Galaxy S5 Mi? iPhone 6 Mı?

Tasarım ve Kullanım 

Apple, iPhone 3 serisinde oval bir tasarıma sahipken, daha köşeli ve metalik bir yapıya iPhone 4 modeli ile merhaba demişti. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu yeni tasarımı kullanıcılar benimsemiş ve hemen hemen herkes tarafından büyük taktir toplamıştı. Ardından süre gelen modellerle birlikte Apple bu seriyi iPhone 4s,iPhone 5,iPhone 5C ve iPhone 5S ile devam ettirdi. Kullanıcılar telefonun klas ve ince çizgilere sahip tasarımından oldukça memnundular ancak iPhone 6 ile birlikte gelen yeni tasarım kullanıcıları ikiye bölmüş durumda. Aslında herkes tarafından iPhone 5s’in tanıtılmasından bu yana tasarımda devrim niteliğinde bir yenilik bekleniyordu fakat bu daha çok telefonun boyutlarının büyütülmesiyle ilgiliydi.

Apple nihayet iPhone 6 modelinde kullanıcılarının bu isteğine yanıt verdi ve iPhone 6’yı daha büyük üretmekle birlikte iPhone 6 Plus adıyla 5.5 inç ebatlarında diğer farklı bir model yarattı. Peki tüm bu gelişmeler olurken Samsung nasıl bir strateji izledi? İşte bu rekabete adını veren çekişme de buradan geliyor. Çünkü Samsung’un uzun yıllardır savunduğu ince ve büyük tasarım nihayet Apple tarafından hamle olarak karşılandı. Samsung’un amiral gemisi olan Galaxy S5 bu konuda iPhone 6’ya göre biraz daha büyük.

Galaxy S5 5.1 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip iken, iPhone 6  4.7inç büyüklüğünde ekran ile geliyor. Galaxy S5’in 0.78cm kalınlığına nazaran iPhone 6  0.68cm kalınlığa sahip. Yani S5’e göre daha ince bir telefon. Ürün kalitesi ve hissiyat olarak ise Apple yine büyük bir farkla önde diyebiliriz. Çünkü iPhone 6’nın sahip olduğu tok yapı ve kompakt kasa onu elinize aldığınız zaman daha güvenilir hissetmenizi sağlıyor. Tek elle kullanımda ise yine iPhone 6 bir adım önde.

Apple Store vs Google Play Store

Apple Store vs Google Play Store

Kamera Kıyaslaması 

iPhone 6 ve Galaxy S5, bir kullanıcı için oldukça yeterli düzeyde kameraya sahipler. Bu nedenle iki cihazın kamerası da normal koşullarda ihtiyaçlara rahatlıkla cevap verecek şekilde tasarlanmış. Akıllı telefon kullanıcılarının kamera konusunda en çok problem yaşadığı durumlardan birisinin karanlık ortamlarda çekilen resimler olduğunu göz önünde bulunduracak olursak,. F2.2 diyafram aralığı ve 1.3inç sensör boyutu sayesinde iPhone 6 karanlık ortamlarda daha yetenekli. Öyleki bazı resimlerin karanlık ortamlarda çekildiğini anlamak oldukça güç.

iPhone 6 vs Galaxy S5 Kamerası

iPhone 6 vs Galaxy S5 Kamerası

Ekran Kalitesi

Ekran ebatlarının büyümesiyle birlikte en çok merak edilenler arasında çözünürlük kalitesi geliyor. Samsung Galaxy S5’in ve iPhone 6’nın oldukça üst seviye ekran kalitesine sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilmek elbette mümkün. Ancak iki ürün arasında bariz farklar bulunuyor. iPhone 6 326PPI değerindeki ekranıyla 1334 x 750 pixel çözünürlüğünde görüntü kalitesi sunarken, Galaxy S5 ise 432PPI değerinde 1920×1080 pixel çözünürlüğe sahip. Samsung Galaxy S5 amoled ekranıyla renkli görüntülere sahip ve bazı renklerde biraz daha koyu tonlu. Özellikle açık renklerin Samsung’da biraz daha canlı göründüğünü söyleyebilmek mümkün. (Resimdeki örnekleme İphone 5S)

Galaxy S5 ile iPhone 6 Ekranı

Galaxy S5 ile iPhone 6 Ekranı

Batarya Kıyaslaması

Akıllı telefonların piyasayı sarmasıyla birlikte sayamayacağımız kadar çok işi cebimize sığdırdık. Bu telefonlar her konuda bar tipi eski telefonlara nazaran kat kat üstün telefonlar ancak bir konu var ki, kimi zaman eski telefonlarımızı özlüyoruz. Bu konu elbette batarya meselesi. Eski model telefonlarda 2-4 gün kadar kullanılan batarya ömrü akıllı telefonlarla birlikte 1 güne kadar indi.

Hatta bazı günler telefonu günde birkaç kez şarj etmek zorunda kaldığımız dahi oluyor. Samsung Galaxy S5 ve iPhone 6 bu konuda herhangi bir devrim yapamadı ve birbirlerine nazaran pekte üstün görünmüyorlar. Akıllı telefon üreticileri bu problemleri yazılımsal tekniklerle çözmeye çalışıyorlar. Samsung Galaxy S5’te bulunan ultra tasarruf modu bunlardan birisi. Bataryanın çok azaldığı durumlarda devreye alınan ultra tasarruf modu, güç tüketen ekstra bağlantı özelliklerini sonlandırıyor,uygulama kullanımını kısıtlıyor  ve ekranı siyah beyaz hale getiriyor.  Ayrıca Samsung Galaxy S5’in çıkarılabilir bataryası ise sahip olduğu bir diğer avantaj. Bu demek oluyor ki full şarj edilmiş yedek bir batarya birçok durumda hayat kurtarıcı olarak kullanılabilir.

İşletim Sistemi ve Uygulamalar

İki cihazın işletim sistemi ve uygulamaları hakkında farklı alanlar üzerinde saatlerce konuşabilmek  mümkün.  Fakat bir özetleme yapacak olursak Android 4.4 işletim sisteminin biraz daha özgür ve daha çok yönetilebilir olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İos 8 işletim sistemi Android’e nazaran biraz daha sade ve eksik fakat çökme oranı ciddi şekilde Android 4.4’e nazaran daha az. Ayrıca İos 8 işletim sistemi tıpkı önceki sürümlerde olduğu gibi Android’e kıyasla yavaşlamıyor, tabiri caizse şişmiyor. Belki de bu durum, iPhone’u seçen çoğu kullanıcı tarafından en önemli sebeptir. Uygulama konusunda  gerek Apple Store, gerekse Google Play üzerinde binlerce uygulama olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat İos 8 için yazılan uygulamaların daha dikkatlice hazırlandığı bir gerçek.

Teknik Özellikler Tablosu

iPhone 6 vs Galaxy S5

iPhone 6 vs Galaxy S5

 

Bir diğer başlıkta Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslaması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir