Samsung Galaxy S5 Yenilikler Neler?

Samsung Galaxy S5 Gizli Özellikler

Samsung Galaxy S5 Gizli Özellikler

Samsung Galaxy S5, sanıldığı gibi yanlızca S4’ün bir üst versiyonu olmakla kalmıyor, birçok yeni özelliği ve uygulamalayıda beraberinde getiriyor. Teknolojik özellikleri sayesinde android’in daha gelişmiş ve yetenekli hale gelmesini sağlayan telefon, birçok özellğiyle dikkatleri üzerine çekiyor.Yeni TouchWiz birçok değiştirilebilir özelliği sayesinde telefonu istediğiniz gibi kullanabilmenize de olanak sağlıyor. İşte bu özelliklerin tümü ve kullanım özellikleri.

Air View: Temassız gezinti

Air View

Air View

Ayarlar kısmından etkinleştirilebilinen Air View özelliği ile,resimlerin üzerine parmağınızı götürerek ön izlemelerini görebilirsiniz.

Hırsızlık Koruması Özelliği

Telefonunuzu çalınmalara karşı korunmak veya unutulduktan sonra yeniden bulmak için etkili bir yöntem olan bu özellik ile telefonunuzu uzaktan haritalar uygulaması ile takip edebilir ve kilitleyebilirsiniz. Bu ayarı aktif etmek için Ayarlar>Sistem>Güvenlik yolunu takip edebilirsiniz.

App2SD: Uygulamaların Depolandığı Yeri Değiştirin

app2SD

app2SD

Androd’in en zevkli yanlarından birisi de, telefonun hafıza dolduğu zaman bir uygulamayı hafıza kartına taşıma özelliğidir. Ayarlar>Uygulamalar>Uygulama Yöneticisi yolunu izleyerek dahili depolama alanınızda yer kaplayan uygulanalarınızı SD karta taşıyabilirsiniz.

İndirme Güçlendiricisi Fonksiyonu

İndirme hızını arttırmak için kullanılabilecek olan bu özellik, mobil ağ ile wifi ağını birleştirerek download hızını arttırıyor ve istediğiniz dosyayı daha çabuk indirmenize yardımcı oluyor.  Ayarlar>Ağ Bağlantıları sekmesinden ayarı inceleyebilirsiniz.

Menü Görünümünü Değiştime

Galaxy S5, S4’e göre biraz daha farklı bir görünüşe sahip. Eğer bu görünüş hoşunuza gitmediyse değiştirmeniz de mümkün. Tek yapmanız gereken sağ üst köşedeki Ayarlar simgesine dokunarak seçim yapmak.

Telefonu Tek Elle Çalıştırma Özelliği

Telefonu tek elle kullanmak zorunda kalıyorsanız ancak ekran elinize büyük geliyorsa, Ayarlar>Ses ve Ekran>Tek Elle Çalıştırma menüsüne gelip, büyütecin tam tersine çalışan özelliği kullanarak ekran oranını yeniden ölçeklendirebilirsiniz.

Güç Tasarruf Modu

Ayarlar>Sistem>Güç Tasarrufu yolunu izleyerek, telefonunuzun kullanmadığı ancak açık olan servisleri kapatarak ve optimum ayarları aktif ederek şarj dayanım süresini arttırabilirsiniz.

Özel Uygulamaları İndirme

Galaxy Essantials

Galaxy Essantials

Samsung Galaxy Essantials hizmetini aktif ederek, Samsung tarafından sunulan özel uygulamaları indirebilirsiniz.

Gifts Eklentisi

Galaxy Gifts

Galaxy Gifts

Galaxy Gift özelliği ile ücretli olan uygulamaları kısıtlı bir süreliğine ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Temassız Gezinme

Örneğin yemektesiniz ve elleriniz telefon kullanmaya müsait olmayacak kadar kirli, veya ellerinizle yaptığınız bir işten dolayı ekrana dokunamıyorsunuz. O zaman yapmanız gereken şey Temassız Gezinme özelliğini, Ayarlar>Hareket>Hareketler ve İşaretler yolunu takip ederek aktif etmek. Böyle cihazınızı çeşitli parmak hareketlerine göre kontrol edebilirsiniz.

Çoklu Pencere

Çoklu Pencere

Çoklu Pencere

Yalnızca belirli uygulamalar için kullanılabilen bu özellik ile iki uygulamayı tek ekranda kullanabiliyorsunuz.  Ayarı aktif etmek için izlemeniz gereken yol ise Ayarlar>Ses ve Ekran>Çoklu Pencere

Emniyet Yardımcısı

Emniyet Yardımcısı

Emniyet Yardımcısı

Hayatta ne olacağı hiç bilinmez. Her an bir sürprizle karşılaşabilir yada kötü bir hadise geçirebiliriz. Bu gibi durumlar için yaratılan bu özellik, önceden tanımlanmış kişileri kolayca aramanızı sağlıyor.  Özelliği; Ayarlar>Sistem>Emniyet Yardımcısı yolundan aktif edebilir, kişilerinizi tanımlayabilirsiniz.

Resim ve Videolar İçin Özel Mod

Özel Mod

Özel Mod

Başkalarının görmesini istemediğiniz kişisel video yada resimlerinizi Ayarlar>Kişiselleştirme>Özel Mod özelliği ile gizleyebilirsiniz.

Engelleme Modu

Engelleme Modu

Engelleme Modu

Engelleme modu, bir çeşit “rahatsız edilmek istemiyorum” modudur. Ayarlar>Kişiselleştirme>Engelleme Modu yolundan aktif edebileceğiniz bu özellik ile istemediğiniz bildirimleri, istediğiniz zaman aralıklarında engelleyebilir, alarm ve zamanlayıcı gibi fonksiyonları devre dışı bırakabilirsiniz.

Hızlı Ayarlar:Görünümü Değiştirme

Tek parmağınızla ekranın yukarısından aşağı doğru çektiğinizde kısayollar menüsünü görüyordunuz. Ancak aynı şekilde iki parmağınızı ekrandan aşağı doğru kaydırdığınız taktirde hızlı ayarlar menüsünü açabilir ve simgeleri değiştirebilirsiniz.

S Health

S Health

S Health

S Health uygulaması ile attığınız adımları sayabilir, yaktığınız kalorileri görebilir ve  kalp ritminizi ölçebilirsiniz.

S Voice

S Voice

S Voice

iPhone’da ki sesli asistan Siri’nin bir benzeri olan S Voice, telefonunuzu sesle kontrol edebilmenizi sağlıyor. Bu işlevi kullanmak için giriş düğmesine çift tıklamak yeterli.

Araç Kutusu

Araç Kutusu

Araç Kutusu

Ayarlar>Ses ve Ekran>Araç Kutusu yolunu izleyerek aktif edebileceğiniz bu özellik ile en sık kullandığınız beş önemli uygulamayı başka bir uygulamada iken açılır pencere şeklinde görüntüleyebilirsiniz.

Bir diğer başlıkta Sony Xperia Z1 Compact İncelemesi konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Alternatif Başlıklar:

 • özel mod şifremi unuttum
 • özel mod şifremi unuttum ne yapmalıyım
 • samsung özel mod şifremi unuttum
 • samsung s5 özel mod şifremi unuttum
 • özel mod şifre sıfırlama
 • galaxy s5 özel mod şifresini unuttum
 • samsung galaxy s5 özel mod şifremi unuttum

18 - “Samsung Galaxy S5 Yenilikler Neler?

 1. Parmak izi Sensoru Home Tusuna Yukaridan aşagiya parmağımızi Kaydirdimizda Aciliyodu Yeni Guncellemede Parmağımızi Kaydirmamiza Gerek Varmi yoksa Parmağımızi Home tusunun üstüne koydugumuzda Direk açılıyor mu s6 daki Gibi LÜTFEN DESTEK OLALIM LÜTFEN

  • Sevgili Adem
   Samsung Galaxy S5’te cihazın tuş kilidini açmak için parmağınızı Home tuşunun üzerinde bekletmeniz yeterli olacaktır. Böylece tuş kilidini rahatlıkla açabileceksiniz. Fakat sonrasın gelecek olan işletim sistemi güncellemeleri ile birlikte bu özellik değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle güncelleme yaparken yenilikler sayfasından güncellemenin getirdiği yenilikleri ve değişiklikleri ön izleyebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

 2. Not 5 telefonumda özel mod parmak okuma sensörü parmağı okumuyor yedek pini de unuttum özel modda ki dosyalarıma ulaşmam mümkünmü yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Sevgili Nur
   Özel modda koruma altına aldığınız dosyaları cihaz üzerinden görüntülemenin tek yolu parmak izi okutmak veya pin kodunu girmektir. Ancak bu iki özelliği de kullanamıyorsanız ve dosyalarınıza erişemiyorsanız, çözüm için size birkaç alternatif yol sunacağız. Bu çözüm yollarının tarafımızca herhangi bir cihazda denenmediğini belirtmekle birlikte, teorik olarak dosyalarınıza erişmenizi sağlayacağını tahmin ediyoruz.
   1- USB kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza bağladığınız telefonunuzun dahili belleğini ve MicroSD kart belleğini görüntüleyebilir, gizli moda ait dosyaları buradaki klasörler içerisinden aratarak bulabilirsiniz. Veya cihazınızı root’layarak kernel dosya erişimine izin veren bir dosya gezinti uygulaması kurmak kaydıyla, dosyalarınızın bulunduğu kök dizine erişebilir, bu dosyaları kopyalayabilir veya başka bir klasöre aktarabilirsiniz.
   2- Gizli mod içerisinde saklı olan dosyalarınızın MicroSD kart üzerinde bulunduğuna eminseniz, SD kartı telefonunuzdan çıkardıktan sonra telefonu kapatın. Ardından Ses Kısma Tuşu+Ana Menü Tuşu ve Açma Kapama tuşuna aynı anda basın ve recovery moduna girin.Bu menüden cihazı formatladıktan sonra açın ve yeni bir pin kodu ile parmak izi belirleyin. Micro SD kartı yeniden telefona taktığınızda yeni pin kodu ile Gizli Mod’a giriş yapabilir ve dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Fakat formatlama işleminin tüm bilgilerinizi kaybetmenize neden olacağını da hatırlatalım.

 3. Yeni samsung kullanıcısıyım deneme amaçlı bir kaç fotografı özel moda aldım ama şimdi fotoğrafları ne yaptıysam bulamıyorum nerede göreceğim ben bu fotografları ?

  • Sevgili Yalçın Kaya
   Fotoğrafları özel moddan çıkardıktan sonra normal galeri üzerinden bulabilirsiniz. Ancak resimler burada da gözükmüyor ise, cihazı USB kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayıp dosyalarınıza göz atmanızda fayda var.

  • Sevgili Osman Akcil
   Hareket sensörü telefonun ön kısmında üstte bulunan ahizenin hemen yanında yer almaktadır. Buradaki hareket sensörü yalnızca belli başlı hareketleri algılayabilmektedir. Buradaki sensörü temiz bir bez yardımı ile sildikten sonra, tanımlı hareketleri yaparak yeniden deneyebilirsiniz. Ayrıca elinizin sensöre olan uzaklığını da iyi ayarlamanız gerekiyor. Muhtemelen elinizi çok yüksekte tutuyor olabilirsiniz.

 4. Özel mod ta şifre koyduğumu hatırlamıyorum ama şifre istiyor parmak izi sensör ü calismiyor fabrika ayarlarını geri donersem telefonun içerisindeki bilgiler filan silinir mi veya özel modu tekrardan nasıl aktif hale getire bilirim litfen yardım.

  • Sevgili Mehmet.
   Telefonunu fabrika ayarlarına geri yüklersen simkart hafızasındaki numaralar hariç, tüm verilerin kaybolacaktır. Özel mod deyimiyle neyi kast ettiğini ise malesef anlayamadık ancak, telefonunu şifrelemekten bahediyorsan, yeni bir şifre belirlemek için önceki şifreni bilmen gereklidir. Önceki şifreni de bilmiyor isen fabrika ayarlarını geri yükledikten sonra yeni bir şifre belirleyebilirsin.

 5. Merhabalar ozel moda daha once sifre koymustum ama sifreyi unuttugum icin simdi ozel mod ozelligini kullanamıyorum ne yapmam gerekir

  • Sevgili pınar. Özel mod’da kullandığınız şifreyi kaldırmak için telefonunuzu fabrika ayarlarına geri yüklemeniz işe yarayabilir.

 6. Ercüment Ünüvar 16 Mart 2015 at 17:24 - Reply

  ayarlar-hareket ve işaretlerden temassız gezinmeyi aktifleştiriyorum fakat bir türlü gezinme işlemi aktif olmuyor.
  yardımcı olur musunuz ?

  • Sevgili osman, yüz tanıma teknolojisi bazı akıllı telefon üreticileri tarafından, geliştirilen ürünlere üretim esnasında yüklenir ve kullanılabilir halde sunulur. Ancak bu özelliğe sahip olmayan akıllı telefonlarda da bu özelliği kullanabilmek, kullanıcı tarafından yüklenilen kimi uygulamalarla birlikte mümkün olur. Bu tip uygulamalardan biri olan Visidon AppLock uygulamasını önerebiliriz fakat bildirmek isteriz ki, bu uygulamalardan verim almak pek mümkün değildir.

 7. Galeride bazı fotoğrafları özel mod yaptım. Şimdi parmak izi sensörü calismiyor .alternatif Şifremi de unuttum ne yapmam gerekiyor yardimci olur musunuz ?

  • Selamlar Derya. Telefonunuzun şifresini unuttuysanız ve parmak izi sensörü çalışmıyorsa, cihazı USB kablosu ile bilgisayara bağlayın. Ekrana gelen “USB Bağlantı Yöntemi” seçeneğinden Yığın Depolama Aygıtı’nı aktif edin.Bilgisayarınıza gelen “Çıkarılabilir Disk” sürücülerindeki resim klasöründen resimlerinizi alabilirsiniz. Fakat telefonunuzun tuş kilidini hiç açamıyorsanız,bu durumda yapabileceğiniz tek şey, telefonunuza format atmak gibi görünüyor. Format atma işlemi için ise; cihaz kapalıyken Güç Tuşuna + Home Tuşuna +Ses Açma tuşuna aynı anda basın. Ekranda Samsung Galaxy S5 yazısını gördüğünüz anda, elinizi Güç Tuşundan çekin. Bu işlemin ardından telefonun özel bir açılış modunda açıldığını göreceksiniz. Burada ses tuşlarıyla işlem listesinde aşağı yukarı inebilir, gerekli menüye Güç Tuşu ile giriş yapabilirsiniz. Şimdi bu işlemler menüsünden “Wipe Data Factory Reset”i tıklayın ve “Yes, All Wipe Data” seçeneğini seçin.Telefonunuz böylece formatlanacak ve fabrika ayarlarına döndürülecektir. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir