Android 7.0 N ile Gelen Yenilikler

Android N 7.0

Android N 7.0

Android 6.0 Marshmallow sürümünün yayınlanmasından henüz çok bir süre geçmemesine rağmen, gözler bir sonraki versiyon olacak Android 7.0 N’e çevrildi. Burada belirtmek isterim ki bende birçok kullanıcı gibi androidin sürümlerinde kullandığı isimleri saçma sapan buluyorum. LollipopMarshmallow derken şimdiki sürümün isminde ki N harfini Nutella veya Nestle’den alacağı söyleniyor. Bence yazılım ciddi bir iş ve böyle komikaze isimlerle anılması kullanıcıları bilinç altında androidi küçük düşürüyor.

Rakipleri Windows Mobile, X Yosemite,İOS vb isimlerle ciddiyetini korurken, Google çikolata gofret jelibon üzerinden yürümeye devam ediyor. Her neyse konumuzu saptırmadan asıl meseleye gelelim. Sizlere bu yazımızda Android’in 7 sürümünde getirmesi beklenilen yeniliklere değineceğiz. Şimdi lafı fazla uzatmadan sıralamaya geçelim.

Android Themes Motor

Android Themes Motor

Daha Koyu Renkli Tema ve Kendi Temanızı Yapabilme

Sadece android kullanıcılarının derdi olmayan beyaz renk sorunu, Android 7 sürümünde alternatif bir çözüme kavuşabilir. Tüm pencerelerde beyaz rengin kullanılması bazı cihazlarda şarjın çabuk tükenmesinden ziyade gözleri de oldukça yoruyor. Android’in yeni sürümünde alternatif olarak iki farklı renk seçeneğinin sunulması durumunda, kullanıcılar dilerlerse beyaz temayı dilerlerse koyu renkli temayı seçerek özelleştirme yapabilecek. Tüm bunların yanı sıra android için özel olarak tasarlanan tema motoru uygulaması ile kullanıcılar kendilerine has bir tema da hazırlayabilecekler. Ancak bu özel hazırlanabilen temaların ne kadar detaylıca olacağını henüz bilemiyoruz.

Koyu Renkli Android Teması

Koyu Renkli Android Teması

Multitasking Özelliği

Android kullanıcılarının en çok beklediği fonksiyonlardan birisi olan, ekranı bölerek veya pencereler haline getirerek aynı anda birden fazla işlem yapmaya yarayan bu özellik diğer işletim sistemlerinde beta aşamasından sonra hayata geçirildi. Bu multitasking özelliği yeni android sürümünde de büyük ihtimalle kullanıcılara sunulacak.Önceki sürümde tam olarak desteklenmeyen ancak test edilen özellik bu kez tüm Android 7.0 yüklenen cihazlarda kullanılabilecek.

Android 7.0 Çoklu Pencere

Android 7.0 Çoklu Pencere

Gelişmiş Güç Menüsü

Kullanıcıların çoğu telefonlarını yeniden başlatmak için telefonu önce kapatıyor sonra da güç düğmesinden yeniden açıyor. Yani manuel olarak yeniden başlatma işlemi yapıyorlar. Cihazları güvenli modda açmak için ise telefonun birden fazla tuşlarına basarak özel menüye giriş yapmak zorunda kalıyorlar. Ben bu durumu iPhone’larda ki arama ekranında bulunmayan reddet tuşuna benzetiyorum.

Birisi sizi aradığında reddet butonu bulunmadığından mecburen telefonun güç düğmesine iki kere basarak reddetmek zorunda kalıyorsunuz. Peki bu tuş sorunlu veya hiç çalışmıyor ise ? İşte bunun gibi sayısız eksik özellik (halbuki bir işletim sisteminde bulunması gereken basit özelliklerdir) akıllı telefon kullanıcılarını çileden çıkartıyor. Umarız ki Android 7.0 N sürümünde tüm bu fonksiyonları güç menüsünde bir dokunuş ile gerçekleştirebiliriz.

Uyarılar İçin Farklı Renkte Flaş Işıklar

Android işletim sistemlerinde gelen bildirimleri farklı renkli led ışıkla görebilmek için üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duyuluyor. Ancak yeni işletim sisteminde yapılacak ufak bir yenilik ile bu fonksiyon yerleşik halde sunulabilir. Hatta gelen bildirimlerin türüne göre farklı renkler seçebilmek ve kişiye özel ışık efektleri verebilmekte çok iyi olabilirdi. Fazla mı şımarıyoruz yoksa bu eklenti sunulacak mı bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Android Led Bildirim Renkleri

Android Led Bildirim Renkleri

KnockOn Özelliği

LG kullanıcılarının beğenerek kullandığı ve yakından tanıdığı ekrana iki kere dokunarak uyandırma özelliği, yeni işletim sisteminde tüm yüklenebilen cihazlarda uygulanabilir.

Anroid 7.0 Dokunarak Uyandırma

Anroid 7.0 Dokunarak Uyandırma

Kilit Ekranında ve Ana Menüde Farklı Arka Plan Resimleri

Yine ister istemez iPhone’lardan dem vuracağız ancak android cihazlarda maalesef bu özellik bulunmuyor. Fakat yeni gelen güncelleme sayesinde dilersek kilit ekranına ayrı, ana ekrana ayrı resimleri duvar kağıdı olarak kullanabileceğiz.

Android 7.0 Yenilikleri Neler

Android 7.0 Yenilikleri Neler

Bir diğer başlıkta Gizli Android Kodları ve İşlevleri Neler? konusunu inceledik. Okumak için tıklayın.

Alternatif Başlıklar:

  • android 7 0 hangi telefonlara gelecek
  • android 7 0
  • android 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir