Asus ZenFone 2 ve ZenFone Zoom Kıyaslaması

İki yeni Asus modeli olan ve ZenFone serisinin 2015 kreasyonu olarak kabul edilen bu iki yeni amiral gemisi, tanıtımlarının yapılmasının ardından birçok soru işaretini de yanında getirdi. Hem teknik özellikler bakımından hemde performans bakımından birbirine oldukça benzer olan bu iki cihaz arasında ufakta olsa farklar bulunuyor. Kullanıcıların ortak görüşü ise bu ufak farkların kendileri açısından tercih sebebi olup olmayacağı konusu. Şimdi iki cihazı karşılaştırdıktan sonra kararı değerli okurlarımıza bırakalım.

ZenFone 2 ve ZenFone Zoom Kıyaslama

ZenFone 2 ve ZenFone Zoom Kıyaslama

Fiziksel Özellikler/Tasarım

Asus Zenfone 2 , kardeşine göre biraz daha ufak boyutlarda kalıyor. Fiziksel olarak ZenFone Zoom, 6.4mm daha uzun ve 1.64mm daha geniş. Kalınlık olarak ta 1.05mm daha kaba olan cihaz, 5gr daha ağır. Bu açıdan bakıldığı zaman iki cihazında ekran genişliği 5.5 inç olmasına rağmen ZenFone Zoom biraz daha geniş fiziksel özelliğe sahip.

Asus ZenFone Zoom & ZenFone 2

Asus ZenFone Zoom & ZenFone 2

Ekran Karşılaştırması

Hem Asus ZenFone Zoom, hemde Asus ZenFone 2, aynı ekran büyüklüğüne sahip (5.5inç). Çözünürlük konusunda oldukça verimli olan bu ürünlerin ortak çözünürlük özellikleri 1080×1920 (FHD) pixel. IPS LCD görüntü paneliyle görüntüleme özelliğine sahip iki üründe ufak miktarda PPi farkı bulunuyor. 401PPi pixel aralığına sahip olan ZenFone 2‘ye nazaran ZenFone Zoom ise 403PPi değerinde. ZenFone Zoom, 400nit parlaklığı ile çizilmeye dayanıklı ekranıyla biraz daha alımlı duruyor. Ancak iki ürünün de ekranında Corning Gorilla Glass 3 kullanıldığını hatırlatalım. Yani ekran farkı olarak iki ürün arasındaki fark yok denecek kadar az. Tasarım konusunda ZenFone 2‘nin ekranı, gövdesini daha çok kaplıyor çünkü fiziksel olarak cihazın diğerine göre biraz daha ufak olduğunu söylemiştik.

Asus ZenFone Zoom ve ZenFone 2 Kıyaslama

Asus ZenFone Zoom ve ZenFone 2 Kıyaslama

Kamera Karşılaştırması

Belki de iki ürünü birbirinden ayıran en büyük fark kamera özellikleridir. Çünkü ZenFone Zoom daha çok kamera odaklı bir ürün iken, ZenFone 2 daha standartlaştırılmış bir sürüm. İki cihazda da 13mp arka kamera,5mp ön kamera bulunuyor. Fakat ZenFone Zoom, 3x fiziksel yakınlaştırma yeteneğine sahip. Yazılımsal olarak ise bu miktar 12x seviyesinde. F2.7F4.8 değerleri arasında diyafram genişliğine sahip kamerası ile oldukça zengin görüntüler elde eden ZenFone Zoom‘a nazaran, ZenFone 2 F2.0 diyafram genişliğine sahip. Bu fark ise resim kalitesinde gözle görülür bir fark yaratmaya yetiyor. Fakat bu ZenFone 2‘nin kalitesiz resimler çektiği anlamına gelmiyor elbette. Sadece ZenFone Zoom, biraz daha iyi. İki cihazda, Full HD (1080p) kalitesinde, 30fps kare hızında görüntü yakalayabiliyor.

Asus ZenFone Zoom ile ZenFone 2 Karşılaştırması

Asus ZenFone Zoom ile ZenFone 2 Karşılaştırması

Teknik Kadro

Asus ZenFone Zoom ve ZenFone 2, 2.33 GHz hızında, dört çekirdekli Intel Atom Z3580 işlemciye sahip. 64bit mimarisine sahip bu işlemcileri ise 533MHz titreşim hızında PowerVR G6430 grafik işlemci takip ediyor. İki üründe de 800MHz hızında 4GB sistem belleği yer alıyor. Asus ZenFone Zoom, kamera konusunda daha fazla kayıt yapabilmeniz için 128GB‘a kadar arttırılabilir hafıza desteği sunarken, bu miktar ZenFone 2‘de 64GB ile sınırlandırılmış. İki ürünün de batarya kapasitesi 3000mAh düzeyinde, kullanıcıları tatmin edecek seviyede tutulmuş.

Diğer Ortak Özellikler

  • İşletim Sistemi: Android 5.0 (Lollipop)
  • 4G: Mevcut
  • Bluetooth: 4.0
  • Kullanıcı Arayüzü: ZenUI
Asus ZenFone Zoom Kıyaslama

Asus ZenFone Zoom Kıyaslama

Bir diğer başlıkta Samsung Galaxy S4 Mini ve Galaxy S3 Kıyaslaması konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Alternatif Başlıklar:

  • asus zenfon zoom
  • zenfon 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir