Samsung Galaxy S6 Edge Plus ve iPhone 6 Plus Kıyaslaması

iPhone 6 ve Galaxy S6 Edge+ Kıyaslaması

iPhone 6 ve Galaxy S6 Edge+ Kıyaslaması

Samsung’un Galaxy Note 5 ve Galaxy S6 Edge Plus modellerini tanıtmasının ardından, akıllı telefon piyasası yeniden kızışmaya başladı. Kullanıcılar tarafından en çok tartışılan konuların başında gelen, geleneksel “hangisi daha iyi” sorusu da hararetli bir şekilde konuşulmaya başlandı. Şimdi hep birlikte bu tartışmalarda başı çeken “Galaxy S6 Edge Plus mı? iPhone 6 Plus mı?” sorusuna yanıt arayalım.

TASARIM

Samsung Galaxy S6 Edge Plus Tasarımı

Apple iPhone 6 Plus Tasarımı

Samsung klasikleşen tasarımından kurtulduğu Galaxy S6 serisi, yeni üyelerinin tanıtılmasıyla birlikte sürdürüldü. İki yana doğru kavisli ekran ile oldukça beğeni toplayan S6 Edge modeli, Edge Plus ile boyut değiştirdi ve aynı tasarımı kullanmaya devam etti. Muhtemelen bu tasarım uzunca bir süre kullanılmaya da devam edecek. Metal çerçeve,cam alaşımlı arka kapak,Gorilla Glass 4 desteğine sahip kavisli ekran ve hoparlör delikleri, rakibine herhangi bir üstünlük sağlamazken, çoğu kullanıcının beğenmediği çıkıntılı kamera sorunu ise devam ediyor. Boyutsal olarak S6 Edge Plus’ın 154.4 x 75.8 x 6.9 mm ebatlarında genişliği ve 153gr ağırlığı bulunuyor. Yani iPhone 6 Plus’a nazaran 3,7 mm daha dar, 2mm daha kısa,0,2mm daha ince. Ayrıca Galaxy S6 Edge Plus, iPhone 6 Plus’a nazaran 19gr daha hafif. Tasarım konusunda iPhone 6 Plus’ı incelediğimiz zaman, rakibine nazaran biraz daha büyük ve ağır bir telefon olduğunu söyleyebiliyoruz. Çünkü iPhone 6 Plus’ın arka kısmında cam alaşımlı malzeme yerine metalik malzemeler kullanılmış. Rakibinin kavisli ekranı ise yine onu daha kolay kavramaya ve kullanmaya olanak sağlarken, görünüm olarakta biraz daha ergonomik görünüme kavuşuyor. iPhone 6 Plus’ın handikaplarından olan çıkıntılı kamera sorunu ise Galaxy S6 Edge Plus’da mevcut. Ayrıca bu iki cihazın düşme testlerinde nasıl sonuç vereceğini de merak etmiyor değiliz. Keza su geçirme mevzusunda da, iki cihazında tek parça kasaya sahip olmaları sayesinde önceki modellere nazaran daha geç su aldığını da hatırlatalım. iPhone 6 Plus’ın karpuz büyüklüğündeki bir akvaryuma düşer düşmez çıkarılmasının ardından sorunsuzca çalıştığına şahit olmuştuk. Muhtemelen aynı dayanıklılık S6 Edge Plus’ta da mevcuttur.
S6 Edge Plus vs iPhone 6 Plus

S6 Edge Plus vs iPhone 6 Plus

EKRAN

Samsung Galaxy S6 Edge Plus’ın Super Amoled ekranı, 5.7inç büyüklüğünde ve 1440 x 2560 piksel çözünürlüğe sahip. Bu ebatlar iPhone 6 Plus’ın IPS LCD ekranından 0.2inç daha büyük ancak bu fark gözle görülemeyecek kadar az. Piksel konusunda ise iPhone 6 Plus 1080 x 1920 piksel çözünürlüğe sahip. Yani rakibinin oldukça gerisinde yer alıyor. Ekran konusunda en önemli unsurlardan birisi olan PPi değerinde de Galaxy S6 Edge Plus rakibine fark atıyor. iPhone 6 Plus’ın 401PPi değerindeki ekranına nazaran S6 Edge Plus’ta 518 PPİ değerinde ekran bulunuyor.
Galaxy S6 Edge Plus vs iPhone 6 Plus

Galaxy S6 Edge Plus vs iPhone 6 Plus

KAMERA

iPhone’ların kamera konusunda ne kadar yetenekli olduğu tartışmasız su götürmez bir gerçek. Hem seri hem de net çekimler yapabilen bu kameraların kullanıcılarını mağdur ettiği hemen hemen hiç görülmemiştir. iPhone 6 Plus’ta bulunan 8MP değerinde, F2.2 diyafram aralığında, 1/3” sensör boyutuna sahip kamera da bunlardan birisi. Galaxy S6 Edge Plus’ta bulunan 16MP kamera ve F1.6 diyafram aralığı ise rakibine rahatlıkla karşılık verebiliyor. Üstelik 1080P kalitede 60FPS görüntü kaydedebilen iPhone 6 Plus’a nazaran, Galaxy S6 Edge Plus 4K kalitesinde 30FPS  görüntüler de kaydedebiliyor. Yani iki üründe kamera konusunda kullanıcısını pişman etmeyecek cinsten. Aralarındaki görüntü kalitesi ise ışık farklarından ziyade fark edilmeyecek kadar az. iPhone 6 Plus‘ın ön kamerası 1.2 MP değerinde iken, rakibinde ise bu oran 5MP.
Galaxy S6 Edge Plus ve iPhone 6 Plus Arasındaki Faklar

Galaxy S6 Edge Plus ve iPhone 6 Plus Arasındaki Faklar

İŞLEMCİ VE RAM

Apple’ın en önemli özelliklerinden birisi olan kendi tasarladığı donanımlar ve yine donanımlara uygun kendi tasarladığı  işletim sistemi, belki de farkını en çok bu noktada ortaya koyuyor. Bu bağlamda iPhone 6 Plus64Bit mimarisine sahip çift çekirdekli 1.4GHz  hızında çalışan A8 işlemci ile gelirken, rakibi Galaxy S6 Edge Plus ise 8 çekirdekli 2.1GHz hızına sahip ARM Cortex-A57 ve ARM Cortex-A53 işlemci ile çalışıyor. Telefonda 64Bit mimarisine sahip olan bu işlemciye ek olarak ise 4GB RAM bulunuyor. iPhone 6 Plus’ta ise bu miktar yalnızca 1GB. Belki de Apple’ı Apple yapan, burada yarattığı sihirdir. Çünkü aradaki bu uçuruma rağmen telefon en az rakibi kadar hızlı çalışıyor. İki cihazın arasındaki hız farkı ise yok denecek kadar az. Elbette hız konusundaki cevap, aktif kullanıma göre değişiklik gösterecektir.

 

EKRAN KARTI VE DEPOLAMA ALANI

Depolama alanı konusunda artık 16GB versiyonlara veda edecek zamanlara gelmiş bulunmaktayız. Çünkü yeni amiral gemilerinde ki gelişmiş kameralardan ötürü yüksek çözünürlükte kayıtlar fazla yer kaplıyor. Bunun yanı sıra telefonların tek parça kasa halinde üretilmesi ve yerden tasarruf etmek amacıyla SD Card desteğini kaldırması da beklenen bir şeydi. Bundan dolayıdır ki, Galaxy S6 Edge Plus 32GB ve 64GB versiyonları ile satışa sunuluyor. iPhone 6 Plus’ta ise 16GB/64GB ve 128GB depolama seçenekleri bulunuyor. Ekran kartı konusunda da iki cihaz arasında büyük farklar bulunmuyor. iPhone 6 Plus, PowerVR GX6450 ekran kartı ile hemen hemen her türlü uygulamayı ve oyunu rahatlıkla çalıştırabilirken, ARM Mali-T760 MP8 ekran kartına sahip S6 Edge Plus’ta tüm ihtiyaçlara rahatlıkla cevap verebiliyor. Fakat S6 Edge Plus’ın ekran kartının rakiplerine nazaran biraz daha ısındığını söyleyenlerin sayısı da oldukça fazla.
Galaxy S6 Edge+ Specs

Galaxy S6 Edge+ Specs

DİĞER ÖZELLİKLER

Batarya konusunda ise iki üründe birbirine oldukça yakın bir noktada duruyor. Galaxy S6 Edge Plus’ın 3000 mAh değerinde bir bataryası bulunurken, iPhone 6 Plus’ın ise batarya gücü 2915 mAh. Fakat Galaxy S6 Edge Plus’un sahip olduğu gelişmiş batarya koruma modu,kablosuz şarj özelliği ve hızlı şarj özelliği, onu bu konuda biraz daha avantajlı kılıyor.  İşletim sistemi olarak TouchWiz UI arayüzlü Android 5.1 Lollipop bulunan Galaxy S6 Edge Plus’a nazaran iPhone 6 Plus’ta İOS 9 bulunuyor. Belki de tasarımdan ve teknik özelliklerinden ziyade asıl kavgayı çıkaran konu budur. Fakat bu sorunun cevabının kesinlikle kullanıcının zevklerinde yattığını söyleyelim.
iPhone 6 Plus vs Galaxy S6 Edge+

iPhone 6 Plus vs Galaxy S6 Edge+

Sonuç olarak söyleyebiliriz ki, Samsung yeni Galaxy S6 Edge Plus ile rakiplerinin gerisinde kalmıyor ancak onları da tam anlamıyla geçebilmiş değil. Bu açıdan bakıldığı zaman hangi cihazı alacağı konusunda halen tereddütler yaşayan kullanıcıların cevabı tecrubelerine bırakmaları daha doğru olacaktır. Zaten fiyat olarakta iki ürün arasında bir uçurum bulunmuyor. İki ürünün de fiyatının 2 ile çarpımı bir araba fiyatına denk geliyor…

Bir diğer başlıkta Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslaması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir