İos 8 Yenilikleri Neler? İos 8 Nasıl Olacak?

İos 8 Yeni Özellikler

İos 8 Yeni Özellikler

Geçtiğimiz günlerde ufak çaplı sorunların giderilmesi için yayınlanan İos 7.1.1’in ardından birçok kullanıcı telefonlarını güncelleyerek bu sürüme geçmişti. Ancak Jailbreak işlemi uygulayan kullanıcılar bu sürüme geçmelerinin ardından hayal kırıklığı yaşadılar çünkü bu sürüme uygun Jailbreak uygulaması bir türlü çıkmak bilmedi. Bunun nedeni ise yakın bir tarihte İos 8 işletim sisteminin çıkacak olması ve buna uygun Jailbreak uygulamasının çıkacak olması olarak gösterildi. Bu açıdan baktığımız zaman meydana gelen gelişmeler bunu doğrular nitelikte. Zira İos 8’in haziran ayında düzenlenecek olan WWDC 2014 etkinliğinde tanıtılması güçlü bir ihtimal. Yeni işletim sisteminin İos 7 ile aynı tasarıma sahip olacağı ancak performans iyileştirilmeleri ve farklı uygulamalara sahip olacağı tahmin ediliyor.

İos 8 Yenilikleri Neler

İos 8 Yenilikleri Neler

İos, elbette oldukça stabilize çalışan ve diğer işletim sistemlerine göre çok daha nadir crash sorunlarıyla karşılaştığımız bir işletim sistemi. Bu işletim sisteminin en önemli özelliklerinden birisi de, bir güncelleme yayınlandığı zaman model farketmeksizin tüm İphone’lara kolayca yüklenebilmesiydi. Ancak bu bir avantaj olsa da, bazen can sıkan sonuçlara da neden olabiliyor. Bilindiği üzere İphone 4 kullanıcıları İos 7 işletim sistemine ilk geçtiği zaman telefonları adeta kağnı’ya dönmüştü. Öyle ki insanlar telefonlarından soğur hale gelmişti ancak neyse ki bu sorunu hızlı fark eden Apple, 7.1.1 güncellemesi ile İphone 4 kullanıcılarını büyük bir işkenceden kurtardı.

İos 8 Nasıl Olacak

İos 8 Nasıl Olacak

Tüm bu gelişmelerden sonra Apple, feed back’leri de göz önünde bulundurarak yeni işletim sistemini çoktan geliştirmeye başladı ve bir konsept video yayınladı bile. Yeni işletim sisteminin ana temasının daha hızlı çalışma ve kompakt bir yapı üzerine kurulması olmanın yanı sıra, birtakım yeni özellikler ve uygulamalarda bu yenilikleri takip ediyor. İos 8 ile birlikte, telefonumuzda gerçekleştireceğimiz bankacılık işlemlerini daha güvenli ve pratik hale getirmek için, sms ile gelen şifreyi girmek yerine parmak izi okuyucu ile kolayca yapabileceğiz. Bu teknoloji için bankalarında hazır oldukları dile getiriliyor. Ki günümüzde bankaların mobil yazılımlara oldukça önem vermesi ve kullanıcılarını banka işlemlerini online olarak yerine getirmeye teşvik etmesi en büyük kanıt sayılabilir.  Bu nedenle bu yeni sistem bankalar içinde oldukça büyük bir revizyon ve avantaj sağlayacak.

İos 8 Yenilikleri

İos 8 Yenilikleri

İos 8 Yenilikleri

İos 8 işletim sisteminde, mobil ödemelerde, iBeacons ve TouchID teknolojisinden faydalanılacak. Bu araçlarla çok daha farklı yerlerde ödeme kolaylığı sunulurken, sistemin ilk olarak Apple Store’da kullanılacağı belirtiliyor. Ödemelerde sağlanan bu kolaylığın yanı sıra, diğer yeniliklerde oldukça merak uyandırıyor. Ön izleme uygumalar ile ön plana çıkacak olan İos 8, Sağlık uygulaması olan Healthbook, yeni metin uygulaması olan TextEdit ile daha yetenekli hale getirilecek.Bildirim merkezinin de daha anlaşılır hale gelmesi beklenen İos 8’de iWatch entegrasyonu dikkat çekiyor.  Yeni işletim sisteminde, toplu taşıma rehberi ve iTunes Radio gibi özelliklerin de yer alması bekleniyordu. Ancak Apple’ın Os X yazılımı için de hazırlanıyor olması bu özelliklerin 8.1’e ertelenmesi ihtimalini güçlendiriyor. Ayrıca yeni işletim sisteminde sesli asistan olan Siri, müzik tanımlama özelliğine de kavuşacak.

Yeni İos8 Özellikleri

Yeni İos8 Özellikleri

Bir diğer başlıkta Apple İphone 5'leri Değiştiriyor konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir