Sony Xperia Z1 mi? LG G2 mi ?

Telefon dünyası hiç şüphesiz çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve değişiyor. Son model diye aldığımız akıllı telefonlarımızın tahtının yıkılması bir yılı bulmuyor. Ancak ne varki bazı telefon markaları ve modelleri arasında seçim yapmak gerçekten zor bir durum. LG G2 ve Sony Xperia Z1 ise bu duruma oldukça uygun bir örnek. Sizlerde bu iki telefon arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, karar vermenize yardımcı olabilmek açısından, Tekno Kaşif okurları için yaptığımız bu kıyaslamayı inceleyebilir yeni fikirler edinebilirsiniz.

Xperia Z1 ve G2 Kıyaslaması

Xperia Z1 ve G2 Kıyaslaması

Bu iki cihazı karşılaştırmaya her zaman olduğu gibi bu defa da öncelikle tasarımlarıyla başlayalım. Fiziki açıdan LG G2 ile Sony Xperia Z1 her ne kadar birbirlerine yakın görünseler de, aslında aralarında bir takım farklar var diyebiliriz. Z1’e göre daha oval kenarlara sahip olan G2, 138.5×70.9 ebatlarında ve 8.9mm kalınlığında. Bu ölçüleri ele alarak Xperia Z1’i incelediğimiz zaman ise 5.5mm daha uzun  ve  3.1mm daha ince olduğunu görüyoruz.. Ağırlık bakımından ise Xperia Z1’de cam alaşımlı maddeler kullanılmış olması onu daha kaliteli kılmış ancak 170gr ağırlığıyla G2’den 27gr daha ağır. Elbette iki cihazı elimize aldığımız zaman bu fark hissedilmeyecek kadar düşük.

LG G2 ve Xperia Z1 Karşılaştırması

LG G2 ve Xperia Z1 Karşılaştırması

Teknik özellikler konusunda ise iki cihaz arasında kıran kırana bir çekişme mevcut. LG G2’nin 5.2inçlik bir IPS Plus (423ppi) ekranı bulunuyorken, Sony Xpeia Z1’de 5inçlik TFT LCD (441ppi) ekran bulunuyor. Bu özellikler açısından iki telefonu karşılaştırdığımız zaman LG G2’nin gerek ekran boyutu, gerekse görüntüleme teknolojisi açısından biraz daha önde olduğunu söylemek mümkün. İki ekranın çözünürlük oranı da birbiriyle aynı. Yani 1080×1920 değerinde. Depolama konusunda ise Sony Xperia Z1 ile LG G2 arasında sıradışı bir durum söz konusu aslında. LG G2 32gb dahili depolama alanına sahipken, Xperia Z1 16gb’lık bir depolama alanına sahip ancak, Z1 64gb’a kadar arttırılabilir depolama alanını desteklerken G2’de Micro SD yuvası bulunmuyor.

 

LG G2 ile Sony Xperia Z1 Karşılaştırması

LG G2 ile Sony Xperia Z1 Karşılaştırması

İşlemci konusunda ise iki cihazda dört çekirdekli Snapdragon 800 Quad-core işlemciye sahip ancak LG G2’deki işlemcinin saat hızı 2260MHz iken, Xperia Z1’De bu hızın 2200MHz olduğu görülüyor. Kamera konusunda ise Xperia Z1 oldukça iddialı ve rakibine göre daha kaliteli bir kameraya sahip.  LG G2’de 13megapixellik flash destekli bir kamera bulunuyor ve resim sabitleyici özelliği mevcut.Xperia Z1’de ise 20.7 megapixellik, G-Lens,RS Sensör,1/2.3 diyafram genişilği ve led flash destekli bir kamera bulunuyor. Kamera kıyaslamasında Z1 tartışmasız açık ara lider.

Xperia Z1 ve LG G2 Karşılaştırması

Xperia Z1 ve LG G2 Karşılaştırması

Multi Touch teknolojisine sahip olan iki cihazda da 2gb ram ve 4G desteği bulunurken, iki telefonunda batarya gücü 3000 mAh. Sony Xperia Z1 malzeme kalitesi olarak diğer telefonlardan oldukça ötede. Alüminyum ve cam alaşımlarından yapılan kasası ile daha dayanıklı ve güven veren bir yapıya sahip olan telefon, malzeme konusunda İphone ile kardeş.  Aynı zamanda Xperia Z1’in su geçirmezlik özelliğini de hatırlatmak gerek. Ancak elbette bu özellik, telefonla denizin dibine dalmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak LG G2’deki Knock On (iki kere ekrana vurarak uyandırma) özelliği de oldukça keyifli ve kullanışlı bir özellik. Bu özelliği Sony Xperia Z1’de bulmak mümkün değil. Kıyaslama sonunda değineceğimiz son nokta ise Z1’in rakiplerine oranlar daha büyük ve gelişmiş bir ses sistemine sahip olması. Bu özelliği ise LG G2’den beklememek gerekir. Fiyat olarak kıyasladığımız zaman ise iki cihaz arasında 250TL’lik bir fiyat farkı olduğunu söyleyebiliriz. Xperia Z1, rakibine göre biraz daha pahalı.

 

G2 ve Z1 Kıyaslaması

G2 ve Z1 Kıyaslaması

Yapmış olduğumuz bu kıyaslama da sizlere biraz da olsa fikir vermeyi umuyoruz. Unutmamalıyız ki cihaz kıyaslamak her zaman hangi elektronik aleti alacak olursak olalım sıkça başvurmamız gereken bir yöntem olmalı. Çünkü bir anlık kararsızlık yada ani kararlar, sonunda çok pişman olabileceğimiz günleri beraberinde getirebilir. Ayrıca cihaz kıyaslarken bazen zevklerimizden ödün vermemiz gerekirken, bazen de kaliteden ödün vererek zevklerimize yönelmemiz gerekir. Son tercih elbette siz kıymetli okurlarımızın.

Bir diğer başlıkta Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslaması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir