Samsung Galaxy S7 mi LG G5 mi ? İşte Kıyaslama

Mobil Dünya Kongresi 2016‘nın yapılması ile birlikte tanıtılan LG G5 ve Samsung Galaxy S7, son zamanlarda kullanıcılar arasında en çok tartışılan iki model arasında yer alıyor. Birbirlerine kıyasla farklı avantajları ve dezavantajları bulunan bu iki model hakkında genel anlamda bir üstünlük belirlemek pek mümkün değil ancak farklarını sıralayıp tercih yapabilmek mümkün. Peki 2016 yılının en iyi cihazları arasında bulunan bu iki cihazın birbirlerine karşı ne gibi üstünlükleri ve farkları var? Şimdi karar vermenizde büyük roller üstlenecek değişkenleri hep birlikte inceleyelim.

LG G5 vs Galaxy S7

LG G5 vs Galaxy S7

1-GALAXY S7 VE LG G5 TASARIM KIYASLAMASI

LG G5‘in tasarım konusunda bu yıl tamamıyla bir inovasyona gittiğini rahatlıkla söyleyebilirken, Galaxy S7 ise tasarım konusunda pek bir değişikliğe gitmemiş. Ancak elbette bunun bir handikap olduğunu söyleyemeyiz. Herşeyden önce Samsung Galaxy S7 metalik çerçeve ve cam alaşımlı plastik ile birlikte zarif bir kasaya sahipken, LG G5 ise çıkarılabilir batarya ve metalik bir yapıya sahip. Kullanılan meteryalleri ve görünüşü bir kenarı bırakırsak, işin özüne inince şunu açık ve net şekilde söylemeliyiz ki; Samsung Galaxy S7 kılıfsız bir şekilde elinizden sert bir zemine (beton,asfalt,kaldırım vb.) düştüğü zaman kalıcı darbeler ve dağılmalar çok rahat bir şekilde meydana geliyor. Fakat LG G5, kasasının tamamen metal olması sebebiyle bu konuda daha bir adım önde. Ebatlar ve ergonomi konusunda ise iki cihazın birbirlerinden pek büyük farkları bulunmazken, tek elle kullanımda ve incelik bakımından yine fark yaratacak değişiklikler yok.

Ebatlar:

LG G5: 149.4×73.9 x7.3 mm

Galaxy S7: 142.4×69.6×7.9 mm

LG G5 ve Galaxy S7 Kıyaslama

LG G5 ve Galaxy S7 Kıyaslama

2-SAMSUNG GALAXY S7 VE LG G5 EKRAN KIYASLAMASI

Samsung Galaxy S serisi, ekran kalitesini S6 ile zaten kanıtlamıştı. Nitekim bunu S7 serisinde de sürdürdü ve 5.1 inç büyüklüğündeki 576PPi değerinde Gorilla Glass 4 dayanıklılığında sahip ekranı ile yeniden hatırlattı. LG G5 ise bu konuda elbette rakibinin gerisinde değil. 5.3 inç büyüklüğündeki ekranı ile 554PPi değerinde bir piksel aralığına sahip olan telefon tam not aldı.

  • LG G5 Ekran Çözünürlüğü: 1440 x 2560 piksel (IPS LCD)
  • Galaxy S7 Ekran Çözünürlüğü: 1440 x 2560 piksel (Super AMOLED)
LG G5 ve Galaxy S7 Karşılaştırma

LG G5 ve Galaxy S7 Karşılaştırma

3-SAMSUNG GALAXY S7 VE LG G5 KAMERA KIYASLAMASI

LG G5‘in arka kısmında 8MP ve 16MP olmak üzere iki farklı kamera bulunuyor. Bunun sebebi ise aynı anda birden fazla fokuslama, karanlıkta daha parlak resimler elde etmek ve görüntülerdeki derinlik algısını arttırmak. Cihazın ön kısmında da yine 8MP değerinde bir kamera var. Samsung Galaxy S7‘nin ise arka kısmında 12 megapiksel, ön kısmında ise 5MP çözünürlüklü bir kamera mevcut. Bu değerlere baktığımız zaman LG G5‘in kamera konusunda biraz daha önde olduğunu söylemek mümkün.

  • Galaxy S7 Arka Kamera Diyaframı: F1.7
  • Galaxy S7 Arka Kamera Sensör Boyutu: 1/2.6″
  • LG G5 Arka Kamera Diyaframı: F1.8
  • LG G5 Arka Kamera Sensör Boyutu: 1/2.6″
LG G5 & Galaxy S7 Farkları

LG G5 & Galaxy S7 Farkları

4-SAMSUNG GALAXY S7 VE LG G5 RAM VE İŞLEMCİ KIYASLAMASI

Ne ilginçtir LG G5‘in tanıtılmasına rağmen işlemci konusunda halen daha net bir yanıt bulunabilmiş değil. LG‘den yapılan açıklamaya göre pazar ihtiyacına göre bazı ülkelerde Snapdragon 652 kullanılacakken, bazı ülkelerde ise Snapdradon 820 model işlemcili telefon piyasaya sürülecek. Fakat ağır basan haberlere göre ülkemizde Snapdragon 820 model işlemciye sahip telefonlar gelecek. Bu durumda Kryo 64Bit mimarisine sahip 2.2GHz hızında çalışan bir Quad Core işlemciye tanık olacağız. Samsung Galaxy S7‘de ise 64Bit Octa Core Exynos M1 ve ARM Cortex-A53 olarak 2.3GHz hızında çalışan iki adem işlemci bulunuyor. Bu açıdan bakılınca Samsung Galaxy S7‘nin hem çekirdek sayısı olarak hemde işlemci hızı olarak daha yetenekli olduğunu söylemek mümkün. İki üründe de 4GB kapasiteye sahip RAM bulunuyor.

Galaxy S7 Mi LG G5 Mi

Galaxy S7 Mi LG G5 Mi

5-SAMSUNG GALAXY S7 VE LG G5 GRAFİK İŞLEMCİSİ İLE DEPOLAMA ALANI KIYASLAMA

Samsung Galaxy S6‘da MicroSD desteği bulunmaması kullanıcılar tarafından zamanında oldukça büyük bir dezavantaj olarak nitelendirilmişti. Samsung bu hatasını farkına varmış olacakki Galaxy S7‘ye MicroSD desteğini yeniden sundu ve (max:200 GB) rakibinin gerisinde kalmaktan kurtuldu. LG G5 dahili depolama alanı olarak kullanıcılarına 32GB kapasite sunarken (Micro SD ile Max 2TB), Samsung Galaxy S7 ise 64GB‘ı tercih etti. Fakat MicroSD desteği iki cihazda da mevcut olduğundan bu çokta dert edilecek veya kıyaslanacak bir konu değil. Grafik işlemcisi olarak ise piyasanın en çok tartışılan iki modeli karşı karşıya gelmiş durumda. Galaxy S7,  ARM Mali-T880MP14 grafik işlemisi ile tam performansa ulaşırken LG G5 bunu Adreno 530 ile başarmış durumda. Yani bu konuda iki cihazın birbirinden gözle görülür farkları bulunmuyor.

LG G5 vs Samsung Galaxy S7

LG G5 vs Samsung Galaxy S7

6-SAMSUNG GALAXY S7 VE LG G5 ARASINDAKİ DİĞER FARKLAR

Samsung Galaxy S7‘yi LG G5‘ten ayıran en büyük özellik su ve toz geçirmez olması.Ayrıca bu özellik Samsung Galaxy S6‘dan sonra kullanıcılara sunulan ilk büyük yeniliklerden de bir tanesi. LG G5‘i ise Galaxy S7‘den farklı kılan en büyük özellik 2800 mAh değerinde ki çıkarılabilir bataryası.Samsung Galaxy S7‘de ise bu oran 3000 mAh seviyesinde.

Bir diğer başlıkta Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslaması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Alternatif Başlıklar:

  • lg g5 mi samsung s7 edge mi
  • lg g5 mi samsung s7 mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir