LG G3 ve iPhone 5S Kıyaslaması

Apple, yeni amiral gemisi iPhone 6 serisini tanıtmasına rağmen, iPhone 5S değerinden pek birşey yitirmemiş gibi görünüyor. Çünkü tasarım konusunda bazı kullanıcılar halen eski tasarımı yenisine değişmezken, boyut konusunda da yeni telefonu biraz büyük bulanlar var. Ayrıca eski keskin tasarıma nazaran yeni oval tasarım, azımsanmayacak kadar kişi tarafından beğenilmemiş gibi. Tabi İOS dünyası bu haberlerle konuşulurken, Android dünyasının enleri de yeni çıkan ürünlerle adından söz ettirmeyi başarıyor. Bu ürünlerden bir tanesi de, LG’nin en sevilen modellerinde LG G3 modeli. Gerek tasarımı gerek ekran kalitesiyle ön plana çıkan ürün, malzeme kalitesiyle de oldukça beğeni topluyor. Peki Android’in önde gelenleri ve İos’un unutulmayanları dendiği zaman akla gelen bu iki cihaz ne gibi farklar içeriyor? Gelin birlikte inceleyelim;

iPhone 5S

iPhone 5S

Tasarım

LG G3

iPhone 5S

146×74.6×8.9 mm ebatlarında olan telefon, 149Gr ağırlığında. LG G3, iPhone 5S’e nazaran 22Gr. daha ağır. iPhone 5S’i tek elle kullanabilmek ise çok daha kolay. 123.8 x 58.6 x 7.6 mm ebatlarında olan telefon, 112Gr. ağırlığında. Yani cihaz, LG G3’e nazaran 22.2mm daha kısa,16mm daha dar ve 1.3mm daha ince.

LG G3 ve iPhone 5S Tasarım

iPhone 5s ve LG G3 Tasarım

iPhone 5s ve LG G3 Tasarım

Ekran Kalitesi

LG G3

iPhone 5S

5.5 inç IPS LCD ekrana sahip olan LG G3, çözünürlük konusunda rakibine oldukça üstünlük sağlıyor. 1440×2560 pixel çözünürlüklü ekranının yanı sıra, 538PPi değerindeki pixel aralığı, göz alıcı ve zengin bir ekran ortaya çıkarmış. 4 inç büyüklüğünde IPS LCD ekran paneli bulunan telefon, 360x1136pixel çözünürlüğe sahip. Cihazın pixel aralığı ise 326PPi. Bu konuda rakibi LG G3, büyük farkla önde görünüyor.

Kamera Özellikleri

LG G3

iPhone 5S

13 megapixel arka kamerası bulunan cihazın, F2.4 değerinde diyafram aralığı mevcut. Bu da bir akıllı telefon için oldukça üst bir seviye diyebiliriz.  1/3.06inç büyüklüğündeki sensör boyutu ise, çok kaliteli resimler çekebilmek için yeterli düzeyde. LG G3, kamera konusunda kullanıcılarının ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecek bir telefon. 4K videolar da çekebilen LG G3, 1920×1080 çözünürlüğünde 1080p HD (30 fps) video kalitesiyle de iyi bir grafik sergiliyor.Ürünün ön kamerası ise 2.1 megapixel çözünürlüğünde. iPhone, RAM konusunda olduğu gibi kamera konusunda da rakiplerine nazaran düşük seviyede görünse de, aslında rakipleriyle rahatlıkla yarışabiliyor. Onun bu sırrı işletim sisteminde gizli olabilir. 8 Megapixel arka kamerası olan ürün, F2.2 diyafram aralığına sahip. Telefonun sensör boyutu ise 1/3inç büyüklüğünde iken, ön kısmında 1.3megapixel çözünürlüklü kamera barındırıyor. iPhone 5S ile çekilen görüntüler her zaman tatmin edici düzeyde.

İşlemci

LG G3

iPhone 5S

LG G3, dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 801 işlemciyle geliyor. 2.5 GHz hızında olan bu işlemci, Krait 400 mimarisine sahip. LG G3’ün teknik özelliklerini incelediğimiz zaman 8 çekirdekli bir işlemci beklerdik ancak belki bu biraz aç gözlülükte olabilirdi. Zira sahip olduğu 4 çekirdekli işlemci de LG G3’ün birçok işin kolaylıkla üstesinden gelmesine yetiyor. iPhone 5S, Apple A7 işlemcisi ile 64Bit mimarisine sahip ilk işlemciyi üretmişti. Sahip olduğu İOS işletim sistemi sayesinde oldukça stabilize çalışan telefon, ARM v8 işlemci mimarisi sayesinde her işin üstesinden rahatlıkla gelebiliyor. Bundan dolayı, iPhone 5S’i rakiplerin işlemcisiyle bir tutmak hata olur. Çift çekirdekli Apple A7 işlemcisi, 1.3 GHz hızında çalışıyor.İki cihazın işletim sistemlerini de kıyaslarsak, iPhone 5S biraz daha cazip duruyor. Fakat Android pişmanlık değil.
LG G3 ve iPhone 5S İşlemci

LG G3 ve iPhone 5S İşlemci

LG G3 ve iPhone 5S RAM

LG G3 ve iPhone 5S RAM

LG G3 ve iPhone 5S RAM

 

RAM

LG G3

iPhone 5S

LG G3, 3GB sistem belleğine sahip. Dört çekirdekli işlemci ile RAM’i de yan yana koyduğumuz zaman, telefonun performans konusunda yüz güldüreceğini söylemek yanlış olmaz. Ancak rakibinin ondan düşük seviye duran sistem belleği, LG G3’ü üstün kılmıyor. Apple, sürekli 1GB RAM kullandığı için bazı kullanıcılar tarafından eleştiriliyor. Fakat telefonun piyasadaki rakiplerini incelediğimiz zaman, iPhone 5S performans konusunda geri kalmıyor. Apple A7 işlemci ve İOS işletim sistemini yan yana koyduğumuz zaman, eleştiriler biraz yersiz kalıyor. Çünkü iPhone 5S, rakibi LG G3 gibi hızlı çalışan bir ürün.

PowerVR G6430 vs Adreno 330

Grafik İşlemci

LG G3

iPhone 5S

LG’nin amiral gemisi, son dönemlerdeki akıllı telefon modellerinde sıkça tercih edilen Adreno 330 grafik işlemcisine sahip. Bu grafik kartı, android akıllı telefonlarının hemen hemen en iyileri arasında. LG G3 ile tüm oyunları ve uygulamaları rahatlıkla oynatabilmek mümkün. iPhone 5S, diğer teknik parçalarda olduğu gibi, bu konuda da kendine has grafik işlemcisi PowerVR G6430 GPU’ya sahip. Bu grafik işlemci ile tüm oyunları oynayabilmek mümkün. Tabi diğer grafik uygulamalarını çalıştırmakta öyle.
LG G3

LG G3

Depolama Kapasitesi

LG G3

iPhone 5S

LG G3, 16GB ve 32GB olmak üzere iki farklı versiyon ile satılıyor. Ancak hafıza kartı desteği ile telefon hafızasını 128GB’a kadar arttırmak mümkün. Bu nedenle bir LG G3 sahibinin depolama konusunda şikayette bulunacağını düşünmüyoruz. Apple iPhone 5S, 16/32/64GB olmak üzere üç farklı versiyona sahip. Ancak telefonun versiyonları ile fiyatı arasında büyük farklar mevcut. Zira telefonun hafıza kartı desteği olsaydı pekte fena olmazdı. 16GB depolama alanına sahip bir iPhone 5S kullanıcısı, zaman zaman bu kapasitesinin yetersizliğinden şikayetçi olabilir.
LG G3 Batarya Ömrü

LG G3 Batarya Ömrü

Batarya

LG G3

iPhone 5S

LG G3’ün ekranının 5.5 inç olduğunu hatırlayacak olursak, 3000 mAh değerindeki bir bataryanın, telefonun ihtiyacını ancak karşılayabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kadar ince bir telefonun daha güçlü bir bataryaya sahip olabilmesi de pek mümkün görünmüyor zaten. Batarya konusunda rakibinin ufak ekrana sahip olması ve daha düşük bataryaya kullanması, bu konuda LG G3’ün avantajını elinden alıyor. iPhone 5S, her akıllı telefon kullanıcısının şikayet ettiği batarya problemine sahip. 1570 mAh değerindeki batarya, aktif günlük kullanımda gün sonunu getirmiyor. Zira hemen hemen tüm iPhone versiyonlarında batarya problemi mevcut. Buna alternatif olarak ise iPhone kullanıcılarına şarjlı bataryalar tavsiye edilirken, LG G3’te yedek batarya ile daha pratik bir çözüm bulmak mümkün.

Fiyat

LG G3

iPhone 5S

LG G3’ün 16GB versiyonu 1.245 TL’den satılırken,32GB versiyonu ise 1.330 TL fiyattan satılıyor. Şayet bir LG G3 almak istiyorsanız, ufak bir fiyat farkı ile 32GB almak daha mantıklı. 16 GB iPhone 5S, 1.795 TL’den satışa sunulurken, 32GB versiyon 2.050 TL, 128GB versiyon ise 2.400 TL’den satılıyor.

Bir diğer başlıkta Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslaması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir