Sony Xperia Z2 ve HTC One M8 Kıyaslaması

Akıllı telefon piyasasında sözü geçen firmalar arasında olan Sony ve HTC, son zamanlardaki çıkışlarıyla dikkat çekiyor. Bundan bir kaç yıl öncesine kadar Samsung ve Apple’ın tekelinde olan akıllı telefon pazarında artık dengeler tamamıyla değişiyor. Çünkü Motorola ve Nokia’nın zor günler geçirmesi, pasif kalan üreticilerin akıbetini ortaya çıkarırken, LG,Sony,HTC gibi firmalar varlıklarını sürdürebilmek için atağa kalktılar. Bu nedenledir ki son yıllarda oldukça güçlü akıllı telefon modellerine tanık oluyoruz. Bu ürünler arasında 2014 yılına damga vuranlardan birisi HTC’nin amiral gemisi One M8 iken, diğeri ise Sony’nin göz bebeği Xperia Z2 oldu. Peki bu iki telefon arasında bir tercih yapmak zorunda kalsaydık hangisini seçerdik? İşte bu sorunun cevabını kesin ve net olarak verebilmek isterdik ancak kişisel zevklerin ve ihtiyaçların bireyden bireye değişmesi böyle bir ihtimali ortadan kaldırıyor. Ancak teknik özellikler açısından not verebilmek elbette mümkün. Siz değerli Tekno Kaşif okurları için iki ürünü  karşılaştırdık ve bir fikir vermeyi umuyoruz. İşte sonuçlar.

Xperia Z2 ve HTC One M8 Karşılaştırması

Xperia Z2 ve HTC One M8 Karşılaştırması

Öncelikle tasarım konusunda iki ürünü ele aldığımız zaman birbirlerine yakın bir çizgide seyrettiklerini görüyoruz. Öyle ki iki ürün arasındaki ebatları dahi milimetre bazında incelediğimiz zaman ne kadar benzer olduklarını iyice görüyoruz. Tasarım konusunda ki en büyük fark, HTC One M8’in rakibine oranla 1.15mm daha kalın olması ve 2.7mm daha az geniş olması. Fakat Xperia Z2’nin daha köşegen bir yapıya sahip olması onu One M8’in bir adım gerisine atmış. Zira One M8’deki oval köşeler sayesinde onu tek elle kavramak daha kolay ve daha rahat hale geliyor. Malzeme kalitesi açısından ise kıran kırana bir savaş var. One M8 tamamıyla metal bir kasadan oluşurken, Sony ise cam alaşımlı bir kasaya sahip. Ancak dayanıklılık konusunda elbette HTC One M8 biraz daha önde. Yalnız bunu düşünürken Sony’nin su ve toz geçirmezlik özelliğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Xperia Z2 Kılıfları

Xperia Z2 Kılıfları

Sony Xperia Z2 ile HTC One M8′ i teknik özellikleri bakımından incelediğimiz de ise, aynı işlemciye sahip olduklarını görüyoruz. İki ürünün de dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 801 işlemcisi bulunuyor ve aralarındaki GHz farkı yok denecek kadar az (2.3GHz). Ancak batarya konusunda ortada büyük bir fark var ki o da Sony Xperia Z2’nin 3200mAh değerindeki bataryası ile  One M8’in 2600mAh değerindeki bataryasına olan üstünlüğü. Bu kullanım esnasında büyük fark teşkil ediyor çünkü arada azımsanmayacak kadar fazla fark var. Ayrıca Sony Xperia Z2, sistem belleği konusunda da rakibine göre oldukça üstün. 3GB Ram’e sahip olan Z2’ye karşılık One M8 2GB sistem belleğine sahip. Batarya ve ram konusunda ki bu büyük uçurum, kullanım esnasında da çok büyük farklar yaratabilir.

HTC One M8 Kılıfları

HTC One M8 Kılıfları

Sony Xperia Z2’nin grafik işlemcisi ile rakibi ile tıpkı CPU’sunda olduğu gibi aynı. Adreno 330 grafik işlemcisine sahip olan iki ürünün, ekran çözünürlükleri de 1080 x 1920 pixel. HTC One M8 5inçlik bir ekrana sahipken Xperia Z2 ise 5.2 büyüklüğünde bir ekran mevcut. One M8’in 441 PPI pixel yoğunluğunda ki ekranına karşılık Xperia Z2’de bu oran 424 PPI. Bu ufak farkı da ekran boyutlarına bağlayabiliriz. HTC One M8’in çizilmez Gorilla Glass 3 Super LCD3ekranına kıyasla Sony Xperia Z2 IPC LCD Triluminos Bravia Engine görüntüleme teknolojisine sahip. Depolama konusunda ise iki üründe de 32GB dahili, 128GB MicroSD ile arttırılabilir alan mevcut.

Xperia Z2 ile HTC One M8 Kıyaslaması

Xperia Z2 ile HTC One M8 Kıyaslaması

Kamera özellikleri olarak HTC One M8’in ultrapixel teknolojisi F2.0 diyafram aralığı ve 1/3inç büyüklüğünde 4ultrapixellik görüntüler sunarken, bu oran 1920x1080pixel 1080p HD görüntü aralığına tekabül ediyor. 4ultrapixel olan bu duo camera oldukça gerçekci resimler elde etmenize olanak sağlıyor. Xperia Z2 ise 20.7 megapixel kamerası ile F2.0 diyafram aralığı ve  1/2.3inç genişliğindeki sensörü ile 3840×2160 (4K) kalitesinde görüntüler çekmenizi sağlıyor. Yani kısaca iki telefonun kamerası da ihtiyaçları fazlasıyla karşılayacak düzeyde ve son derece keskin görüntüler yakalamanıza yardımcı oluyor. Xperia Z2’nin 2.2 megapixellik ön kemerasına karşılık ise HTC One M8 5megapixellik bir kamera sunuyor. Bu da selfie hayranları için oldukça iç açıcı bir oran olsa gerek.

Sony Xperia Z2 Kıyaslamaları

Sony Xperia Z2 Kıyaslamaları

Android 4.4 KitKat işletim sistemine sahip olan Xperia Z2’de Xperia UI arayüzü oldukça eğlenceli ve kullanışlı. Sony’nin kendine has bu tasarımı ile tüm işlemler daha pratik bir hale gelirken, HTC’nin kendine özgü Sense 6.0 arayüzü oldukça stabilize ve verimli çalışıyor. Fiyat olarak iki ürünü kıyasladığımı zaman ikisinin de aynı fiyata sahip olduğunu görüyoruz. Bu akıllı telefonlardan herhangi birine sahip olmak istiyorsanız 2100TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Xperia Z2 ile HTC One M8 Karşılaştırması

Xperia Z2 ile HTC One M8 Karşılaştırması

Bir diğer başlıkta Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslaması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir