Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S9’u Sizler İçin Kıyasladık !

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan, ancak sipariş konusunda Galaxy S8 kadar ilgi görmeyen yeni amiral gemisi Galaxy S9, elbette kardeşi ile arasında bazı farklar içeriyor. Peki bu yeni cihazda gerçek anlamda S8’i satıp üst modele geçmek için yeteri kadar özellik var mı? Veya yeni akıllı telefon almak isteyen birisi için Galaxy S9 gerçekten de 4.600 TL gibi bir rakamı hak ediyor mu? Şimdi hep birlikte bu konuları yakından inceleyelim.

Galaxy S8 ile S9 Arasındaki Farklar

Samsung Galaxy S9 ve S8 Kıyaslaması

Galaxy S8 ve Galaxy S9 Tasarım Kıyaslaması

Tasarım anlamında iki telefon arasında bazı ufak tefek farklar mevcut ancak, söylemek gerekir ki, ekran hariç bunu gözle ayırt etmek pek mümkün değil. Zira Galaxy S9, kardeşinden 0.5mm daha kalın ve 8gr daha ağır. İki cihazında gövdesi cam ve metalden oluşurken, iki cihazda su ve toz geçirmez  özelliğine sahip. Yine düğmeler, kamera çıkıntısı,şarj soketi gibi parçalarda iki cihazda birebir aynı konumda. Yalnızca TouchID sensörü kameranın altına alınmış. Ekran gövde oranında ise yine bazı ufak farklar var. Buna göre Galaxy S8‘de ekran kasa oranı %84.2 iken, Galaxy S9‘da ise bu oran %84.14 olarak göze çarpıyor. Zaten telefonun ön yüzüne baktığımızda siyah kısımların daha az olduğunu görebiliyoruz. Bu anlamda tasarım için çok fazla söylenecek bir şey yok.

Galaxy S8 ve Galaxy S9 Ekran Kıyaslaması

Ekran konusunda da iki üst düzey telefon arasında hiçbir fark yok. Çözünürlük, ebatlar,görüntü paneli vs. tüm nitelikler birebir aynı. Bu ekranların özellikleri ise aşağıda ki gibi;

 • Ekran Boyutu: 5.8”
 • Çözünürlük: 1440×2960 (QHD+) Pixel
 • Piksel Yoğunluğu: 570 PPI
 • Ekran Teknolojisi: Super AMOLED (Always-on Display)
 • Ekran Dayanıklılığı: Corning Gorilla Glass 5
 • Dokunmatik Türü: Kapasitif Ekran
Galaxy S9 Yorumları

Samsung Galaxy S9 Tasarımı

Galaxy S8 ve Galaxy S9 Temel Özellikler

İki cihaz arasında, yine kullanım esnasında çok büyük farkindalik yaratmayacak, birbirinden ayırt edilmesi kullanım esnasında zor, bazı degisiklikler var. Bu yenilikler, işlemci, depolama kapasitesi ve işlemci hızı konusunda ortaya çıkıyor. Galaxy S8 modelinde 2.3GHz hızında çalışan 8 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 835 işlemci bulunurken, Galaxy S9‘da ise yine 8 çekirdekli, 2.8GHz hızında çalışan Qualcomm Snapdragon 845 işlemcisine yer verilmiş. Yani arada 0.5GHz kadar bir frekans farkı bulunurken,öyle aman aman denilecek büyük bir değişkenlik yok. Grafik kartında ise, önceki modelde bulunan Mali-G72 MP20 yerine, yeni modelde Mali-G72 MP18 tercih edilmiş. Her ne kadar yeni amiral gemisinde bir alt modele düşülmüş gibi gözükse de, aslında performans konusunda herhangi bir kayıp yaşanmıyor. İki telefonun da diğer temel özellikleri aşağıdaki gibi:

 • RAM: 4GB
 • Dahili Depolama: 64GB
 • Max. Artırılabilir Bellek: S8>256GB / S9>400GB
 • Batarya: 3000 mAh (Hızlı Şarj+Kablosuz Şarj Desteği)
 • USB Soketi: USB Type-C (USB3.0)
 • Bluetooth: 5.0r
 • Suya Dayanıklılık Sertifikası: IPX8
 • Suya Dayanıklılık Sertifikası: IP6X
Galaxy S9 İnceleme

Samsung Galaxy S8

Galaxy S8 ve Galaxy S9 Kamera Kıyaslaması

Bu konuda büyük farklar var, işte bu yüzden Galaxy S9 alın demek isterdik ancak, bu konuda da pek fazla farklar söz konusu değil. Zira yeni modelde göze çarpan tek şey, biraz daha fazla olan diyafram aralığı. Evet bu yeni kamera daha kaliteli ve derinlik algısı daha fazla resimler çekmenizi sağlayacaktır fakat, bu eski modelin kötü resimler çektiğini anlamına gelmiyor. Hele ki 4.600 TL verip yeni bir telefon almak için hiç geçerli bir neden değil. Şimdi lafı fazla uzatmadan farklara geçelim.

ARKA KAMERA

Samsung Galaxy S8

Samsung Galaxy S9

Arka Kamera Çözünürlüğü: 12 MP 12MP
Oto Fokus: Var Var
Diyafram Aralığı: F/1.7 F/2.4
Sensör Boyutu: 1/2.55” 1/2.55”
Video Kayıt Çözünürlüğü: 2160p (Ultra HD) 4K 2160p (Ultra HD) 4K
Video FPS Değeri: 30FPS 60FPS

ÖN KAMERA

Samsung Galaxy S8

Samsung Galaxy S9

Ön Kamera Çözünürlüğü: 8 MP 8 MP
Video Kayıt Çözünürlüğü: 1440p 1440p
Video FPS Değeri: 30FPS 30FPS
Sensör Boyutu: 1/3.6” 1/3.6”
Diyafram Aralığı: F/1.7 F/1.7
Galaxy S9 Fiyat

S8 vs S9

Samsung Galaxy S9 Almak Mantıklı Mı?

Yukarıda belirtilen özelliklere ve farklara baktığımız zaman, iki cihaz arasında çok az farklılıklar olduğunu, Galaxy S9 için neden çok az miktarda sipariş geldiğini anlayabiliyoruz. Zira Samsung, bazı dönemlerde akıllı telefon geliştirmeleri konusunda durağanlık dönemleri yaşıyor. Tıpkı Note 3,Note4  ile Galaxy S4, S5 geçişlerinde olduğu gibi, çok büyük farklar görmüyoruz, ki mevcut tasarımla Samsung zaten uç noktalara ulaşabildi diyebiliriz. Bununla birlikte, rakiplerinin sırayla dual kameya geçtiği şu günlerde Samsung’un halen tek kamera ile amiral gemisi tanıtması da enteresan bir durum.  Şuanda 2.800 TL’den satılan Galaxy S8‘e nazaran, 4.600 TL’ye satılan S9’a ekstradan 1800 TL vermek için ise herhangi bir neden göremiyoruz. Elbette son karar siz değerli okuyucularımızın.

Galaxy S9 ve S8 Kamera Karşılaştırması

Galaxy S8 vs S9

Bir diğer başlıkta Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslaması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir