IOS 11 İçin Jailbreak Ne Zaman Çıkacak?

Jailbreak araçlarının eskisi kadar revaçta olmadığı, eskiden olduğu gibi yeni sürümlerden kısa süre sonra yayınlanmadığını artık hepimiz biliyoruz. Çünkü işletim sistemi eskisi gibi açıklara sahip değil ve hacklemek ciddi anlamda zorlaşmış durumda. Yani bu popülaritenin kaybedilmesi, kullanıcıların Jailbreak yapmak istememelerinden dolayı değil, IOS’un kırılamamasından kaynaklanıyor. Evasi0n’dı, Taig’di, Pangu’ydu, derken, IOS 10’dan sonra ciddi anlamda Jailbreak sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Ancak IOS 11 için yeniden umutlar yeşermiş durumda. Çünkü hacker’lardan gelen bazı olumlu haberler var.!

IOS 11 Jailbreak Çıkacak mı

Tanındık bir güvenlik yazılımı firması olan Trend Micro, Tokyo’da düzenlediği Mobile Pwn2Own  etkinliğinde, IOS 11’in hacklenişine hep birlikte tanık olmamızı sağladı. Nitekim, Safari Web Tarayıcı ve WiFi üzerinden kaynaklanan bir açık sayesinde, araştırmacılar IOS 11’i kırmayı başardılar. Peki bulunan bu açıklar ne işe yarıyor ve tam olarak nasıl bir işlem yapılabildi? Şimdi bu konuya gelelim. Gelen bilgilere göre, Tencent Keen Security Lab geliştiricileri tarafından bahsi geçen açıklar değerlendirilerek işletim sistemine yazılım yüklenebildi ve cihaz yeniden başlatılabildi. Peki bu açık ile jailbreak yapabilmek mümkün mü? Şimdi bu konu hakkında bazı bilgiler verelim.

 

IOS 11 İçin Jailbreak Çıkacak mı?

Bahsi geçen açıklar üzerinden konuştuğumuz zaman, kesin bir şey söylemek kesinlikle güç. Çünkü bu açık beyaz şapkalı hacker’lar tarafından tespit edildi ve çoktan Apple gerekli önlemleri almış olabilir. Açığı bulan bu grubun bir güvenlik yazılımı grubu olması ise, Jailbreak aracını ne kadar savunduklarını tartışılır hale getiriyor. Bununla birlikte, Apple’ın sürekli yazılım güncellemeleri yayınlaması nedeniyle, üzerinde çalışılan sürümlerde  çöp haline gelebilir. Çünkü IOS 11 işletim sistemi kullanıcılar tarafından henüz tam anlamıyla benimsenebilmiş ve sevilebilmiş değil. Şarj problemi ve denetim masasında ki WiFi,Bluetooth kısayolunda ki problem halen devam ediyor. Hal böyle olunca da, yeni güncelleme çıkar çıkmaz herkes bir umut cihazlarını update ediyorlar, yada IOS 10’dan vezgeçmiyorlar (ki en doğrusu da bu olurdu). Yani Jailbreak konusunda maalesef pek iyimser konuşamıyoruz. Nitekim görünen şu ki, gittikçe daha da seyrekleşen Jailbreak araçları, ilerleyen tarihlerde raflardaki tozlu yerini alacak gibi duruyor. Ama yinede ümidi kesmemek lazım. Neler olacağını bekleyip göreceğiz.

IOS 11 Jailbreak

IOS 11 Yüklemek Mantıklı Mı?

Bu konuda aslında uzun uzadıya bir inceleme yazısı yazılması gereken bir konu. Çünkü IOS işletim sisteminde Apple sürekli olarak tweak‘lerden yola çıkarak yenilikler yapıyor. Bu da yetmezmiş gibi, getirdiği önemli geliştirmeler de hep problemli bir şekilde çalışıyor, daha doğrusu çalışmıyor. Bunun son örneğini özelleştirilebilir denetim merkezi ve şarj konusunda gördük. Nitekin IOS 11 sürümüne geçen kullanıcılar eski şarj sürelerini mumla arıyor, denetim merkezinde WiFi‘yi yada Bluetooth‘u kapattığınızda simge pasif görünüyor ancak ayarlardan bu özelliklerin aktif olduğunu görüyoruz. Bu gerçekten de Apple gibi bir firmaya hiç yakışmıyor. Hatta bu tam manasıyla bir beceriksizlik.! Çünkü IOS 11‘in üzerine gelen birçok güncellemeye rağmen, bu sorunların hiçbiri düzeltilmedi. Üstelik bunca can sıkıcı problem varken, adamlar “yeni güncelleme çıkardık hemen yükleyin” diyorlar, yeniliklere bakıyorsunuz ve “70 adet yeni emoji” eklendiğini görüyorsunuz. Gerçekten de emojisiz napardık bilmiyorduk. Güncellemeyi yükleyince adeta başımız göğe erdi. Lafı fazla uzatmadan şunu söylemek istiyoruz, IOS 11 sürümüne geçmeden evvel, sorunların çözülmesini bekleyin ve IOS 10‘un kıymetini bilin.

IOS 11 Denetim Merkezi Sorunu

Bir diğer başlıkta Akıllı Telefonlar Nasıl Takip Edilebilir? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir