IOS 11 Denetim Merkezi Fonksiyonları Sorunlu Çıktı

Hatırlayacağınız üzere 19 Eylül günü merakla beklenen IOS 11 güncellemesi yayınlandı ve dünya genelinde iPhone 5, iPhone 4S ve iPhone 4 modelleri hariç, milyonlarca Apple ürünü cihaz bu güncellemeyi aldı. Genel anlamda bazı ufak tefek sorunlar hariç, bu güncelleme hemen hemen kullanıcıların %80’i tarafından tam not aldı. Bazı kullanıcılar ise ekran kaydı özelliğinden tedirgin ve rahatsız olurlarken, bazı kullanıcılar denetim merkezinde ki bir sorundan oldukça şikayetçiler. IOS 11 işletim sistemini yükleyen çok sayıda kişi, denetim merkezine yeni kısa yolların gelmesine sevinemeden mağdur oldular. Çünkü buraya eklenen bazı düğmeler işlevlerini görmüyor. Tıpkı Bluetooh,WiFi ve mobil veri düğmesi gibi.

IOS 11 Denetim Merkezi Sorunu

Denetim Merkezi‘nde ki bu sorun nedeniyle, kullanıcılar buradaki düğmeleri ister açsınlar, ister kapasınlar, yaptıkları ayarlar geçerli olmuyor. Örneğin, WiFi düğmesine basıp kapatıyorsunuz fakat denetim merkezine yeniden girdiğinizde bu düğmenin yeniden mavi olduğunu görüyorsunuz. Ne hoş değil mi? Apple bize ne muzur şakalar yapıyor. Ancak bu durumun şaka bir yana hiçte hoş olmadığını söylemek gerek. Çünkü bu sorun diğer fonksiyonlarda da var. Şuanda internet alemi “WiFi’yi kapatıyorum ama kapanmıyor“, “mobil veri neden devre dışı kalmıyor“, “bluetooth açık kalmış şarjım bitti” gibi serzenişlerle dolu. Sonuçta mobil veriyi kapattığınızı düşünüp internette gezinirken, “internet paketiniz bitti” şeklinde gelen sürpriz bir operatör mesajı hiçte hoş olmazdı. Şimdi sözü fazla uzatmadan bu sorunun çözümü hakkında konuşalım.

IOS 11 Bluetooth Sorunu

IOS 11 Denetim Merkezi Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Yapılan açıklamalar ve kullanıcı deneyimlerini bir göz önünde bulundurduğumuz zaman, bu sorunu çözebilen bir yama yada yöntem olduğunu söylemek çok zor. Zaten Apple’dan başkası da resmi olarak güncelleme veremediğine göre, sorunun tamamıyla çözülebilmesi için bir Update beklemek zorunda olduğumuzu üzülerek söylemeliyiz. Sonuçta güncellemeyi alan %20‘lik kısım halinden memnun ise de, %80‘lik bir kısım halen kullanım esnasında problem yaşıyor. Bu da çok kısa bir süre sonra resmi bir Update yayınlanacağının habercisi diyebiliriz. O zamana kadar Denetim Merkezi’ni kullanmak yerine, cihazımızın “Ayarlar” kısmına giderek Enable/Disable işlemlerini buradan yapmamız gerekecek. Bu şimdilik izlenebilecek en doğru yöntem.

IOS 11 Wifi Kapanma Sorunu

IOS 11 Denetim Merkezi Problemi iTunes Üzerinden Çözülebilir mi?

Bir başka deyişle, “telefonumu WiFi üzerinden güncelledim, acaba sorun bundan dolayı mı oldu?” diye düşünen kullanıcılarımızdan bahsediyoruz. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, en doğru yükleme yöntemi,işletim sistemine ait olan IPSW dosyasını kaynaklardan indirerek, iTunes üzerinden yapılan, “temiz kurulum” adını verdiğimiz yüklemelerdir. Çünkü bu yöntem sayesinde telefonda ki mevcut sistem dosyası yerine, IPSW dosyası üzerinen yeniden sıfır bir kurulum yapılır ve ileride ki sorunların önüne geçilmiş olur. Önceki yıllarda WiFİ üzerinden yapılan Update işlemlerinde birçok telefonun DFU Modu‘nda kaldığını,kendiliğinden Recovery moduna geçtiğini, cihazın kendini yeniden başlattığını yada telefonun açılırken elma logosu ekranında kaldığını görmüştük. Fakat şuan hali hazırda olan problemin, IPSW yükleme yöntemiyle de çözülmediğini belirtelim. Yani hiç cihazınızı sıfırlayıp verilerinizden olmayın yada o kadar programı yüklemek için zahmete girmeyin. Çünkü işe yaramayacaktır. Apple tarafından resmi bir açıklama ve güncelleme gelene kadar beklemek, tek çare.

Bir diğer başlıkta Google Allo Nedir? Nasıl Kullanılır? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir