HTC One M8 ve Samsung Galaxy S5 Karşılaştırması

Geçtiğimiz günlerde HTC’nin yeni tanıttığı amiral gemisi HTC One M8, rakiplerine karşı oldukça ciddi ve başarılı bir rakip olmayı hedefliyor. Ki sahip olduğu teknik özellikler de buna birebir gerçekçi kanıt sayılabilir. Telefonun rakip olarak karşısına alabileceği birçok model var ancak söz konusu aynı işletim sahibine sahip bir telefon olunca elbette akla gelen ilk ve en güçlü rakip Samsung Galaxy S5. Tekno Kaşif okurları için bu iki modeli karşılaştırdık ve sizler için inceledik. İşte detaylar;

Htc One M8 ve Galaxy S5 Karşılaştırması

Htc One M8 ve Galaxy S5 Karşılaştırması

Öncelikle bu iki telefona boyut olarak baktığımız zaman, HTC One M8’in, Galaxy S5’e göre biraz daha kaba olduğunu söylebiliriz. Hem genişlik, hem uzunluk ve hemde kalınlık olarak birkaç mm’lik farklar oluşuyor. Htc One M8’in ölçüleri 146.4×70.6 iken Samsung Galaxy S5’in ebatları 142×72.5 çapında. Kalınlık olaraksa iki telefon arasında 1.3mm lik bir fark var. Tasarım konusunda Samsung daha zarif duruyor ancak Htc One M8’in kasasının metal olduğunu da hatırlatalım.

Htc One M8 vs Samsung Galaxy S5

Htc One M8 vs Samsung Galaxy S5

Ve en çok merak edilen özellik kıyaslama unsurlarından birisi de elbette iki telefonunda sahip olduğu kamera. Burada söylemek gerekir ki Samsung,Galaxy S5 modelinde geleneksel megapiksel yapısını kullanırken, HTC tamamen yeni buluşun bir ürünü olan UltraPixel teknolojisini kullanmış. (UltraPixel’in ne olduğunu merak eden okuyucularımız, sitemizin arama kısmından UltraPixel başlığıyla aratıp ilgili başlığı inceleyebilirler.) Bu nedenle Yeni Htc One M8 dual kameralı 4 Ultrapiksellik bir görüntü aralığı sunarken (yaklaşık 16megapiksele denk geliyor ancak karanlık ortamlarda daha fazla ışık alabiliyor), Samsung Galaxy S5’de 16megapiksellik bir kamera kullanıyor. Kamera konusunda Htc’nin biraz daha ileride olduğunu söylemek yanlış olmaz. Samsung’un ön kamerası 2.0 megapiksel iken Htc One M8’in kamerası ise 5megapixel. Burada ise açık ara lider Htc. One M8 Bu nedenle piyasada Selfie canavarı olarakta biliniyor.

Htc One M8 mi Samsung Galaxy S5 mi

Htc One M8 mi Samsung Galaxy S5 mi

Samsung Galaxy S5 işlemci olarak dört çekirdekli Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 kullanırken 2.5 GHz hızına ulaşabiliyor. Htc One M8 ise aynı serinin bir ürünü olan dört çekirdekli Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801 kullanıyor. Ancak bu işlemcinin saat hızı 2.3 GHz. Yani burada burun farkıyla Samsung galip ayrılıyor. Ancak bu farkın kullanım esnasında kendini ne kadar hissettireceği ise cihazdaki ram kapasitesine bağlı.

Htc M8 ve Galaxy S5 Karşılaştırması

Htc M8 ve Galaxy S5 Karşılaştırması

İki telefon arasında karar verilebilecek en zor yanlarından birisi de sahip olduğu ekranlar. İki farklı ürününde bu konuda kendilerine has bir havası var diyebiliriz. Zira iki telefonda oldukça kaliteli ve full hd görüntüler sunuyor. Samsung Galaxy S5 5.1 inç’lik 1080×1920 çözünürlüğünde Süper Amoled ekrana sahipken, Htc One M8 ise yine 1080×920 çözünürlüğünde 5inç’lik bir görüntü oranı sunuyor. Htc One M8’in ekran teknolojisi ise Süper LCD3. Burada yine Samsung’un burun farkıyla daha büyük bir ekran genişliğine sahip olduğunu söylebiliriz ancak ekran görüntüsünün kalitesi konusunda seçimi okuyuculara bırakıyoruz. Ve son olarak Samsung Galaxy S5’in pixel yoğunluğu 432ppi iken One M8’in 440ppi olduğunu belirtelim.

Galaxy S5 ve Htc One M8 Karşılaştırması

Galaxy S5 ve Htc One M8 Karşılaştırması

Ram konusunda ise iki cihazda birbiriyle aynı kapasitede. İki modelinde 2gb ram’i bulunuyor. Depolama konusunda Samsung 16gb ve 32gb versiyonlar sunarken, Htc One M8 bunlara ek olarak 64gb versiyonunu da sahip. Ayrıca iki cihazında 128gb arttırılabilir hafıza destekle MicroSD yuvası bulunurken, iki cihazda 4G ve Wifi destekliyor. Ağırlık olarak ise iki cihaza bakıldığı zaman HTC One M8’in, Galaxy S5’e göre 160gr’lık değerle 15gr daha fazla ağır olduğunu söyleyebiliriz.

Htc M8 ve Samsung Galaxy S5

Htc M8 ve Samsung Galaxy S5

Samsung Galaxy S5’in arkasında bulunan güçlü 2800 mAh’lık batarya, Htc One M8’deki 2600 mAh’lık batarya ya göre biraz daha fazla verim sağlarken; Galaxy S5 android 4.4.2, Htc One M8 android 4.4 işletim sistemi kullanıyor. Tüm bu anlattıklarımızdan yola çıkarak verdiğimiz bilgiler ışığında, tercihi siz değerli okurlarımıza bırakıyoruz. Unutmayalım ki hangi ürünü seçersek seçelim, araştırıp inceledikten sonra karar verirsek, yanlış ürünü seçsek de üzülmeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir