Kış Lastiği ve Genelge Hakkında Tüm Soru Cevaplar

Kışın şu sıralar kendini iyice hissetirmesiyle birlikte, trafik kanunlarında da dönemsel değişiklikler meydana geliyor. Hem can güvenliği hemde mal güvenliği ile ilgili alınan tedbirler kapsamında, kurallara uymayan vatandaşlar hakkında cezai işlem başlatılacak.  Peki kış lastiği takmayan sürücüler ne kadar ceza ödeyecek? Hangi araçta hangi lastiklerden kaç adet bulundurulmalı? İşte bunun gibi tüm soru ve cevaplar.

Kış Lastiği Nedir? Diğer Lastiklerden Farkları Nelerdir?

Kış lastikleri tasarımları itibariyle yol tutuşu arttırılmış ve diğer lastiklere nazaran daha farklı karışımlarla hazırlanmış lastiklerdir. 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda daha iyi form alma ve yol tutuşunu arttırmaya yönelik tasarlanan bu lastikler, yüzeylerinde tutuşu güçlendirici desenler taşırlar. Ayrıca çivili lastik diye tabir edilen ve üzerinde batıcı uçlar bulunan lastiklerde vardır ki, bu lastikler daha çok buzlu yüzeylerde kullanılırlar. Çivili lastikler aynı zamanda kış lastiği olarak ta kabul edilirler. Bu lastiklerin kış için tasarlandığının anlaşılması için üzerlerinde M+S işaretleri bulunmaktadır.

Kış Lastiği Nedir Özellikleri Nelerdir

Kış Lastiği Nedir Özellikleri Nelerdir

Hangi Araçlarda Kaç Adet Kış Lastiği Bulunması Gerekli?

Yayınlanan yeni genelgeye göre; A sınıfı yetki belgelerine sahip olan araçlar,minibüsler ve kamyonetlerin tüm lastiklerinin kış lastiği olma zorunluluğu bulunmakta.Tankerler,otobüsler,kamyonlar,kamyonetler,minibüsler,çekiciler ve otomobillerin lastiklerinde M+S işareti,kar tanesi işareti veya kar tanesi işareti ile birlikte M+S işareti bulunması gerekecek. Ayrıca römork ve yarı römorklarda,çekicilerde,kamyonlarda,tankerlerde ve otobüslerde bulunan kış lastiklerinin diş derinliklerinin en az 4mm olması gerekiyor. Diş derinliği bundan düşük olan lastiklere sahip araçlar trafikte yüksek kaza riski taşımakla beraber, cezai işlemede tabi tutulabilecekler.

Çivili Kış Lastiği

Çivili Kış Lastiği

Kış Lastiği Uygulaması Hangi Tarihler Arasında Geçerli?

Bu yılki  trafikte kış dönemi için belirlenen tarih 1 Aralık ile 1 Nisan arası oldu. Yani 1 Aralık’a kadar kış lastiği takmayan ticari araç sürücüleri para cezasına çarptırılacak. Ülkemizdeki kış lastiği uygulamasının tarihi, iklim koşulları ve yolların durumuna göre değişiklik gösterebiliyor. Şehir içi taşımacılıkta ise yerel hava sıcaklıkları baz alınarak kış lastiği uygulaması Valilik tarafından farklı tarihler arasında uzatılabiliyor.

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Lastiği Uygulamasına Uymayanlar Ne Kadar Ceza Ödeyecek?

Yayınlanan genelgeye göre kış lastiği takmayan sürücüler, 519 TL para cezasına çarptırılacak.

 

Bir diğer başlıkta 40 Bin TL'ye Alınacak En İyi 2.El Otomobiller konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir