Android Oreo 8.1’in Yeni Özellikleri Burada!

Google’ın yeni geliştirdiği Android Oreo 8.0 işletim sistemi, yeni gelen güncelleme ile birlikte 8.1 sürümüne yükseldi. Bu yeni sürümde gelen bazı yenilikler var ancak, daha çok iyileştirmelerin bulunduğu bir sürüm olarak öne çıkıyor. Zaten ilk olarak gelen büyük güncellemelerden sonra, çok sayıda küçük güncellemenin her işletim sisteminde geldiğini görüyoruz. Bu nedenle yeni yapılan köklü güncellemeleri hemen yüklememek, en azından bir iki ay daha bekleyip, sorunların giderildiği güncellemeli sürümleri yüklemek daha doğru bir iş aslında. Android 8.1 Oreo sürümü şimdilik sadece Google Pixel ve Nexus modellerine verildi ancak, Aralık ayında diğer birçok telefon modeline de Oreo 8 güncellemesi geleceğini belirtelim. Peki yeni Oreo 8.1 güncellemesi ne gibi iyileştirmeler ve yenilikler içeriyor? Şimdi hep birlikte inceleyelim.

Yeni Yazı Tipi

Android’in yazı fontu da Oreo 8.1 güncellemesi ile birlikte tamamıyla değişti. Google Sans yazı tipine geçen işletim sisteminde yazılar biraz daha düzgün ve anlaşılıyor görülüyor. Zaten çoğu web sitelerinde ve uygulamalarda da Google Sans yazı tipi kullanıldığını biliyorduk. Böylece bu aileye Oreo 8.1 işletim sistemi de dahil olmuş oldu.

Oreo 8.1 İncelemesi

 


Yeniden Düzenlenen Kapat/Yeniden Başlat Menüsü

Yeni sisteme daha uyumlu hale getirilen ve biraz daha estetik duran bir menü düzenlenmiş. Artık yeniden başlat ve kapat menüsü, beyaz flu arka planda siyah tuşlar üzerinde görünüyor. Bu menüyü bizler IOS 11’in denetim merkezindeki tonlara çok benzettik.

Oreo 8.1 Teması

 


Arka Plana Göre Değişen Tema Renkleri

Oreo 8.1 güncellemesi ile birlikte, işletim sisteminiz arka plana uyguladığınız resmin tonuna göre, yazıların ve düğmelerin daha iyi görünmesi için renk ayarını otomatik olarak yapıyor. Bunu da, kullandığınız resimlere göre en karşıt renkleri seçerek yapıyor diyebiliriz.

Oreo 8.1 Yeni Özellikleri

 


Ayarlar Kısmına Arama Kutucuğu Geldi

Yeni gelen güncelleme ile birlikte, hangi ayarın hangi menüde olduğunu ezberlemek zorunda kalmayacaksınız. Zaten ilerleyen sürümlerle birlikte her ne kadar ayarlar kısmı gruplandırılsa da, artan özellikler nedeniyle kafa karışıklığı sıkça yaşanıyordu. Şimdi ayarlar kısmında arama yaptığınız zaman, kolayca bu menüyü bulabileceksiniz. Ancak yine de ayarın kendi ismiyle arama yapmanız gerektiğini unutmayınız. Örneğin “ekran ayarları” için “görüntü ayarları” şeklinde arama yaparsanız, muhtemelen ilgili ayar menüsünü bulamayacaksınız.

Oreo 8.1 Yenilikleri

 


 

Gezinme Çubuğu İyileştirmesi

Önceki sürüm android işletim sistemlerinde, ister bir uygulama açın, ister internette gezinin, isterseniz de galerinizi gözden geçirin, altta sürekli olarak beliren ve net bir şekilde duran düğmeler vardı. Bu düğmelerin parlak ve sürekli ekran durması nedeniyle, kullanıcıların dikkati dağılabiliyordu. Yeni güncelleme ile birlikte, herhangi bir uygulama içerisine girdiğinizde, bu düğmeler silikleşiyor ve dikkati dağıtmamak için solgun bir görünüme geçiyor. Böylece açtığınız uygulamaya odaklanmak daha kolay hale geliyor.

Oreo 8.1 Özellikleri

 


Bazı Simgeler Detaylandırıldı

Oreo 8.1 güncellemesi ile birlikte, bir Bluetooth aygıtına bağlandığınız zaman, simgenin yanında bağlandığınız aygıtın pil gücü hakkında bildirim bulunacak. Yine ufak bir simge halinde olacak bu bildirim sayesinde, aygıtın pil seviyesini de bağlantı ile birlikte görebileceksiniz.

Oreo 8.1 Simgeleri

Bir diğer başlıkta İşte Günümüze Kadar En İyi Animasyon Filmleri! konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Alternatif Başlıklar:

  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1887 kcHp-DtMEKymvth1_cx-QhPj5TPBYj7wExEuXlOAH_l3xGAnLY0skCccTfmU8GVo 21c1d870a6ded27c5940c3f9527d8e35b1091c1e&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir