En İyi Telefon Koruma Yöntemleri Nelerdir?

Telefonları Nasıl Koruruz

Telefonları Nasıl Koruruz

Değerli okurlarımız. Bildiğiniz gibi son zamanlarda ülkemizdeki ekonomik koşullara bağlı olarak elektronik cihaz fiyatları da aldı başını gidiyor. Bilhassa akıllı telefon piyasasında diğer ürünlere nazaran daha çok hareketlilik yaşanıyor. Çünkü şuanda bile cebimizde bulunan telefonun en geç 1 yıl içerisinde bir üst modeli tanıtılıyor. Hal böyleyken cep telefonlarını da daha sık değiştiriyor, değişimlere daha çok ayak uydurma ihtiyacı duyuyoruz. Üstelik mevcut cihazları bir üst model ile değiştirmek veya adam akıllı bir telefon almak için minimum 1000 TL ve üzeri maliyetlere katlanmak zorunda kalıyoruz. Telefon maliyetleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. Kılıf,ekran koruyucu,power bank,selfie çubuğu derken cihazın beraberinde getirdiği hasar maliyetlerini saymıyoruz bile. Örneğin bir iPhone 6 ekran değişimi yaklaşık 500 TL’ye mal oluyor ve bu meblağ standart bir otomobil camından daha pahalı. Bu durum oldukça gülünç olmakla beraber, bizi korkutmaya ve bir dizi önlemler almaya sevk ediyor.  Peki bu önlemler neler ve binlerce liraya kıyıp aldığımız telefonları ne gibi yöntemlerle koruyabiliriz ? Bu yazımızda sizlere önlem almak hakkında bilgi vermekle beraber, sonraki yazılarımızda ise meydana gelen sorunları nasıl aşabileceğimiz hakkında konuşacağız.

1-Ekran Koruyucu Jelatinler Hakkında Önemli İpuçları

Akıllı telefonların en pahalı parçalarından birisi olan ekran kısmını korumak için yegane başvuracağımız nokta elbette kaliteli bir ekran koruyucu jelatin olacak. İyi bir ekran koruyucu seçmenin ise püf noktaları var. Bunlardan ilki, tempered glass yani darbe emici olmasına dikkat etmeniz. Diğer jelatinler her ne kadar ekranın çizilmesini önlüyor olsa da, darbelere karşı pekte dayanıklı olmuyorlar. 0.2mm, 0.3mm ve 0.4mm kalınlığında olan bu ekran koruyuculardan herhangi biri cihazınız için yeterli miktarda koruma sağlayacaktır. Ayrıca seçeceğiniz tempered glass koruyucu jelatinde parmak izi kalmasını engelleyen Oleofobik özelliğinin bulunmasını da ihmal etmeyin. Bu sayede ekran daha net ve görünür olacaktır.

Tempered Glass Nedir

Tempered Glass Nedir

2-Kılıf Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akıllı telefon kullanıcılarının hemen hemen %80’i telefonunu kılıfsız kullanmıyor. Aslında bu durumun altında yatan neden yalnızca telefonu korumak değil. Telefonu daha çok özelleştirmek, farklı renkler denemek,cihaza farklı görünümler kazandırmak vb. faktörlerde bizi kılıf kullanımına iten nedenler arasında yer alıyor. Peki hem telefonumuza tam koruma sağlamak, hemde göz alıcı bir kılıf seçmek için ne gibi yollar izlemeliyiz? Bu sorunun oldukça basit cevapları var. Öncelikle alacağımız kılıfın kalınlığına ve malzeme cinsine, daha sonra ise biçimine dikkat edeceğiz. Sert malzemeden üretilen kılıflar her ne kadar çizilmeleri önlese de, darbe emme özellikler yok denecek kadar az. Bundan dolayı darbe emicilik özelliği bulunan, silikon tarzı kılıflar tercih etmeliyiz. Silikon kılıfları beğenmeyen kullanıcıların ise, dışı metal içi silikon kaplı kılıflar tercih etmesi alternatif bir çözüm olabilir. Ancak metal kaplı silikonların telefonun ebatlarını biraz büyüteceğini hatırlatalım.

En İyi iPhone Kılıfları

En İyi iPhone Kılıfları

Kılıf seçiminde dikkat etmemiz gereken diğer bir püf nokta ise, kılıfın telefonun her yerini kapatması olacaktır. Piyasadaki kılıfların birçoğu, telefonun alt kısmını (mikrofon kısmı) ve üst kısmını (telefonun tepe kısmı) korumuyor. Burada söylenecek en önemli şey, elimizden yere düşen telefonların yere düşme esnasında öncelikle köşelerinin zemine çarptığını hatırlatmak olacak. Yani telefonun çerçeve kısmını ve arkasını korumayan kılıfların pek işlevsel olduğu söyleyemeyiz.

 

 

Bir diğer başlıkta Gizli Android Kodları ve İşlevleri Neler? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir