Batarya Kalibrasyon İşlemi Hangi Cihazlarda Ne Zaman Yapılmalıdır?

Siz değerli okurlarımıza daha önce batarya kalibrasyon işleminin nasıl yapıldığı ve hangi yöntemler kullanıldığını başka bir yazımızda anlatmıştık. Bununla birlikte birçok cihaza batarya kalibrasyonu yapan kullanıcılardan oldukça çok sayıda yorum aldık ve yardımcı olmaya çalıştık. Bundan dolayı sizlere bu sorulardan ve cevaplardan derlediğimiz bazı konularda bilgi vermeyi gerekli gördük. Şimdi hangi cihazlara ve ne sıklıkla batarya kalibrasyonu yapmamız gerektiği hakkında bazı önemli noktalara değinelim.

telefon-sarjdayken-kullanmak-dogrumu

telefon-sarjdayken-kullanmak-dogrumu

Batarya Kalibrasyonu Hangi Cihazlara Yapılabilir?

Bildiğiniz gibi günümüzde kullanılan taşınabilir cihazların hemen hemen hepsinde şarj edilebilir piller kullanılmaktadır. Zira pil teknolojisi diğer ürünlere nazaran oldukça yavaş ilerleme göstermektedir. Örnek verecek olursak, 1 yıl içerisinde yaklaşık 30 çeşit akıllı telefon tanıtıldığını ve satışa sunulduğunu görüyoruz. Fakat bu ürünlerin pillerine baktığımız zaman, hemen hemen hepsinde aynı türden farklı kapasiteye sahip piller yer aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu açıdan bakıldığı zaman pilleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Çinko,Liytum ve Alkalin Şarj Edilemeyen Piller
  2. Nikel ve Lityum Temelli Şarj Edilebilen Piller
  3. Gümüş,Alkalin,Çinko,Lityum Düğme Pilleri

Pillerde ki bu yavaş ilermenenin sebebi, elbette enerji konusunda hareket alanının diğerlerine göre daha kısıtlı olmasıdır. Hal böyle olunca, üreticiler ve bilim adamlarının en çok yoğunlaştığı konulardan birisi, pillerin nasıl daha hızlı şekilde şarj edilebileceği ve geç tükenmesinin sağlanacağı olmuştur. Bu nedenle son çıkan amiral gemileri ürünlere baktığımız zaman, çoğunda Quick Charge özelliği olduğunu görüyoruz. Hatta fişi takmadan ürünü şarj standının üzerine bırakrak şarj etme olanağı gibi özellikler dahi sunulabilmektedir.

Batarya Kalibrasyon İşlemi

Pil kalibrasyonunun temelinde, batarya içerisindeki ölü hücrelerin canlandırılması ve verimin böylece maksime edilmesi yatar. Çünkü günümüzde sık sık ve hızlı şekilde şarj edilmeye en uygun piller Lityum Ion ve li-po pillerdirBu pillerin tek parça halinde değilde ufak üniteler şeklinde yan yana dizilerek kullanılması daha sağlıklı olduğundan, verim kaybı zamanla yaşanabilmektedir. Batarya kalibrasyonunda ise, bu üniteler tamanen boşaltılır ve hücrelerin tamamı yüksüz hale gelir. Bu nedenle bataryalar boş bir şekilde bekletilirse ömrü zamanla azalır. Çünkü bekleyen hücreler eskisi gibi elektron yüklenemezler ve gerektiği kadar enerji depolayamazlar. Verimini kaybeden bu hücrelerin yeniden canlandırılması için batarya öncelikle tamamıyla boşaltılır, ardından cihaz birkaç kez kapatılıp açılarak bataryada ufak çaplı şok etkileri yaratılmaya çalışılır. Yeniden şarja takılarak enerji yüklenimine başlanan bu bataryalarda ki hücreler böylece kısmen verimini arttırırlar ve kullanım süreleri de uzar. Bu nedenle şarj edilebilir bataryaların kullanıldığı cep telefonları,bilgisayarlar,tabletler,navigasyonlar vb. birçok üründe kalibrasyon yapabilmek mümkündür. Yeter ki doğru teknik kullanılsın.

Cihaz Şarjdayken Kullanmak Doğrumu?

Önceleri cihazlarımızi sarj etmek icin pilin tamamen bitmesini beklemek gibi bazi rivayetler gezmekteydi. Söylemek gerekir ki, Lityum İon ve li-po pillerde böyle birşeye gerek yoktur. Bataryanızı doldurmak için tamamen bitmesini beklemenize gerek yoktur fakat, cihaz şarja takılı iken kullanmak tehlikeli olabilir. Bu hareket cihazın bataryasının ısınmasına sebep olduğundan, ömrünü azaltabilir. Hatta cep telefonu üreticilerinin bu eylemi azaltmak ve batarya ömrünü uzatmak için, şarj cihazının kablosunu kısa yapmalarının nedeni bazı araştırmacılara göre budur. Elbette bu bilginin kesinliği hakkında birşey söyleyemiyoruz.

cep-telefonlarinda-cin-mali-sarj-aleti-kullanmak

cep-telefonlarinda-cin-mali-sarj-aleti-kullanmak

Dizüstü bilgisayarlar ve leptoplarda aynı şeyi söylemek doğru olmaz. Çünkü yeni nesil bilgisayarlarda (son 3-4 senelik) pil koruma modu mevcuttur. Bu sayede cihazları fişe takılı olarak kullanmakta pek bir zarar yoktur. Nedeni ise prizden gelen elektrikğin bataryayı atlayarak direk bilgisayara gelmesidir. Pil koruma modu sayesinde bazı cihazların şarjı %50’de sabit olarak tutulmaktadır. Bu özelliğe ve bataryaya sahip olmayan bilgisayarlarda ise kullanıcıların cihazın bataryasını çıkararak, cihazı fişe takılı şekilde kullanıldığına sık sık tanık oluyoruz. Bu hareket doğrumu diye soracak olursanız, bataryanın ömrünü uzattığı kesindir fakat, prizde meydana gelen bir elektrik dalgalanması bilgisayarın anakartında onarılmaz hasarlar meydana getirebilir. Yani yağmurdan kaçarken doluya tutulma ihtimaliniz yüksek.

Cihazları Şarjda Uzun Süre Bekletmek Zararlımı?

Cihazların uzun süre şarjda beklemesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Zira cihazlar tamamen şarj olduktan sonra bataryaya giden elektrik akımını keserler ve normal elektrik şebekesinden beslenirler. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında ise, cihazların %40 ile %80 arasındaki şarjlarda kullanılması daha uygun görülüyor.

Bataryayı Orjinal Olmayan Cihazlarla Şarj Etmek Doğrumu?

Bu soruya kesin bir cevap vermek doğru olmaz. Çünkü bazı üreticilerin verdiği lisanlı şarj cijazları, haricen satılan başka bir marka orjinal şarj aletinden düşük kalitede olabilir. Bu nedenle bu farklı marka daha kaliteli bir ürünü kullanmak yanlış denilemez. Ancak her zaman olmasa da genellikle firmaların cihazlar ile birlikte verdiği şarj cihazlarını kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Hele birde piyasada bu denli imitasyon Çin malı şarj cihazı bulunuyorken, farklı bir şarj cihazı kullanmayı seçmek pek doğru birşey değil gibi.

batarya-kalibrasyonu-yapilabilen-cihazlar

batarya-kalibrasyonu-yapilabilen-cihazlar

Kalibrayon İşlemi Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Kalibrasyon işleminin sıklığı,cihazın şarj edilme sıklığına göre değişiklik gösterir. 2 günde bir şarj edilen ürünlerde kalibrasyon süresi genellikle 5 ay olarak tavsiye edilirken, günde 2 ve üzeri şarj edilen ürünlerde ise 3 ay olarak tavsiye edilmektedir.

Kalibrasyon İşlemi Her Üründe Aynı Şekilde mi Yapılır?

Kalibrasyon işlemi genellikle aynı tekniklerle yapılır. Fakat dijital ürünlerin çoğunda batarya bilgilerini hafızasında tutan bir bellekleme sistemi kullanılır. Yani bataryayı cihaza taktığınız zaman, cihaz o bataryayı en son hangi yüzdeler ile kullandığını hatırlar ve buna göre hareket eder. Bu nedenle kalibrasyon yaptığınız ürünün bu bilgileri tutan bir belleği var ise bu hafızayı da sıfırlamanız gerekir. Örnek verecek olursak, bir bataryayı tamamen boşaltıp dolrudunuz ve kalibrasyon yaptınız. Fakat bu belleği sıfırlamadınız.. Bu durumda cihaz bataryada ne kadar elektrik yüklü olduğunu hesaplayamaz ve yanlış tüketim sağlar. Bataryanızın gücü %80 iken cihazın ekranına baktığınızda bu oranı %30 olarak görürsünüz (örnek olarak). Sonra “şarjım ne çabuk bitti” diyip yeniden şarja takarsınız ve çok kısa süre içerisinde şarj olduğunu görünce şaşırsınız. Yada bataryayı tamamıyla şarj ettiğiniz sanarsınız ancak cihazı açınca enerjinin hızla tükendiğini görürsünüz. İşte bu gibi sebeplerden dolayı dengesiz bir tüketim meydana gelir ve şikayetleriniz artar.

Kısacası bellekleme sistemi bulunan cihazlarda bu belleği silmezseniz kalibrayon işleminin faydasını göremeyeceksiniz. Bellekleme kullanmayan dijital kamera ( tüm kameradalar dahil değil) gibi ürünlerde bu tür problemler pek meydana gelmez. Bu nedenle bu tür cihazların bataryasını tamamen boşaltıp, birkaç açma kapama işlemi yapıp ufak şoklar yarattıktan sonra şarja bırakabilirsiniz. Ayrıca şarj tamamıyla dolduktan sonra 1-2 saat kadar daha şarjta bekletmenizde fayda olacaktır.

kalibrasyon-yapilabilen-cihazlar

kalibrasyon-yapilabilen-cihazlar

Bir diğer başlıkta Google Allo Nedir? Nasıl Kullanılır? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir