İOS 11 Ne Zaman Çıkacak?

Artık sonlara yaklaşmaya başlayan iOS 11 yüzünü göstermeye başladı. Geçtiğimiz günlerde manuel kurulum yapılması şartıyla yayımlanan beta sürümleri piyasadayken tüketicilerin karşılaştığı eksiklikler neredeyse tamamen giderildiği belirtilmektedir. Yeni iOS 11 Özellikleri Göz Kamaştırıyor birlikte İnceleyelim.

 

iOS 11 Özellikleri Neler ?

 • Uygulamalardan çıkmak için yukarı kaydırma (iPad):

ipad

ipad

Kullanıcıların alışkanlıklarını düşünen Apple, iPad’deki uygulama geçiş ekranı ile istediğiniz uygulamayı kaydırarak kapatma ekranı desteği ile güncellendi. Bu özellik tek uygulama için değil isterseniz birden çok uygulama ekranında kullanım sağlayan pratik bir özellik. Bu özelliği beta 1 ve 2 de de karşımıza çıktığını gördüğümüz esnada bu özelliğin geliştiriciler tarafından kaldırılacağı dedikoduları yayınlanmıştı. Ama kullanıcısına değer veren Apple alışkanlıklara göre şekil almış gibi görünüyor.

 

 • Bildirim Merkezinde Düzenlenme:

  bildirim merkezi

  bildirim merkezi

Geçtiğimiz sürümlerde bildirim merkezindeki eksiklikler oldukça soğutuyordu kullanıcıları. Ancak yeni gelen özellikle iOS 11’de eski bildirimleri gösterme hatalarını düzeltilerek simetri bir şekilde görselliği  ile göz kamaştırır oldu. Gelecek olan orjinal iOS 11 de ise daha teknolojik bir bildirim merkezi olacağını göz önünde bulunduruluyor.

 

 • Safari için Yeni Kimlik Doğrulama Yazılımı:

iOS 11 Beta 3‘teki Safari, gelecek olan güncelleme kullanıcıları çok memnun edecek cinste. Kimlik doğrulamada çığır açan Apple, Safari de yep yeni bir kimlik doğrulama getiriyor.  API- SFAuthenticationSession geliştiricileri kullanıcıların web sitelerinde ve uygulamalarda direk kişisel bilgilerini otomatik doldura bileceklerini belirtmekte.

3d safari

3d safari

 • Siri sesi ve yapay zekası ile insanlaştırılma peşinde.

  SİRİ Çeviri

  SİRİ Çeviri

Apple iOS 11′ in en çok üzerinde durduğu bir konu ise akıllı asistan yani siri. Siri , yeni özellikleri ile kullanıcıları bir hayli işlerini kolaylaştıracağı belirtiliyor. Siri 3. Parti programlara gerek olmadan İnglizce‘den Çince‘ye, Fransızca‘ya, Almanca‘ya, İtalyanca’ya ve İspanyolca’ya çeviri yapabilme özelliği eklendi. Akıllara ilk gelen soru ise Turkce den çeviri veya Türkceye çevrilme özelliği olacak mı? Bu konuyu bizlerde merakla beklerken Apple den gelen bilgi ; iPhone 8 ile gelecek olan iOS 11, yeni diller ve alternatifler artırılarak sizlere sunacağız. Sözleriyle bizleri heyecana sürüklüyor. Bir diğer özellik ise kişisel bilgilerinizi iPhone‘ nize kaydettiğinizde sizi “siri ben kimim” komutunu söylerseniz sizi daha iyi tanıyarak daha insancıl cevaplarla karşılacaksınız. Yapay zeka becerisi üstün olan siri, bir makine gibi karşınızda olmayacak. Sesindeki kadınsı tonları geliştirilirken Siri ile bir arkadaş gibi muhabbet etmemiz gerçekleşmiş olacak. Siri ile sohbet edecek ve ses tonu oldukça akışkan olacağını belirten Apple Siri üzerinde henüz açıklanmayan birden fazla özellik ile göz doldurmayı bekliyor .

 • Kolay Kontrol Merkezi.

  Kontrol Merkezi

  Kontrol Merkezi

Apple artık telefonun özelliklerinde kaybolmak yerine geliştridiği basit ama çok işlevsel kontrol merkezi bizleri kendine hayran bırakıyor. Manuel işlem menülerini de ekleme çıkarma özellikleri bulunan kontrol merkezi, hayatı kolaylaştırır cinste. Kontrol merkezini açmak için ekranın alt kısmından yukarı sürüklediğiniz de açılan geniş panelde hücresel verinin de bulunduğu gözlerden kaçmazken teknolojiyi basit yoldan kullanmaya sürüklüyor. Ekran tonunu açıp kısma, hassas ayar yapma, ses açma kısma ve airDrop gibi özellikleri kolayca yönete bileceğimiz bir denetim merkezi olurken sola kaydırdığımızda yine safariden veya iTunes den dinlediğiniz şarkıları yönete biliyorsunuz.

 

Bir diğer başlıkta Google Allo Nedir? Nasıl Kullanılır? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir