüyor. Ram konusunda ise Xperia Z2 bir adım önde. 3gb ram’i  bulunan telefonu, 2gb ram ile Galaxy S5 takip ediyor.

 

Galaxy S5 ve Xperia Z2 Karşılaştırma

Galaxy S5 ve Xperia Z2 Karşılaştırma

İki cihazda işletim sistemi olarak Android 4.4.2 sürümlerini kullanıyor. Samsung Galaxy S5’te nabız ölçer, parmak izi okuyucu, Download-Booster (aynı anda LTE ve Wi-Fi kullanma özelliği) gibi eksta özellikler yer alırken, Xperia Z2 64gb’a kadar, Galaxy S5 128gb’a kadar arttırılabilir micro SD desteği sunuluyor. Xperia Z2’nin 16gb lik depolama alanı bulunurken, Galaxy S5’in ise 16gb ve 32gb’lık iki farklı sürümü mevcut. İki cihazı karılaştırırken birbirine oranla en büyük farkın ortaya çıktığı konu ise batarya diyebiliriz. Samsung Galaxy S5’in bataryası 2,800 mAh iken, Sony Xperia Z2’nin bataryası 3,200 mAh. Bu da arada büyük bir fark olduğu anlamına geliyor. Çünkü arada bulunan 400 mAh’lik fark, kullanım ömrü konusunda büyük farklar yaratabiliyor.  Galaxy S5’in bu konudaki artısı ise bataryasının çıkartılıp takılabiliyor olabilmesi.

 

Z2 ve S5 Karşılaştırma

Z2 ve S5 Karşılaştırma

Tüm bu yaptığımız karşılaştırmalar sonucunda, iki cihazında birbirine oldukça yakın durduğunu söylebiliriz. Samsung Galaxy S5 bazı farklılıklarla biraz daha üstün bir cihaz olarak görünüyor ancak Xperia Z2’ninde ram ve batarya gibi göz ardı edilemeyecek artıları var. Unutmamalıyız ki bu iki cihazda istediğimiz bütün oyunları ve uygulamaları rahatlıkla çalıştırabilecek güçte. Çünkü iki cihazda akıllı telefon segmentinin en üst modellerinden birisi. Hangi cihazı alacağınız konusunda karar vermekte elbette son olarak siz değer Tekno Kaşif okurlarımıza kalıyor.

Bir diğer başlıkta HTC One M8 ve Samsung Galaxy S5 Karşılaştırması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir