iPhone 5S ile SE Arasındaki Farklar Neler?

iPhone SE ve 5S Kıyaslaması

iPhone SE ve 5S Kıyaslaması

iPhone SE‘nin tanıtılmasından sonra çeşitli spekülasyonlar dolaşmaya devam ediyor. Kimilerine  göre yeni cihaz tam bir hayal kırıklığı iken, kimilerine göre ise efsane model iPhone 5S‘in güçlendirilmiş modeli olarak karşımıza çıkıyor. Peki iPhone SE gerçektende bahsedildiği kadar iyi bir cihaz mı? Yada uygun fiyata sıfır bir iPhone sahibi olmak isteyen kullanıcıların hangi ürünü tercih etmesi gerekir? İşte iyisiyle kötüsüyle yeni iPhone SE ve beklenen kıyaslama.

iPhone SE Yenilikleri

iPhone SE Yenilikleri

iPhone SE‘nin tasarımına baktığımız zaman bizi 3 yıl öncesine götürdüğü zaten su götürmez bir gerçek. Hatırlayacağınız üzere bu ürün tanıtılmadan önce sızdırılan bazı resimlerde 4inç ekran büyüklüğüne sahip bir iPhone 6 tasarımı görüyorduk. Apple ürünleriyle içli dışlı olan kaynakların çoğunda ise yeni cihazın iPhone 6 tasarımına sahip olacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Fakat Apple yine herkesi ters köşe yapmayı başardı ve karşımıza güçlendirilmiş ve yeni bir isme sahip iPhone 5S çıkardı.

iPhone SE ile 5S Arasındaki Farklar

iPhone SE ile 5S Arasındaki Farklar

Fiyatlara baktığımız zaman  1500 TL‘den satılan iPhone 5S ve iPhone SE arasında 500 TL kadar bir fark olduğunu görüyoruz. Peki 2000 TL fiyatla satışa çıkacak olan iPhone SE gerçekten fazladan para vermeye değecek bir telefon mu? Şunu belirtelim ki, diğer telefonların büyük ekrana sahip olması onları daha teknolojik veya gelişmiş kılmıyor. Tam aksine büyük ekranlı telefonlardan hoşlanmayan milyonlarca kullanıcı var desek herhalde pek yanılıyor olmayız. Bu açıdan 4inç ekranlı bu iki telefonun boyutlarının birçok kesime göre vazgeçilmez ve optimum bir ebat olduğunu belirtelim.

iPhone SE CPU Performance

iPhone SE CPU Performance

iPhone 5S vs iPhone SE

iPhone SE ve iPhone 5S‘i teknik nitelikleri bakımından karşılaştırdığımız zaman arada bariz farklar görebiliyoruz. Bu farkları en iyi gösteren yönlerden birisi iki ürününde işlemcileri. iPhone SE‘nin Apple A9 yonga setine sahip olması ve 1.84GHz hızında çalışması, onu iPhone 6‘dan bile daha hızlı bir telefon yapıyor. Yani işlemci konusunda iPhone SE, iPhone 6S ile aynı performansa sahip.

iPhone 5S vs iPhone SE

iPhone 5S vs iPhone SE

Kamera konusunda ise iPhone SE tabii olarak bazı iyileştirmelerle geliyor. iPhone 5S‘in f/2.2 diyafram aralığına sahip 8MP kamerasına nazaran, iPhone SE‘nin arka kısmında f/2.2 diyafram aralığına sahip 12MP kamera yer alıyor. İki cihazında ön kısmındaki kamerada herhangi bir değişiklik olmamış ve yeni SE modeli de 1.2MP ile sınırlı kalmış. Ekran konusunda ise tamamıyla aynı özelliklere sahip iki telefonda IPS LCD 640×1136 çözünürlük bulunuyor.

iPhone SE vs 5S RAM

iPhone SE vs 5S RAM

iPhone SE

Yeni iPhone SE ekran kartı konusunda çok büyük farklar içermiyor ancak 5S modelindeki PowerVR G6430 GPU yerine SE modelinde PowerVR GT7600 ekran kartı kullanıyor. iPhone SE‘nin rakinine olan en önemli üstünlüklerinden bir diğer ise RAM miktarı. 1GB‘dan 2GB‘a terfi ettirilen RAM oranı, kullanımlarda büyük farklar sunacak. Telefonun daha akıcı çalışması ve sayfalar arasında daha hızlı geçişler yapması böylece mümkün olacak. Yani SE ile birden fazla uygulamayı takılmadan daha hızlı bir şekilde kullanabilecek ve geçişler yapabileceğiz. Depolama konusunda ise 32GB desteğini kaldıran Apple, yeni modelinde yalnızca 16GB ve 64GB seçenekleri sunuyor.

iPhone SE Renkleri

iPhone SE Renkleri

Batarya konusuna gelince. iPhone kullanıcılarının en büyük dertlerinden birisi olan batarya sorunu öyle görünüyor ki iPhone SE modelinde de devam edecek. Her ne kadar 5S modelinde bulunan 1560mAh batarya iPhone SE ile 1642mAh‘e yükseltilse de, artan RAM miktarı ve işlemci performansı bu farkı kullanımlarda rahatlıkla ortadan kaldıracaktır. Yani şarj aletiyle gezmeye devam edeceğiz. Şimdi özelliklere ve farklara şöyle bir göz gezdirdiğimiz zaman görüyoruz ki,iPhone SE tasarım konusunda her ne kadar tamamıyla aynı kalsa da,teknik kadro ve güç konusunda oldukça önemli yenilikler içeriyor. Yani iPhone 5S tasarımını seven ve iPhone 6S standardında bir iPhone isteyen kullanıcıların SE modelini tercih etmesi haklı ve doğru bir karar olacaktır. Fakat telefonumuzu değiştirmeden önce, elimizdeki cihazın ihtiyaçlarımızı karşılamadığından emin olmalıyız. Nitekim iPhone 5S şuanda İOS 9.3 ile birlikte birçok uygulamayı hızlı ve kolayca çalıştırabiliyor.

Bir diğer başlıkta Gizli Android Kodları ve İşlevleri Neler? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Alternatif Başlıklar:

  • iphone 5s ile iphone se arasındaki fark
  • iphone 5s ile se arasındaki fark
  • iphone se almalimiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir