Samsung Galaxy C5 Mi, Galaxy C7 Mi? İşte Kıyaslama

Samsung Galaxy C7 ve Galaxy C5 İncelemesi

Samsung Galaxy C7 ve Galaxy C5 İncelemesi

Samsung‘un yeni göz bebekleri Galaxy C5 ve Galaxy C7, geçtiğimiz günlerde yapılan bir etkinlikle kullanıcılarının beğenisine sunuldu. Özlenen ve beklenen metal tasarımla birlikte birçok yeniliği de beraberinde getiren bu iki telefon, tercih konusunda kullanıcıların aklını karıştırmaya başladı bile. Peki sizlerde bu iki cihazdan birini almaya karar verseydiniz hangisini seçerdiniz? Bu sorunun cevabını henüz bilmiyor musunuz? O zaman şimdi  iki ürünü bir araya getirip ufak bir incelemeye koyulalım.

Samsung Galaxy C7 ve C5 Arasındaki Farklar

Samsung Galaxy C7 ve C5 Arasındaki Farklar

Galaxy C5 ve Galaxy C7 Tasarımları

Öncelikle yeni Galaxy C ailesinin tasarım anlamında oldukça beğeni topladığını belirtelim. Tek parça halindeki  yek pare tamamıyla metal kasası ile kompakt bir yapı ve geniş ekran sunan telefonun iki versiyonun olması da büyük telefon mu, küçük telefon mu sorunsalına bir nebze çözüm bulmuş gibi. Cihazın sol tarafında ses açma ve kısma tuşları, alt kısmında ise yüksek ses kalitesine sahip, şarj soketinin sağına konumlandırılmış güçlü hoparlörleri bulunuyor. Yine kulaklık girişi de diğer modellere nazaran cihazın üst kısmında değil alt kısmında yerleştirilmiş konumda. Telefonun sağ tarafında ise iki adet  sim kart girişi bulunan tek kapaklı bir yuva bulunuyor. Bu yuvadaki sim kart yuvalarından birini MicroSD kart girişi olarak ta kullanabilmek mümkün.  Bu sim kart ve MicroSD yuvasının yanında ise power tuşu düşünülmüş. Ön kısımdaki bilindik Samsung tasarımında ki home tuşu ise geleneği bozmamış. Kısacası telefonun fiziksel tuşlarının tamamıyla en uygun ve alışılagelmiş yerde olmasından ötürü kullanıcıların problem yaşamayacağı söylenebilir.

Samsung Galaxy C7 ile C5 Arasındaki Farklılıklar

Samsung Galaxy C7 ile C5 Arasındaki Farklılıklar

Samsung  Galaxy C5 ve Galaxy C7‘nin tasarımlarına baktığımız zaman birebir aynı yapıyı görüyoruz. Ancak ebatsal anlamda illaki  bazı farklar bulunuyor. 145.9×72 x6.7mm boyutlarında olan Galaxy C5‘e nazaran Galaxy C7 yine aynı kalınlıkta ancak 5.2mm daha geniş ve 10.7mm daha uzun. İki ürün arasındaki bu farkı göz önünde bulundurduğumuz zaman bilhassa tek elle kullanımlarda oldukça büyük farklar görüyoruz. Bu kütle farkından ötürü 165gr olan Galaxy S7 kardeşinden  22gram daha ağır ölçülüyor.

Samsung Galaxy C7

Samsung Galaxy C7

Samsung Galaxy C5 ve Galaxy C7 Ekran Kıyaslaması

Kıyaslamamızın ekran ayağında iki telefonunda oldukça kaliteli görüntüler sağladığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Super Amoled olan bu iki ekranın  arasındaki en büyük fark ise piksel hassasiyeti, yani PPi değerleri oldu. Bunun ana kaynağı ise ekranların  birbirinden farklı olan boyutları. Samsung Galaxy C5‘in 5.2inç büyüklüğünde ki, abisine nazaran 0,5inç daha ufak olan ekranı 424 PPi piksel hassasiyetine sahip. 5.7inç büyüklüğünde ki Galaxy C7‘nin ekranında ise bu oran 386 PPi. Fakat bu farkın gözle çok çok dikkatli bakılmadıkça fark edilmediğini belirtelim. Zira iki telefonda da görüntü oldukça net. Ebatsal anlamda ise yine büyük farklar bulunmuyor ancak gövde büyüklükleri arasındaki fark kullanımı etkiliyor. Zaten 5.7inç büyüklüğünde ki bir ekrana sahip telefonu alan kullanıcıların bunu göze aldığını söylemek yanlış olmaz.

Samsung Galaxy C5 ve Samsung Galaxy C7

Samsung Galaxy C5 ve Samsung Galaxy C7

Samsung Galaxy C5 ve Galaxy C7 Teknik Kadro Karşılaştırması

İşlemci,çipset,RAM ve GPU donanımları, iki telefon arasındaki en büyük farkların meydana geldiği konu.  Buna nazaran 4GB RAM ve 32GB/64GB (MicroSD ile Max 128GB) depolama alanları iki üründe de farklılık göstermemiş.Bunun ana kaynağı ise az sonra detayına ineceğimiz eşit kamera özellikleri olabilir. İki üründe de yüklü gelen Android 6.0.1 Marshmallow işletim sistemi ile birlikte Galaxy C7‘de Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 çipset bulunuyor. Bu çipset, Galaxy C5‘te bulunan Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617‘nin bir üst modeli. Samsung Galaxy C7‘nin sahip olduğu Octa-Core çipset 2.0 GHz hızındaki Cortex-A53 işlemci ile çalışırken, Galaxy C5‘in çipseti ise 1.5 GHz hızındaki Cortex-A53 işlemci ile çalışıyor. Yani iki üründe de aynı jenerasyona sahip aynı marka işlemci var ve aradaki 0.5 miktarındaki Ghz farkı ise burun farkı kadar az. Bu açıdan Galaxy C7‘nin biraz daha performanslı bir telefon olduğunu söyleyebiliriz ama bu farkı aktif kullanımlarda da fark edebilmek pek mümkün olmayabilir. Grafik işlemcisi konusunda ise Galaxy C7 bariz farkla önde duruyor. Adreno 506 grafik işlemcisi ile daha hızlı ve detaylı görüntüler işlenebilirken, Adreno 402 bu konuda biraz daha hantal kalabiliyor.

Samsung Galaxy C5 ve Galaxy C7 Kamera Kıyaslaması

Samsung, her iki üründe de kamera konusunda değişiklik yapmamış. Tamamıyla aynı kameranın kullanıldığı bu iki modelin arka kısımlarında f/1.9 diyafram açıklığına sahip,dual flash destekli 16MP kamera bulunurken, ön kısımda da yine aynı diyafram açıklığına sahip 8MP kamera yer alıyor.Bu iki kamera ile 1080p çözünürlüğünde 30fps tepkime süresine sahip video görüntüler kaydedebilmek mümkün.

Samsung Galaxy C5 ve Galaxy C7 Karşılaştırması

Samsung Galaxy C5 ve Galaxy C7 Karşılaştırması

Samsung Galaxy C5 ve Galaxy C7 Batarya Kıyaslaması

Yeni gelen Galaxy C tasarımıyla birlikte, Samsung tamamıyla farklı bir çehre kazanmış durumda. Oldukça ince kasası ile batarya ömrü de iki üründe farklılık göstermiş durumda. Bildiğiniz gibi batarya konusunda teknoloji dünyası pek bir ilerleme sağlayamıyor. Ufak boyutta ancak büyük amperlere sahip bataryalar henüz üretilebilmiş değil ancak kablosuz hızlı şarj edilebilen bataryalar gittikçe yaygınlaşmaya başlıyor. Samsung‘da bu desteği yeni cihazlarında vermekle beraber, Galaxy C5 modelinde 2600 mAh batarya entegre edilirken, Galaxy C7 modelinde ise bu oran  3300 mAh‘e çıkarılabilmiş.

Samsung Galaxy C5 ve C7 Kıyaslaması

Samsung Galaxy C5 ve C7 Kıyaslaması

Samsung Galaxy C Ailesinde Hangi Renk Seçenekleri Mevcut?

Yeni Samsung Galaxy C5 ve Galaxy C7, altın sarısı,gül kırmızısı,gri ve siyah renkleri ile birlikte satışa sunulacak.

Samsung Galaxy C5 ve Galaxy C7 Arasındaki Fiyat Farkı Ne Kadar?

Samsung Galaxy C5 ile Galaxy C7‘nin fiyatsal farkları hakkında tam olarak bir rakam verebilmek mümkün değil çünkü cihaz henüz ülkemizde satışa sunulmadı. Yurt dışı fiyatları her ne kadar açıklanmış olsa da, Türkiye‘de ki vergi oranları ve diğer ekstralarla birlikte ne kadar olacağı bilinmiyor. Ancak iki modelin de 64GB versiyonlarını baz aldığımız zaman açıklanan fiyatların arasında yaklaşık 55 dolar fark olduğunu görüyoruz. Bu da demek oluyor ki, ülkemizde iki ürünün de satışa sunulması halinde aradaki fark yaklaşık 200 TL‘yi bulacak. Bu açıdan 64GB Galaxy C5‘i 1800 TL dolaylarında alabilecekken, bu rakam 64GB Galaxy C7‘de 2000 TL olarak görülecek.

Samsung Galaxy C5 ve C7 Arasındaki Farklar

Samsung Galaxy C5 ve C7 Arasındaki Farklar

Bir diğer başlıkta Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslaması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Alternatif Başlıklar:

  • samsungc5
  • samsung c5 kullanıcı yorumları
  • samsung c7 kullanıcı yorumları
  • samsung c5 yorumlar
  • samsung c5 yorumlari
  • c5 mi c7 mi
  • samsung c5 mi c7 mi
  • samsung c5 inceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir