iPhone 7 ve Samsung Galaxy S7 Kıyaslaması

iphone-7-vs-galaxy-s7

iphone-7-vs-galaxy-s7

Kısa bir süre önce tanıtılan Apple‘ın yeni amiral gemisi iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile birlikte yeni tartışmalar alevlenmeye başladı. Bildiğiniz gibi iPhone, tarihinin en pahalı satış rakamına 3700 TL etiketli 32GB modeli birlikte ulaşmış oldu. Bir de 256 GB iPhone 7 Plus modelinin 5800 TL olduğunu da düşünecek olursak, gerçekten de bu telefonlara sahip olabilmek için epey bir cömert olmak gerekiyor. Bu satış rakamlarını gören kullanıcıların ise aklında bazı soru işaretleri belirdi. Bunlardan birisi, iPhone 7 gerçekten bu paraları ödeyip alınmaya değer bir telefon mu, ikincisi ise bu kadar fazla para ödeyip iPhone 7 almak yerine, Apple’ın en büyük rakiplerinden birisi olan Samsung‘un Galaxy S7‘sini tercih mantıklı mı? Burada ki Galaxy S7‘ye alternatif başka ürünlerde düşünülebilir elbette ancak biz kıyaslamak için şimdilik Galaxy S7‘yi seçtik.  Bu makalemizde sizlere iki ürünün kıyaslamasını yapacağız ve iPhone 7 almak mantıklı mı sorusuna ayrı bir makalede değineceğiz. Şimdi tasarım konusuyla cihaz kıyaslamamıza başlayalım.

iPhone 7 ve Galaxy S7 Tasarım Kıyaslaması

iPhone 7 ile birlikte her ne kadar görünüş olarak iPhone 6S benzei bir cihaz ortaya çıksa da, elbette bazı önemli değişiklikler var. Öncelikle yeni İphone 7’nin suya ve toza dayanıklı olduğunu düşünecek olursak (1 metre su içerisinde 30 dk kadar dayanıklı),Samsung’un karşısında çok güçlü bir rakip olduğunu görebiliyoruz. Samsung Galaxy S7’nin ekran ve alüminyum kasa kısımlarının birbiriyle buluştuğu noktalardaki kavis, cihazın düşme esnasında darbenin emilmesini sağlıyor fakat kapak kısmındaki cam ve plastik alaşımlı karışım genellikle zarar görüyor. İphone 7’de ise, alüminyum gövdenin cihazın ön kısmına kadar uzanması, onu biraz daha dayanıklı kılıyor ve darbelere karşı bir adım daha önde tutuyor.

 

Bununla birlikte, iPhone 7’nin kaldırılan jack girişi nedeniyle cihazı şarj ederken müzik dinleyememe problemi ise, onu Galaxy S7’nin bir adım gerisine itiyor. Yeni iPhone 7 ile birlikte basınca duyarlı home tuşu ve sayısı ikiye çıkarılan stereo hoparlörleri ise telefon için büyük bir avantaj. Ayrıca görünüş bakımından iki ürünü karşılaştırdığımız zaman, iPhone 7’nin yekpare gövdesi ve daha ince yapısı, biraz daha göz alıcı duruyor. İphone 7‘nin ve Galaxy S7‘nin ise arkalarında ki kamera çıkıntısı için söyleyecek pek birşey yok. Zira ikisi de aynı çirkinlikte.

iphone-7-ve-galaxy-s7-karsilastirmasi

iphone-7-ve-galaxy-s7-karsilastirmasi

iPhone 7 ve Galaxy S7 Ekran Kıyaslaması

iPhone 7, ekran kalitesi konusunda her ne kadar müşterilerinden şikayet almasa da, aslında rakibi Galaxy S7’nin oldukça gerisinde. Çünkü Samsung, 5.1” büyüklüğündeki Super Amoled ekranı ile birlikte 2560×1440 piksel çözünürlük ve 577 Ppi piksel aralığı sunuyor. Yani görüntü kalitesi konusunda neredeyse doruğa ulaşmış bir telefon söz konusu. iPhone 7’de ise bu oran 4.7” büyüklüğünde ki ekran ile 1334×720 piksel çözünürlük ve 326ppi değerinde kalmış durumda. Her ne kadar bu retina ekran iş görse de, Apple’ın bu konuda inatçı olması ve senelerdir aynı ekranı kullanması pek iç açıcı bir durum değil. Kısacası görüntü kalitesi konusunda Galaxy S7 epey önde.

iPhone 7 ve Galaxy S7 İşlemci, Depolama Alanı ve RAM Kıyaslaması

Samsung’un Galaxy S7 modellerinde kullanmış olduğu Snapdragon 820 işlemci, bu cihazın yanı sıra başka cihazlarda da kullanılan anonim bir işlemci. Sekiz çekirdekli olan bu cihazın işlemcileri , 1.6GHz ve 2.3 GHz arasında değişen hızlarla çalışıyor. iPhone 7’nin Apple tarafından üretilen yeni işlemcisi Apple A10 Fusion ise, dört çekirdekli bir işlemci. Fakat İOS işletim sisteminin sayesinde bu işlemci, rakiplerini rahatlıkla geride bırakabiliyor. Apple A10 Fusion işlemcisindeki çekirdeklerden ikisi ağır işler, diğer ikisi ise hafif işler için çalışıyor. Böylece batarya ömründe de bir iyileşme söz konusu. Bu durumda, iki cihazında işlemcisinin denk olduğunu,  fakat stabilizasyon ve performans konusunda iPhone 7’nin önde olduğunu söylemek mümkün. Bunun ana nedeni de elbette işletim sistemleri.

iphone-7-mi-galaxy-s7-mi

iphone-7-mi-galaxy-s7-mi

Gelelim RAM konusuna. Hatırlayacağınız üzere Apple, bu konuda biraz cimri bir firma gibi görünebilir fakat söylemek gerekir ki, 1GB RAM ile dahi bu telefonlar oldukça iyi işler çıkardı. Bu nedenledir ki, senelerce iPhone modellerinin 1GB RAM ile tanıtıldığını gördük. Ardından yeni işletim sisteminin geliştirilmesi, teknik kadroda ihtiyaç artışı ve müşteri şikayetlerinden ötürü Apple RAM düzeyini 2GB’a çıkardı. iPhone 6S ve iPhone 5SE ile birlikte 2GB’a yükseltilen bu oran ile birlikte iPhone 7’de 2GB RAM ile geldi. Samsung Galaxy S7’de ise RAM 4GB düzeylerinde. Fakat bu bile telefonun iPhone 7’den hızlı çalışabilmesine pek yetemiyor. Az önce de söylediğimiz gibi, işin sırrı işletim sistemi. Belki Samsung Galaxy S7 İOS işletim sistemi ile birlikte gelseydi, tabiri caizse bir yer uçağını hep birlikte görebilirdik.

iphone-7-vs-galaxy-s7-ekrani

iphone-7-vs-galaxy-s7-ekrani

Depolama alanı konusunda Samsung biraz daha cömert davranıyor. Çünkü Galaxy S7’de 64GB olan dahili depolama miktarını MicroSD desteği ile birlikte 256GB’a kadar çıkarmak mümkün. iPhone’da ise bu oran değiştirilememekle birlikte, 32GB/128GB ve 256GB olmak üzere üç farklı kombinasyon sunuluyor. Üstelik telefonun 32GB modeli ise yaklaşık 3700 TL fiyattan satılıyor. Yani bu bir soygun desek yalan olmaz. İster istemez aklımıza da şöyle bir soru gelmiyor değil; MicroSD kartlar dahili depolama alanları kadar verimli mi? Bizce değil…

iPhone 7 ve Galaxy S7 Kamera Kıyaslaması

Samsung ve Apple, kamera konusunda kıyasıya yarışan bir firma. Çünkü iki üretici de artık tek kamerayla yetinmeyip, derinlik algısı daha yüksek ve daha az ışıklı ortamlarda daha kaliteli görüntüler elde eden kameralar üretiyorlar. Bilhassa diyafram aralıkları ve sensör boyutlarında ki gözle görülür iyileşme, iki telefon içinde söz konusu. iPhone 7 modelinde her ne kadar megapiksel konusunda pek bir ilerleme görülmese de,  12 megapiksellik f/1.8 diyafram aralığına sahip kamera, hem dijital hemde optik olarak sabitleme yapabiliyor.Böylece titreşimler azalıyor ve netlik algısı yükseliyor. Aynı zamanda 4K video kayıtları yapabilmekte iPhone 7 ile mümkün. Cihazın ön kısmında ise 7 MP değerinde f/2.2 diyafram aralığına sahip bir kamera var. Samsung Galaxy S7’de ise, yine rakibi gibi 30fps’de kayıt yapabilen 4K destekli 12 MP değerinde ve f/1.7 diyafram aralığında bir arka kamera var.Ancak bu kamera Sony IMX260 imaj sensörüne sahip ve dual piksel özellikli. Yani loş ortamlarda daha yüksek ışık ve daha zengin görüntüler elde etmek Galaxy S7 ile mümkün. Bu açıdan bakıldığı zaman Galaxy S7 ile daha parlak resimler çekebilirsiniz. Gün ışığında ise iki kamerada gözle görülemeyecek kadar az fark var. Galaxy S7’nin ön kısmında ki 1/2.5″ inç sensör boyutuna sahip 9MP’lik kamera oldukça yeterli bir seviyede.

iPhone 7 ve Galaxy S7 Batarya Kıyaslaması

Samsung Galaxy S7, tanıtıldığı tarihte karşımıza 3.000mAh kapasiteli bir batarya ile çıktı. Bu oran, telefonu en azından bir güne yakın götürebilecek kapasitede. Tabi bu durum optimum kullanımlarda geçerli. iPhone 7‘de ise cihazın batarya özelliklerinden tam olarak bahsedilmese de, 1800 mAh seviyesinde bir batarya olması güçlü ihtimal. Çünkü Apple iPhone 7 lansmanın da, telefonun iPhone 6S‘e göre yaklaşık 2 saat daha fazla kullanım ömrü sunduğu söylendi. Kısacası, her iki cihazda, diğer yüzlerce akıllı telefon gibi batarya konusunda elle tutulur bir yeniliğe sahip değiller. Bu nedenle power bank ile gezmeye devam.

iphone-7-vs-galaxy-s7-kamera-kiyaslamasi

iphone-7-vs-galaxy-s7-kamera-kiyaslamasi

iPhone 7 ve Samsung Galaxy S7 Kıyaslama Sonucu

Doğrusu, açıklanan fiyatları gördükten sonra, iPhone 6S kullanıcılarının telefonu değiştirmeye yanaşacaklarını pek düşünmüyoruz. Çünkü iki ürün arasında çok büyük farklar yok. Yalnızca Apple‘ın yine bir cinlik yapıp kullanıcıların aklını çelmesi açısından, iPhone 7 JetPack adıyla daha cici bir görünüme sahip yeni bir kasa seçeneği sunduğunu görüyoruz. Yani bir iPhone 6S kullanıcısının iPhone 7‘ye geçmesi için çok büyük bir neden olmaması, bir Samsung Galaxy S7 kullanıcısının da iPhone 7‘ye geçmesi için yeterli bir neden olmadığı anlamına geliyor. Şayet birisi gelip 3700 TL verip iPhone 7 almak yerine, 2500 TL verip Galaxy S7 alsam işimi görür mü diye sorsa, biz arkadaşın alnına öpücük kondurduktan sonra plaketini verirdik.Zira memlekette mantıklı düşünen insan sayısı oldukça az ve bu karar oldukça doğru bir karar olurdu. Fakat sizler gerek işletim sistemi, gerek malzeme kalitesi ve gerekse tasarım konusunda iPhone kullanmak istiyorsanız, iPhone 7 yerine iPhone 6S almanızı tavsiye ederdik. Yok arkadaş benim param çok, ben iPhone 7 istiyorum diyorsanız, zaten burada bu makaleyi okuyarak vakit kaybetmenin bir anlamı da yok. Elbette son karar sizin..

 

Bir diğer başlıkta Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslaması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir