İOS 10.3 Yenilikleri ve Jailbreak Haberleri.!

İOS 10.3’ün yayınlanması ile birlikte, İOS 11’e olan merakta gittikçe artıyor. Bunun altında elbette beklenen köklü yenilikler ve öncesinde karşımıza çıkan yan sürümlerin özellikleri yatıyor. Bu sürümlerden birisi olan İOS 10.3, şaşırtıcı bir şekilde cihazlarda iyileşme sağlamakla birlikte, iPhone 5’e bile verildi. Çoğu kullanıcı yeni güncellemenin iPhone 6’dan öncesine dağıtılmayacağını düşünüyordu fakat durum biraz daha farklı oldu. Peki bu yeni güncelleme paketi bize ne gibi yenilikler getirecek? Şimdi haberimizin detaylarına bir göz atalım.

İOS 10.3.2 Jailbreak

İOS 10.3.2 Jailbreak

Ayarlar Menüsü Düzenlemesi

Ayarlar menüsünde ki değişiklikler arasında, birbiriyle ilişkili programların bir arada toplanması da var. Apple Kimliği sayfası ile birlikte, iTunes ve App Store gibi uygulamalar bir araya toplanmış ve görünümde bazı iyileştirmeler yapılmış.

Yeni Geçiş Efektleri

İOS 10.3 ile birlikte, Apple geçiş efektlerinde bazı ufak değişiklikler yapmış. Daha oval bir şekilde büyüyerek gelen animasyonlar, eskisinden daha hızlı ve seri çalışıyor.

Uygulama Uyumluluğu

Henüz Türkçe dil desteği olmasa da, Ayarlar kısmında gözümüze çarpan bir şey var. Uygulama Uyumluluğu diye adlandırılan bu yeni menüde, gelen güncellemeler ile birlikte artık çalışmayacak, güncellemeye uyumsuz programları görebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu uygulamalara dokunduğunuz zaman sizi Apple Store sayfasına yönlendiriyor ve programın geçmişi hakkında bilgiler edinebiliyorsunuz. Kısacası, güncelleme yapmadan önce bu menüye bir göz atmanızda fayda var. Böylece güncelleme sonrası tatsız sürprizler olmayacaktır.

AirPods’u Bul

Artık yalnızca iPhone cihazlarınızı değil, AirPods kulaklıklarınızın da son konumunu görüntüleyebiliyorsunuz. Malum hiç kablosu olmayan bu kulaklıklar kaybolması kolan olan aksesuarlar arasında yer alıyor. Bu özellik sayesinde aksesuarı ararken ses çaldırabilmekte mümkün.

İOS 10.3.3 Duvar Kağıtları

İOS 10.3.3 Duvar Kağıtları

CarPlay Yenilikleri

CarPlay kullanıyorsanız, İOS 10.3 ile en son kullanılan araçları daha rahat bulabilir ve çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda Ev şarj istasyonlarını görüntüleme özelliklerinde de bazı ufak tefek yenilikler yapılmış.

iCloud Saklama Alanı

iCloud’unuzun saklama alanını görüntülemek ve detaylara inmek İOS 10.3 ile biraz daha kolay. Böylece ne tür verilerin depolama alanınızda yer kapladığını görüntülemek, verimli alan kullanımı için faydalı olacaktır.

SiriKit Özelliği

Siri sesli asistanın daha verimli çalışması ve işlevselliğinin artırılması için artık SiriKit var. SiriKit, bazı ödeme işlemlerini kontrol etmenizi sağlıyor ve ileri ki işleriniz için bir planlama çetelesi de oluşturabiliyor.

HomeKit Özelliği

Evinde HomeKit aracından faydalanan kullanıcılar, akıllı ev sistemleri ile birlikte evini terk ederken yada dinlenirken daha rahatlar. Siri ile entegre şekilde çalışan bu araç sayesinde, yalnızca konuşarak bile birçok şeyi yerinizden kalkmadan akıllı cihazınız ile yapabiliyorsunuz.

HomeKit

HomeKit

Hariya Uygulaması

Artık bir yere seyahat etmeden önce oradaki hava durumunu kontrol edebilmek, İOS 10.3 ile mümkün. 3D Touch özelliğini destekleyen bu araç, çok daha efektif çalışıyor.

Yeni Dosya Sistemi

Belki de cihazı İOS 10.3 sürümüne yükseltmek için en yegane sebeplerden birisi bu yeniliktir. Çünkü geliştirilen yeni Apple File System (APFS) sayesinde uygulamalar daha hızlı açılıyor, telefondaki yedek kapasitesi düşüyor ve boş alan artıyor, metni üzerine yazma, metni kopyalama, dosya kopyalama vb. birçok özellik yeniden tasarlandığından daha hızlı çalışıyor.

Analizleri Paylaşma

Ayarlar menüsü altında yer alan Gizlilik sekmesi ile birlikte, Apple’a gönderdiğiniz verileri görebilir ve gizliliklerini kontrol edebilirsiniz. (Tabi yazılım devlerinin bizi sürekli izlediğini, dinlediği ve bilgilerimizi gizli kurum ve kişilere reklam pazarlama amacıyla sattığını saymazsak)

Jailbreak Meraklıları İçin Sevindirici Haber Var

İOS 10.3.3‘ün yayınlanmasından ardından, gelen açıklamalara göre önemli değişiklikler yok. Bazı yeni duvar kağıtları ve hata düzeltmeleri ile telefonda bilindik yeniliklerden bahsediliyor. Fakat bundan daha da sevindirici olan bir şey var ki, İOS 10.3.2 için gelen bir Jailbreak haberinde yatıyor.  Uzun süreden beri sessiz kalan Billy EllisiOS 10.3.2’de bulunan bir güvenlik açığı  sayesinde telefonuna Jailbreak yapmaktan bahsediyor. Her ne kadar Apple işi sıkı tutup sürekli olarak yeni güncellemeler yayınlasa da, Jailbreak aracına dair ümitler devam ediyor. İlgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir diğer başlıkta Akıllı Telefonlar Nasıl Takip Edilebilir? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir