iPhone 6 ile 6S Serisi Arasındaki Farklar ve Yenilikler

iPhone 6S ve 6S Plus’ın tanıtılmasının ardından gözler eski model ile yeni model arasındaki farklara çevrildi. Şimdi meraklıların çoğu, görünüm konusunda önceki modelin birebir aynısı olan cihazda ne gibi yenilikler olduğunu soruyor.

iPhone 6S ve 6S Plus Çıkış Tarihi

iPhone 6S ve 6S Plus Çıkış Tarihi

Her yıl olduğu gibi bu yılda yeni modeline S güncellemesi yapan Apple, böylece daha az maliyet, daha aktif gelişim ve daha fazla kâr amacıyla yola çıkıyor. Yani bir nevi her köklü değişimin ardından bir ara model piyasaya sürerek beklentileri asgari seviyede tutuyor. Örneğin diğer telefon üreticilerine baktığımız zaman görüyoruz ki çareyi teknik kapasiteyi yükselterek gelişmekte aramış. Öyle ki bazı telefonlarda 5GB RAM’e dahi tanık olduk. Ancak Apple, yıllardır 1GB RAM ile birçok işler başardı. Bunun arkasında elbette dahice düşünülmüş bir pazarlama stratejisinden ziyade, temeli sağlam oturtulmuş bir yazılım mühendisliği yatıyor. Bu nedenle Apple, az uğraşla çok işi başarıyor. Peki bu adımlardan birisi olan iPhone 6S neler vaat ediyor ve ne gibi değişikliklerle geldi? İşte cevabı.

iPhone 6S ve 6S Plus Yurtdışı Fiyatları

iPhone 6S ve 6S Plus Yurtdışı Fiyatları

İlk olarak ekran konusuna değinelim. iPhone 6’nın zaten ekranından şikayetçi olan kullanıcı sayısı oldukça az. Çünkü Retina HD ekran en düşük ekran parlaklığında dahi oldukça renkli görüntüler sunuyor. Bu nedenle 326PPi değerindeki 1334×750 piksel ekran, yeni iPhone 6S modelinde de kullanılmış. Yani eski ve yeni cihaz arasında ekran konusunda hiçbir değişiklik yapılmamış.

iPhone 6S ve 6S Plus Özellikleri

iPhone 6S ve 6S Plus Özellikleri

İşlemci konusunda ise Apple beklenmedik bir hamle yaptı ve iPhone 7’de sunulması beklenen işlemcisi 64Bit’lik Apple A9’u kullanıcılara erkenden sundu. Önceki modelde bulunan A8 ve M8 işlemcisinin yerini, A9 ve M9 aldı. Bu arada M9 işlmcisinin bir hareket işlemcisi olduğunu da hatırlatalım. Yapılan araştırmalara göre ise yeni işlemcinin eskisine göre yaklaşık %70 oranında daha hızlı çalıştığı söyleniyor. Eğer bu iddia doğruysa kullanıcılar bunu elbette fark edecektir. Bakalım gelen yorumlar bu iddiayı ne kadar doğrulayacak, bekleyip göreceğiz.

iPhone 6S Ön Sipariş

iPhone 6S Ön Sipariş

RAM konusunda da Apple yıllardır süre gelen alışkanlığına son verdi ve 1GB olan bu kapasiteyi 2GB’a terfi ettirdi. Bunun nedeni ise teknik değişimlerin firmada fazla yapılmayarak kullanıcıların beklentilerini yükseltmemek denilebilir. Zaten düşük teknik kapasite ile yüksek performans zaten İOS’un bir parçası

iPhone 6S ve 6S Plus Farkları Neler

iPhone 6S ve 6S Plus Farkları Neler

Yeni İphone 6S ve 6S Plus’ın getirmiş olduğu bir diğer yenilik ise, 3D Touch adı verilen bir algılama teknolojisi. Bu özellik sayesinde parmağınızın ekrana dokunma şiddetine göre farklı eylemler gerçekleştirebiliyorsunuz. Örnek verecek olursak; ekrandaki bir kişinin isminin üzerine parmağınızı sert dokundurduğunuz zaman o kişiye arama yaparken, aynı kişi üzerine hafifçe dokunduğunuzda ise mesaj atma ekranına gidiyorsunuz(Taptic Engine). Bu elbette anlaşılabilir olması açısından bir örnek fakat bu özelliğin birçok işlevi kolaylaştıracağı da bir gerçek. Yine ikinci nesil olan bu Touch ID, eskisine nazaran yaklaşık iki kat daha hızlı algılama özeliğine sahip.

iPhone 6S ve 6S Plus Fiyatı

iPhone 6S ve 6S Plus Fiyatı

iPhone 6S ve 6S Plus’ın getirdiği yeniliklerden bir diğeri ise kamera iyileştirmeleri oldu. Önceki modelde yer alan 8MP arka kamera yerine 13MP, 1.2MP olan ön kamera yerine ise 5MP ön kamera konuldu.  Bu sayede artık 4K videolar çekebilmekte iPhone 6S serisi ile mümkün hale geldi. Bu gelişmiş kameranın yetenekleri arasında ise yok yok. İki farklı tonda flaş ışık, hibrit kızılötesi filtre,beş bileşenli mercek, oto fokus,arka aydınlatma sensörü,otomatik HDR,pozlama denetimi, otomatik yüz algılama,seri çekim modu,safir kristal mercek kapağı,panorama çekim,fotoğraflara konum ekleme ve zamanlayıcı gibi özellikler yeni kameranın nitelikleri arasında.

iPhone 6S ve 6S Plus Farkları Neler

iPhone 6S ve 6S Plus Farkları Neler

Apple, batarya konusunda ise sıra dışı bir hamleye imza atmış durumda. iPhone 6S’te bulunan A9 işlemcinin eski A8 işlemciye nazaran daha az güç tüketmesinden ötürü cihazın bataryası 1810 mAh’den 1715 mAh’e düşürülmüş. Demek ki yeni işlemci çok daha az güç tüketse, Apple, iPhone 6S modelinden bataryayı çıkarıp yerine kumanda pili hediye edecekti. Gerçekten bu hamleye anlam verebilmek imkansız. Belki de bilinmedik teknik bir detaydan ötürü bu karar verilmiş olabilir. Umarız Apple bu konuda ilerleyen zamanlarda kullanıcıları daha çok tatmin eden cevaplar verebilir.

iPhone 6S 3D Touch

iPhone 6S 3D Touch

iPhone 6S, depolama seçenekleri konusunda ise herhangi bir değişikliğe sahip değil. Yeni cihaz yine 16/64 ve 128GB modelleri ile satışa sunulacak. Ancak renk seçenekleri konusunda ise ufak bir ekleme yapılmış. Yeni iPhone 6S ve 6S Plus, rose altın rengi adıyla daha koyu bir sarı rengi ile de satışa sunulacak. Bu sayede renk seçenekleri dörde çıkmış oldu. Ayrıca ürünün tasarımınd kullanılan eski 6000 alüminyumun yerine 7000 serisi daha dayanıklı bir alüminyum kullanıldığını da hatırlatalım.

iPhone 6S Battery

iPhone 6S Battery

Yeni iPhone 6S, 172Gr ağırlıktan 192Gr ağırlığa çıktı ve kalınlığı ise 0.2mm arttı. Elbette bu farklar elle hissedilemeyecek kadar düşük. Bu nedenle pekte handikap sayılacak nitelikte değiller. Yeni amiral gemilerinin işletim sistemi ise yeni tanıtılan İOS 9 olacakken, fiyat konusunda ise açıklamalar geldi. Vergiler eklendikten sonra cihazların muhtemel fiyatları aşağıdaki gibi olacak;

iPhone 6S 16 GB: minimum 2950 
iPhone 6S 64 GB: minimum 3400 TL,
iPhone 6S 128 GB:minimum  3800 TL,
iPhone 6S Plus 16 GB: minimum  3400 TL,
iPhone 6S Plus 64 GB: minimum  3800 TL ve
iPhone 6S Plus 128 GB: minimum  4250 TL‘den satışa çıkabilir.

Bir diğer başlıkta Suya Düşen Telefona Ne Yapılmalı? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Alternatif Başlıklar:

  • iphone 6 ile 6s arasındaki fark
  • iphone 6 ve 6s arasındaki fark
  • iphone 6 ile 6s arasındaki farklar
  • iphone 6s ile 6 arasındaki fark
  • iphone 6 ve 6s arasındaki farklar
  • iphone 6s ve 6 farkı
  • iphone 6 ve 6s farkı
  • iphone 6 ile iphone 6s arasındaki fark
  • iphone 6 ile 6s farkı
  • 6 İLE 6S ARASINDAKİ FARK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir