Aracınızın Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Araba Lastik Basıncı Kaç Olmalı

Araba Lastik Basıncı Kaç Olmalı

Bugün internetten şöyle ufak bir araştırma yaptığımız zaman bilhassa bazı forum sitelerinde görüyoruz ki, lastik hava basıncı ile ilgili türlü türlü rivayetler alıp başını gitmiş durumda. Öncelikle söylemek gerekir ki, bu tür teknik konularda danışmanız gereken ilk yer aracınızı satın aldığınız plaza ve kendi yetkili servisleridir. Bunun dışında bir aracın lastik basıncının kaç olduğunu elbette öğrenebilirsiniz fakat dikkat etmemiz gereken birkaç püf nokta bulunuyor. Şimdi araçlarımızı daha iyi tanımak için kısa bir bilgi verelim.

Lastik Bacınsı Nasıl Hesaplanır

Lastik Bacınsı Nasıl Hesaplanır

1- Araçların ön,arka,sağ veya sol teker olmaksızın tüm tekerleklerine eşit miktarda hava basılmalıdır. Bazı yerlerde tekerleğin konumuna göre hava basıncı tavsiye edilmektedir fakat bu yanlıştır.

2-Araç lastiklerine basılan hava yaz,kış gibi mevsim değişmeksizin aynı miktarda basılmalıdır. Yani mevsime göre lastik basınç seviyesi değiştirilmemelidir.

3-Lastik basınç seviyeleri araçların sınıflarına ve lastik ebatlarına göre değişiklik göstermektedir. Bunun için baş vurulacak en doğru adres aracın kitapçığıdır. Bunun yanı sıra bu bilgiler depo kapak içerisinde veya şoför kabinindeki kapı arasında da verilebilmektedir. İnternette de lastik basınç tablosu adı altında araçların markalarına ve modellerine göre de lastik basınç verileri sunulmaktadır.

Lastik Basıncı Nasıl Belirlenir

Lastik Basıncı Nasıl Belirlenir

4- Araç lastik basınçları bar ve Psi üzerinden hesaplanır. Matematiksel olarak 1 bar 14.50 Psi’a tekabül ettiğinden, verilen bar basıncı ile 14.50 Psi değeri çarpılarak istenen Psi değeri bulunabilir.

5-Araç lastik basınçları 2 haftada bir ve uzun yollara çıkmadan önce muhakkak kontrol edilmelidir. Sürekli basıncı düşen lastiklerin bombelenmesi veya şeklinin bozulması sıkça gözlemlendiğinden değiştirilmesi gerekebilmektedir.

Düşük Lastik Basıncının Zararları Nelerdir?

Yeterince hava vurulmayan lastiklerde hem seyir halindeyken hemde duruşlarda çeşitli dengesizlikler ve tehlikeler meydana gelir. Bunlardan en bilindiklerini ise şöyle sıralayabiliriz.

1-Düşük lastik basıncına sahip araçlarda bilhassa ıslak zeminlerde duruş mesafesi oldukça artar.

2-Düşük lastik basıncından ötürü tekerlerin üzerinde bulunan su tahliye kanalları daralır  ve aquaplaning denilen kızaklanma olayında elverişsiz koşullar ortaya çıkar. Araç suyla temas ettiği esnada direksiyon kabiliyeti azalır ve kaza riski artar.

Araçlarda Lastik Basıncı

Araçlarda Lastik Basıncı

3-Yine yukarıda belirttiğimiz sebeplerden ötürü araçlar virajları alırken normalden daha fazla kayar ve savrulurlar.

4-Düşük hava basıncının tek avantajı, lastiklerin yumuşamasından ötürü yoldaki sarsıntıları emerek aza indirmesi ve şiddetini azaltmasıdır.

5-Dengesiz ve yetersiz basılan lastik basınçları yakıt tüketimini arttırır ve motor verimliliğini düşürür.

Araç Lastik Basıncı Değeri

Araç Lastik Basıncı Değeri

Bir diğer başlıkta 40 Bin TL'ye Alınacak En İyi 2.El Otomobiller konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Alternatif Başlıklar:

  • lastik basınç hesaplama
  • lastik basınç tablosu
  • lastik basinci hesaplama
  • lastik hava basıncı hesaplama
  • araba Yakıt basıncı sensörü mail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir