Nokia XL ve Galaxy Core LTE Kıyaslaması

Nokia XL vs Samsung Galaxy Core LTE

Nokia XL vs Samsung Galaxy Core LTE

Nokia X serisinin oldukça konuşulduğu şu günlerde, belki de sayısız cihaz ile kıyaslama yapılıyordur. Zira Nokia X serisi, Microsoft ile Nokia arasında yapılan satış işleminin ardından üretilen ilk ürünler olması açısından, oldukça önem arz ediyor. Windows Mobile’ın geleceğini Nokia’da arayan Microsoft, bakalım bu yeni ürünleriyle ne kadar başarılı görünüyor. Buna cevap verecek ana etken elbette zaman, ancak cihazardaki teknik özellikler de bunda önemli rol oynuyor. X serisinin en başarılı modeli olan Nokia XL ile kıyaslanabilecek en uygun telefonlardan birisi ise Samsung Galaxy Core LTE. Bakalım bu iki cihaz arasında ne gibi farklar ve avantajlar bulunuyor.

Nokia XL Cihaz Karşılaştırmaları

Nokia XL Cihaz Karşılaştırmaları

İlk başta iki ürünü fiziki özellikleri açısından ele alalım. Öncelikle şunu belirtelim ki Nokia, tercih ettiği köşeli tasarımlarıyla hiçte şirin görünmüyor. Bu köşeli tasarım, gerek cepte gerekse elde tutarken oldukça itici görünürken, kullanım esnasında da oldukça zorluk çıkarıyor. Hele ki telefon boyutları açısından 4.5-5inç’se o zaman sorun dahada büyük. Bu açıdan yeni Nokia XL, kıyaslamaya bir sıfır mağlup başladı çünkü Samsung, her ne kadar yeni Galaxy S5’te oval tasarımı bir miktar terk etse de, Galaxy Core eski tam oval görünüşü halen taşıyor. Bu sayede telefonu elle kullanmak ve cepte taşımakta oldukça kolay.

Nokia XL Kıyaslamaları

Nokia XL Kıyaslamaları

Galaxy Core LTE, 4.5inçlik PLS kapasitif bir ekrana sahipken, 540×960 pixel çözünürlüğünde ve 245ppi pixel yoğunluğunda görüntü veriyor. Nokia XL ise 5inçlik 480p 704×480 çözünürlüğünde IPS LCD bir ekrana sahip. Piksel yoğunluğu ise 187 ppi. Bu açıdan bakıldığında Samsung’un ekranının rakibine oranla daha zengin görüntüler sunduğu aşikar.  Kamera konusunda ise yine iki cihaz arasında bir takım farklar ön plana çıkıyor. İki telefonda da 5megapiksellik kamera bulunuyor fakat Galaxy Core LTE bu kıyaslamadan da galip ayrılıyor. Şöyleki; Nokia XL 704×480 çözünürlüğünde 480p video kaydı yapabiliyorken, Core LTE, 1280×720 piksel aralığında 720p HD görüntüler kaydedebiliyor.İkincil kamera konusunda ise XL ile LTE arasında uçurum var. Nokia XL’ın ön kamerası 2.0 megapixel ancak Galaxy Core LTE’nin ikincil kamerası VGA, yanlızca 0.3 megapixel.

Nokia XL ve Core LTE Kıyaslama

Nokia XL ve Core LTE Kıyaslama

Biraz da depolama alanı konusunda bilgi verelim ve kıyaslayalım. Nokia XL’da 4gb büyüklüğünde Micro SD desteği ile 32gb’a kadar arttırılabilinen dahili bir depolama alanı mevcut. Galaxy Core LTE’deki depolama alanı ise, 8gb’lık dahili kapasitesinin yanı sıra Micro SD desteği ile 64gb’a kadar arttırılabiliyor. Sistem belleği 1gb olan Galaxy Core LTE ye nazaran Nokia XL’ın 768mb rami bulunmakta. Çift çekirdekli 1.5 GHz saat hızında çalışan Galaxy Core LTE işlemcisine karşın Nokia XL, 1.0GHz hızında çift çekirdekli Qualcomm işlemcisine sahip. İki cihazın en çok şaşırtan ortak noktası ise işletim sistemi. Android’den şaşmayan Samsung’a karşın, bu kez Nokia’da  tabuları yıkıyor ve android tabanlı işletim sistemiyle geliyor. 4.1.2 (Jelly Bean) işletim sistemine sahip olan Nokia XL, elbette bunu Microsoft’un Mobile işletim sistemi WP arayüzüyle harmanlamış. Samsung Galaxy Core LTE ise gelenekleri bozmamış ve 4.2.2 (Jelly Bean) işletim sistemini doğal tasarımıyla sunuyor.  Galaxy Core LTE’nin rakibine karşı eksta özellikleri arasında ise 4G desteği,NFC desteği ve flash uygulamaları yürütebilme özwliği ön plana çıkmakta. 2000 mAh batarya ile çalışan Nokia XL’a karşın Samsung Galax Core LTE’nin 2100 mAh bataryası bulunuyor.

Bir diğer başlıkta Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslaması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir