iPhone Modellerine Nasıl Batarya Kalibrasyonu Yapılır?

 

iphone-kalibrasyon-nasil-yapilir

iphone kalibrasyon nasil yapilir

Daha önce buradaki yazımızda batarya kalibrasyonun ne olduğunu ve ne gibi faydalar sağladığını, buradaki yazımızda ise Android cihazlarda kalibrasyon işleminin nasıl yapılacağını anlatmıştık. Şimdi ise Android’in en büyük rakibi olan, İOS işletim sistemine sahip akıllı telefonların, yani iPhone modellerinin nasıl kalibre edilebileceği hakkında konulacağız. Ancak bundan önce bazı kısa bilgilere yer verelim. iPhone cihazlarının bataryaları da diğer akıllı telefon bataryaları gibi belirli zamanlarda performans kaybederler. Bu performans kayıpları bazen yayınlanan güncellemeler nedeniyle, bazen şarj alışkanlıklarındaki dengesizliklerden dolayı, bazen de cihaza yüklü kimi uygulamalar nedeniyle ortaya çıkar. Batarya performansını kaybeden telefonlarda; ekranda gösterilen pil düzeyinin yanlış olması, pilin sebepsizce hızlı şekilde tükenmesi, şarj süresinin kısalması/uzaması ve bataryanın ısınması gibi bazı problemler meydana gelir. Esasında bu liste uzadıkça uzayabilir. Bununla birlikte, düzenli olarak cihazları 2-3 ayda bir kalibre etmenin bataryanın ömrünü uzatacağını, donanımsal anlamda daha sağlıklı bir cihaza sahip olmanızı sağlayacağını da hatırlatalım. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi gelelim iPhone modellerine nasıl kalibrasyon yapacağımıza.

iphone-7-kalibrasyon-nasil-yapilir

iphone 7 kalibrasyon nasil yapilir

Adım Adım iPhone Kalibrasyon İşlemi

1- Birinci Adım: Telefonunuzun pilini tamamen bitirin ve cihazın kapanmasını sağlayın. Bunun için ekran parlaklığını sonuna kadar açıp, konum servislerini aktif edip, internet üzerinden videolar izleyebilir ya da oyun oynayabilirsiniz. Bu konuda tüm işi sizin hayal dünyanıza bırakıyoruz.

2- İkinci Adım:  Cihaz kapalı kaldıktan sonra yaklaşık 6 saat kadar şarja takmayın. Çünkü iPhone telefonlar, pil bitti uyarısı verip kapanmadan önce, bataryanın yaklaşık %1-2 kadar kısmını yedekte tutar ve harcamaz. Bunun nedeni ise sistemin tamamen devre dışı kalması yerine stand by konumuna geçmesini sağlamaktır. Uzun süre boyunca şarja takılmayan iPhone , bu yedek enerjiyi de tüketerek tamamen enerjisiz kalır. Ayrıca bu bekleyiş, bataryadaki iyonların bir nevi dinlenmesini ve dolum için hazır hale gelmesini sağlayacaktır. Bundan dolayı, kalibrasyon işlemine gece yatmadan önce başlamak ve sabah devam etmek biraz daha sağlıklı ve mantıklı olacaktır. Bu sayede siz mışıl mışıl uyurken telefonunuzun yedek enerjisi de tükenecektir.

3-Üçüncü Adım: Tamamıyla bataryası biten telefonunuzu yeniden şarja takın. Böylece bir süre sonra cihaz kendiliğinden açılacaktır. iPhone açıldıktan sonra yeniden kapatın ve kapalı bir şekilde şarj olmasını sağlayın. Akıllı telefonlar kapalı iken daha sağlıklı ve hızlı şekilde şarj olurlar. Bu nedenle uzmanlar, telefonlarınızın şarjda iken kullanmamanızı tavsiye ederler. Kalibrasyon işlemi süresince de telefonu kullanmamaya özen gösterin.

iphone-batarya-kalibrasyon-islemi

iphone batarya kalibrasyon islemi

 

4-Dördüncü Adım: Kapalı şekilde şarj olan telefon, ilerleyen saatlerde %100 dolu uyarısı verecektir. Fakat bu bizim kalibrasyon işlemimizin bittiği anlamına gelmez. Çünkü telefon dolu da gözükse en az 5-6 saat kadar şarjda bekletmeniz gerekiyor. Çünkü iPhone modellerinde genellikle bataryanın ekranda gösterilenden daha fazla şarj alabildiği bilinen bir şey. Ayrıca dolu bataryayı şarjda bekletmek, tüm batarya kısımlarının elektrik akımını alarak verimli hale gelmesini sağlayacaktır.

5- Beşinci Adım: Şarja takılı ve kapalı şekilde 5-6 saat kadar bekleyen telefonunuzu şarjdan çekmeden, power düğmesine bir kere basın ve  telefonu açın. Telefon açıldıktan sonra yine şarjdan çekmeden, Apple logosunu görene kadar güç ve home tuşuna aynı anda basılı tutun, Apple logosunu görünce düğmeleri bırakın ve telefonun resetlenmesini bekleyin. Yeniden açılan telefonu artık şarjdan çıkararak kullanabilirsiniz.

iphone-kalibrasyon-anlatimi

iphone-kalibrasyon-anlatimi

Bir diğer başlıkta Gizli Android Kodları ve İşlevleri Neler? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir