Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslaması

Samsung’un şüphesiz tasarım konusunda en çok sevilen modellerinden birisi Galaxy S3’tür. Oval kenarları ve ince yapısıyla birçok kullanıcının sevgilisi olan telefon, Galaxy S serisinin hayran kitlesini oluşturan temel yapı taşlarından birisi olmayı başarmıştı. Ancak sonrasında gelen modellere baktığımız zaman oval kenarlar yerini yeniden keskin köşelere bırakıyor. Teknik açıdan bakacak olur isek artık Galaxy S3’leri, S4 ve S5’le değiştirmenin vaktinin geldiğini söyleyebiliriz. Ancak ne var ki bazı kullanıcılar büyük boyutlu telefondan hoşnut olmaz iken, aradığı teknik özellikleri de yanlızca bu telefonlarda bulabiliyor. Bu durumda çok fazla karamsar olmamak gerek. Çünkü Samsung Galaxy S4 Mini, çözüm konusunda bize bir alternatif oluşturmayı başarıyor. Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 arasında karar vermekte güçlük çekiyorsanız, o zaman bu makalemiz tam olarak siz değerli Tekno Kaşif okurlarına göre.

S4 Mini Ve S3 Kıyaslama

S4 Mini Ve S3 Kıyaslama

Öncelikle bu iki cihazı tasarım aşamasından incelemeye başlayacak olursak, Galaxy S3’ün, S4 Mini,ye oranla biraz daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Zira Galaxy S4 Mini’ye göre Galaxy S3, 12mm daha uzun ve 9.3mm daha geniş. Kalınlık açısından ise hemen hemen aynı özellikte olan Galaxy S4 Mini, 0.3mm daha kalın. Ancak bu fark hissedilemeyecek ve gözle fak edilemeyecek kadar küçük. Ağırlığı 133gr olan S3, S4 Mini’ye göre 26gr daha ağır.

Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslama

Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslama

Kıyaslamayı teknik açıdan inceleyecek olursak, iki cihaz arasında gözle görülür farklar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Samsung Galaxy S3’ün ekran çözünürlüğü 720*1280, görüntüleme aralığı 306ppi iken, Galaxy S4 Mini’de ise bu oran 540*960’a 256 ppi. Galaxy S3’ün ekran boyutunun 4.8inç olduğu düşünülünce, çözünürlüğünün hiçte fena olmadığını söyleyebiliriz. Galaxy S4 mini’deki 4.3inç ekranın içinse biraz daha iyi çözünürlüklü olması beklenebilirdi.

S4 Mini vs S3

S4 Mini vs S3

Sistem belleği olarak Galaxy S4 Mini bir adım önde denebilir. 1.5 gb ram’a sahip olan S4 Mini, 1gb ram’i olan S3’e bu konuda üstünlük sağlıyor. Galaxy S4 Mini 4G teknolojisine sahipken, S3 bu teknolojinin gerisinde kalıyor. Ve iki model arasındaki en büyük farklardan birisi olan dahili depolama alanı konusunda ise Samsung Galaxy S3 64gb kapasiteyle 8gb alana sahip olan S4 Mini’ye açık ara fark atıyor.

Samsung Galaxy s3 Kıyaslama

Samsung Galaxy s3 Kıyaslama

Galaxy S3’te bulunan dört çekirdekli 1400MHz  frekansından çalışan Exynos 4412 işlemcisi, çift çekirdekli Qualcomm  1700Mhz hızında çalışan Snapdragon 400 işlemciye göre çok daha üstün. Yani işlemci konusunda S3 çok daha üstün geliyor. Bu farkın ortaya çıkmasını sağlayan ana neden ise mini modellerinde dört çekirdekli işlemci kullanımının nadir olması.

Samsung Galaxy S4 Mini Kıyaslama

Samsung Galaxy S4 Mini Kıyaslama

Kemera konusuna da değinecek olursak, iki cihazında aynı kameraya sahip olduğunu söyleyebiliriz. 8 megapiksellik flash ışıklı kameraya sahip olan iki telefon, 1080p kalitesinde ve 1920*1080 çözünürlüğünde Hd videolar çekebiliyor. Multitouch özelliğine sahip olan iki telefonda da NFC özelliği mevcut. Ön kamerasıyla görüntülü konuşma yapabileceğimiz bu iki modeldeki ikinci kamera çözünürlüğü 1.9 megapiksel. Müşterilerin bu iki  telefon arasında büyük karamsarlığa düşmesinin en büyük sebebini ise fiyatlarını inceleyince anlıyoruz. Çünkü iki telefonda hemen hemen aynı fiyata satılıyor. Şuan iki cihazda piyasada 885 TL ile 950 TL arasında satın alınabiliyor.

Galaxy S4 Mini Kıyaslama

Galaxy S4 Mini Kıyaslama

Sonuç olarak baktığımız zaman buradan çıkartabileceğimiz en büyük ders, üst modellerin her zaman en iyisi olmadığı. Zira Samsung Galaxy S3, S4 Mini’ye nazaran hiçte geride kalmayan, hatta yukarıda saydığımız birçok konuda daha üstün olan bir telefon. Okuyucular bu konu hakkında ne der bilinmez ama elbette en son karar yine sizlerin. Fakat ufak bir araştırmanın ardından Galaxy S3’ün hiçte S4 Mini’ye oranla hiçte geride kalan bir telefon olduğu söylenemez. Hatta daha iyisi bile denilebilir.

Galaxy S3 ile S4 Mini Kıyaslama

Galaxy S3 ile S4 Mini Kıyaslama

Galaxy S3 Kıyaslama

Galaxy S3 Kıyaslama

 

 

Bir diğer başlıkta HTC One M8 ve Samsung Galaxy S5 Karşılaştırması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir