İşte İlk Yerli Otomobilin Resimleri

Türk Malı Otomobil

Türk Malı Otomobil

Uzun süredir üzerinde çalışılan ve yüzde yüz Türk malı olması beklenen yeni otomobil hakkında ilk görseller nihayet yayınlanabildi. TÜBİTAK tarafından geliştirilen birçok projenin yalnızca yapım aşamasında kalması, yeterli desteğin alınamaması ve ülkemizde bilime verilen değerin oldukça düşük olmasından dolayı, teknolojik yerli üretim ürünleri pek fazla göremiyoruz. Daha önceleri ise Tofaş tarafından üretilen araçları baz aldığımız zaman aradan bunca zaman geçmesine rağmen halen piyasanın en canlı ikinci el oto pazarı olduğunu düşünecek olursak, bu hamle oldukça akıllıca diyebiliriz. Peki bu yeni yerli otomobil hakkında elimizdeki veriler neler? Şimdi bu detaylara geçelim.

Yerli Malı Otomobil

Yerli Malı Otomobil

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından Twitter üzerinden paylaşılan yeni görsellerde, yeni araç için üç adet farklı prototip olduğu belirtiliyor.  Her ne kadar araç hakkında görseller maskeli şekilde paylaşılmış olsa da, üzülerek söylemeliyiz ki aracın seri üretim tarihi 2020. Yani önümüzde uzun bir zaman dilimi var. Yeni aracın 30-40 araçlık filo halinde üretileceği tarih ise 2016. Elbette önümüzdeki yıl yerli otomobil için bir test yılı olacak.

Türk Malı Taksi

Türk Malı Taksi

Yapılan açıklama da yerli otomobil için Ar-Ge (Araştırma Geliştirme) çalışmalarının da devam ettiğini sözlerine ekleyen Fikri Işık, otomobilin başarıyla üretime geçmesinin ardından artık kendi ülkemize ait bir araç markası seçebileceğimizi söyledi.  Türk malı bir araç üretildiği taktirde şöyle bir oturup düşününce yedek parçalarında daha kolay erişilebilir ve daha uygun fiyatlara olacağını da hatırlamak bizi sevindirmiyor değil. Ayrıca sözlerimizi bitirmeden önce yeni aracın tasarım konusunda henüz bir karar verilmediğini ve geliştirilmeye devam edildiğini de hatırlatalım.

Türk Yapımı Araba

Türk Yapımı Araba

Bir diğer başlıkta 40 Bin TL'ye Alınacak En İyi 2.El Otomobiller konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Alternatif Başlıklar:

  • yerli otomobil resimleri
  • türk malı araba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir